Mokre ściany i pleśń.

Wilgoć w domu to trudny, ale często spotykany przypadek, szczególnie w starszych budynkach. Jak się jej pozbyć? Co zrobić by mieszkać w suchym, zdrowym domu? Jakie są sposoby osuszania budynków i murów? W tym dziale znajdziesz podpowiedzi co robić, by pozbyć się wilgoci i jej skutków.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

ewelinaaa
Mokre ściany i pleśń.

autor: ewelinaaa » 03 gru 2010, 14:14

Witam serdecznie.

Mam problem i już naprawdę nie wiem co zrobić.
Mieszkam w domu około 60 letnim. Od czasu zamontowania okien plastikowych na ścianach zaczął pojawiać się grzyb, były to niewielkie plamy.
Jednak od wiosny tego roku, kiedy padały bardzo obfite deszcze, została zalana piwnica i dwa pokoje na dole, zostały one osuszone, piwnica także, jednak większy problem pojawił się na piętrze.
W kuchni i jednym pokoju, które znajdują się tam gdzie osuszony pokój i piwnica, zaczęły dosłownie przemakać ściany, aktualnie calutkie są wilgotne. Niedawno, na jesień została ocieplona ta ściana, reszta budynku jest nieocieplona. Sciany te zaczynały wysychać, pomieszczenia były wietrzone, osuszane nagrzewnicą. Problem pojawił się gdy spadł śnieg. W rogach ścian przy suficie są mokre plamy i w pokoju, i w kuchni. W pokoju przemaka także dolna ściana.

Mam więc pytanie, czy ocieplenie całego budynku na wiosnę, osuszenie ścian i usunięcie grzyba który powstaje, spowoduje, że ściany nie będą chłonąć wilgoci? Czy problem tkwi w czymś innym?

Dla informacji ściany na poziomie tych dwóch pomieszczeń są z 'hasia' ( nie wiem jak się to inaczej nazywa i pisze)
W innych pomieszczeniach domu ściany nie przemokły. Piwnica i zalane pokoje są na pewno wysuszone, wilgoć i grzyb się w nich nie pojawia, nawet teraz, gdy są mrozy.

I jeszcze jeden problem. Przy oknach w tych dwóch pomieszczeniach ściany też są mokre, zaczyna wychodzić pleśń, na oknach skrapla się woda. Czytałam że problemem mogą być zbyt szczelne okna, które uniemożliwiają wymianę powietrza. Więc czy zamontowanie nawiewników okiennych poprawi wentylację i zniknie problem skraplania wody?

Bardzo proszę o porady.

KatarzynaS
Aktywny
Aktywny
Posty: 140
Rejestracja: 20 paź 2010, 18:36
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Mokre ściany i pleśń.

autor: KatarzynaS » 03 gru 2010, 22:20

ewelinaaa pisze:I jeszcze jeden problem. Przy oknach w tych dwóch pomieszczeniach ściany też są mokre, zaczyna wychodzić pleśń, na oknach skrapla się woda. Czytałam że problemem mogą być zbyt szczelne okna, które uniemożliwiają wymianę powietrza. Więc czy zamontowanie nawiewników okiennych poprawi wentylację i zniknie problem skraplania wody?


Jeśli przed wymianą okien nie było wilgoci w pomieszczeniu, to faktycznie źródłem problemu mogą być zbyt szczelne okna. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń ogrzewanych to podstawa. Proszę spróbować zamontować listwowe nawietrzaki okienne. Nawietrzak powinien mieć długość min. 20cm. Należy zainstalować go w górnej części okna - wyżej niż 2 m nad poziomem posadzki w pomieszczeniu.
Służę pomocą
e-Rzecznik KI

Klimateo
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 07 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Mokre ściany i pleśń.

autor: Klimateo » 04 sty 2011, 23:33

Witam,


Przede wszystkim popełniony został błąd przy osuszaniu budynku, mianowicie został osuszany poprzez nagrzewnice co jest KARYGODNE !.
Osuszanie przy zastosowaniu nagrzewnic doprowadza do wnikania wody/wilgoci w głąb struktury ściany co powierzchownie wygląda jak osuszona ściana, a tak na prawdę chłonie jeszcze więcej wilgoci.
Tak więc budynek nie jest osuszony. Jesteśmy liderem w profesjonalnym osuszaniu budynków, odgrzybianiu i ozonowaniu. Osuszamy poprzez wysokowydajne osuszacze powietrza które wyciągają wilgoć ze ścian i posadzek.

Drugą sprawą jest brak cyrkulacji powietrza.
Tak jak pisze KatarzynaS, należy zamontować w oknach nawiewniki najlepiej higrosterowane które otwierają się w momencie pojawienia się wilgoci w budynku.

Z Pani opisu wynika, że występuję w budynku mostek termiczny który powoduje zawilgocenie ścian.

Nie można również wykluczyć kapilarnego podciągania wodny przez fundamenty.

Zalecenia:

-Ekspertyza
-Profesjonalne osuszenie budynku poprzez naszą firmę Klimateo
-Ozonowanie
-Odgrzybienie
-Ozonowanie

Posiadamy konkurencyjne ceny. Koszt w/w usług jest uzależniony od powierzchni budynku, zawilgocenia i zagrzybienia.


Pozdrawiam
Technik Klimateo

INIEKCJA KRYSTALICZNA
Re: Mokre ściany i pleśń.

autor: INIEKCJA KRYSTALICZNA » 05 sty 2011, 18:02

Witam, jak kolega wcześniej napisał, z samym osuszanie nastąpił zasadniczy błąd, odnośnie używania nagrzewnicy, która powoduje odwrotny skutek, co do samego budynku to czy posiada on izolację poziomą?? w przypadku gdy piwnica została zalana i pokój, mogło dojść w następstwie do kapilarnego podsiąkania wody, a problem z osuszeniem ścian "ocieplony" był oczywisty, część ścian nieocieplonych wysychała sobie naturalnym cyklem a te ocieplone nie /pewnie styropian/ następnie dochodzi problem braku wentylacji, w wielu przypadkach ludzie zwracają się do mnie że mają problem z wilgocią po zamontowaniu okien plastikowych w starym budownictwie /w ocieplonych budynkach styropianem/ z uwagi na brak wentylacji, także jak koleżanka wcześniej wspomniała wywietrzniki przy oknach jak najbardziej. Dodatkowo warto pomyśleć przy ocieplaniu o tym by nie używać do tego styropiany, bo zrobi się termos, tylko użyć materiału, który będzie oddychał, dodatkowo warto rozważyć kapilarne podsiąkanie wody z gruntu, jak już kolega z klimakteo zauważył, w razie czego proszę o kontakt

pozdrawiam :)


Wróć do „Osuszanie budynków - wilgoć i grzyb na ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów