Adaptacja poddasa a niepewna folia dachowa

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Grigorij
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 25 sie 2010, 11:14
Lokalizacja: mazowieckie
Adaptacja poddasa a niepewna folia dachowa

autor: Grigorij » 02 gru 2010, 11:43

Witam wszystkich na forum. Jestem nowym użytkownikiem. Często czytam to posty czytam to forum, a niektóre posty w nim zawarte były mi pomocna.

Do rzeczy:
Adoptuję strych na poddasze użytkowe o pow 80m^2 w starym domu jednorodzinnym. Trzy lata temu wymieniałem pokrycie z eternitu na blachodachówkę. Fachowcy zachowali konstrukcje- łacenie pod eternit, nabijając pomiędzy te łaty-kontrłaty na krokwiach. Dzięki temu dach jest stabilny.
Kolejność warstw na chwilę obecną wygląda następująco:
-krokwie 13-15 cm
-stare grube łaty pod eternit
-folia dachowa
-łaty i kontrłaty
-blachodachówka

Od spodu zamierzam dać:
-pomiędzy krokwie wełne 15 cm
-szczelin wentylacyjna powstanie pomiędzy wełna a folią. Przestrzeń tą przecinają łaty pod eternit gr ~5 cm. Dodatkowo mógłbym je ponawiercać
, aby poprawić cyrkulację powietrza, która myślę nie jest zła co wnioskuje po delikatnych ruchach folli dachowej
- na wełnę pójdzie kolejna warswa wełny w poprzek 10 cm
- paroizolacja
- płyty k-g

Sen z oczu spędza mi sprawa tej folii. Użyta została wydaje mi sie zwykła wiatroizolacja tzn folia szczczelna dla pary wodnej. Stąd konieczność zachowania szczeliny. Ta folia to FOL STREAM Standart
Producent HPI POLSKA Sp. z o.o.
Folia wykonana w całości z polietylenu o gramaturze 90 g/m^2
wytrzymałość na rozerwanie w [N na 50 mm] to 220/190 wzdłuż/ w poprzek; Sd 0,98 [m] ;Powstrzymywana wysokość słupa wody [m] / klasa
wodoszczelności to dla tej folii W2 wg EN 13111 / >13 cm.

Moje pytanie jest nastepujące- jak długa taka folia może posłużyć przy założeniu że jest prawidłowo położona. W moim przypadku po ostatnich śnieżycach pojawiły się spore ilości śniegu nad folią. Zlokalizowałem przyczynę- to brak jakiegokolwiek uszczelnienia pod gąsiorem. Częściowo to naprawiłem dając uszczelkę klinowa uniwersalną pod gąsior, ale chyba też zrobiłem to niedokładnie bo miejscami trochę prószy. Na drugiej połowie dach śniegu nad folią jest dosyć sporo.
Kolejna kwestia łączenia folii na kalenicy. Zauważyłem tam niewielki zakład ~5 cm. Czy tak powinno być? Być może rzecz polega na prawidłowym odpływie powietrza pod gąsior stąd mały zakład i brak uszczelek?

Przed ociepleniem poddasza zastanawiam się jak długo posłuży mi ta folia?
Jak na razie oprócz kilku mechanicznych uszkodzeń nie widać oznak starzenia się . Chcę zapobiec sytuacji, kiedy folia zniknie, pozostaną tylko sznurki po 15 latach powiedzmy, wełna ulegnie zawilgoceniu przez podwiewany śnieg chociażby, a ja będę musiał zrywać pokrycie dachu albo demontować zabudowę i ocieplenie poddasza w celu położenia folii.

Zastanawiam się czy prewencyjnie nie zastosować tym razem membrany dachowej wysoko paraprzepuszczalnej. Rozkładałbym ją od wewnątrz, prostopadle do krokwi, owijając krokwie, a membranę mocując na cienkie listewki do boku krokwi, z zachowaniem ~ 14 cm miejsca na wełnę.
Wełnę ułożyłbym bezpośrednio pod tą folię. Szczelina byłaby zachowana pomiędzy jedną a drugą folią. Dodatkowo ponawiercałbym stare krokwie , które znalazłyby się pomiędzy foliami. Folia została by wyprowadzona pod podbitkę co niestety też nie jest fachowym rozwiązaniem na wypadek zacieku.

Czy moje obawy co są uzasadnione?
Czy izolacja niskoparaprzepuszczalną powinna być łączona na zakładach co zapobiegło by ewentualnemu podwiewaniu drobnego śniegu, który już po niej spłynął, a następnię mocno dmuchnęło? Ale z pewnością pogorszy to przepływy powietrza pomiędzy wełną a folią.

Trochę się rozpisałem i wypada na razie zakończyć. chociaż trudne pytania dla laików w tym temacie tworzą się na każdym kroku. Proszę o rzeczową poradę, szczególnie w sprawie tej nieszczęsnej folli.

Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów