lokalowa inst el w Anglii

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jachuce
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 20 lip 2008, 20:31
Lokalizacja: Trójmiasto
lokalowa inst el w Anglii

autor: jachuce » 27 lis 2010, 17:53

witam Forumowiczów
od przyszłego poniedziałku robię mały remont w mieszkaniu mojego syna w Anglii. Między innymi parę robót elektrycznych ; parę nowych
gniazdek,stropowe ledowe oświetlenie ze ściemniaczami trochę taśmy ledowej
Osprzęt jedzie z Polski bo ładniejszy i tańszy oczywiście oprócz gniazdek Mieszkanie jest w nowym budynku tablica jest w mieszkaniu i wygląda porządnie . Nie jestem może gwiazdą instalatorstwa ale pojęcie o tym trochę mam . NA CO MAM ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ by nie narazić się na wizytę ichniego Pogotowia Energetycznego bo np wysadziłem zabezpieczenie przedlokalowe :D . Z góry dziękuję za wszystkie porady Janusz

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: lokalowa inst el w Anglii

autor: kkas12 » 27 lis 2010, 18:53

Witam!

Po pierwsze. Wydaje mi się, że mogą być problemy z zamontowaniem poskiego osprzętu w tamtejszych puszkach.
Po drugie. Montowanie polskich gniazd w kraju gdzie obowiuązują inne standardy jest błędem.
Po trzecie. Nie występuje tam układanie przewodów w tynku. Wszystkie instalacje rozprowadzane są nad podwieszonym sufitem. Natomiast sprowadane są do puszek w specjalnych kanałach, gdy ściana pokryta jest tynkiem lub płytą g/k z pianką poliuretanową albo mocowane do ścian, gdy ściana pokryta jest zwykłą płyta g/k.
Po czwarte. Tamtejsze przewody uzywane tylko w instalacjach mieszkaniowych posiadają żyłę ochronną nie izolowaną. Należy nałożyć na nią w puszce koszulkę o odpowiednich barwach.
Po piąte. W łazienkach nie montuje się gniazd w odległości mniejszej niż 240cm od krawędzi wanny czy brodzika. a wszystkie odbiorniki stacjonarne posiadają wyłącznik bezpieczeństwa przerywający oba tory robocze.
Po szóste. Obowiazuje tam inne myślenie. Instalację wykonuje elektryk a nie osoba, która myśli, że się trochę na tym zna.

Jeżeli jest to stary budynek to będziesz miał problemy z rozwiązaniami u nas niespotykanymi oraz z barwnymi oznaczeniami przewodów.

Jak wyłączysz napięcie w rozdzielni mieszkaniowej to i zwarcia nie powinieneś zrobić. Pamiętaj, że zabezpieczenie główne ma wartość bodajże 63A. Więc prądy duże w przypadku zwarcia popłyną.

W razie czego pisz na PW. Jeżeli będę mógł pomóc to pomoge.
Pozdrawiam
Krzysiek

elpapiotr
Re: lokalowa inst el w Anglii

autor: elpapiotr » 27 lis 2010, 18:57

Witam.

Proszę bardzo :
-www.tlc-direct.co.uk/Book/1.1.htm

Do poczytania :
-www.amazon.co.uk/Electricians-Building-Regulations-Electrical-Dwellings/dp/086341463X/ref=pd_sim_b_3/026-3947932-7955653

Forum :
-/www.theiet.org/forums/forum/

No i zapraszam na kurs :
-www.kursyelektryczne.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=14

jachuce
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 20 lip 2008, 20:31
Lokalizacja: Trójmiasto
Re: lokalowa inst el w Anglii

autor: jachuce » 02 sty 2011, 23:09

no to udało si e wrócić cały i zdrowy :D sprawdziło si e wszystko co pisałeś najbardziej zdziwiłem sie tym 3zyłowym kablem bez izolowanego uziemienia nie bardzo kumam o co tu chodzi oszczędność/ ???? sporo trudności sprawił mi montaż puszek do kartongipsu niby przemyślane ale dociąganie pokrywka jakoś słabo mi wychodziło nasz model chyba lepszy nie znalazłem również naszego odpowiednika do zarzucania bruzd w płycie próbowałem różności ale jakoś dosć słabo mi z tym szło skończyło się na kleju do płyt a na to filler trwało długo ale jakoś dało radę i tak wyszło lepiej niż miejscowym fachowcom :D jeszcze raz dzięki za porady pozdrawiam Janusz . PS. a jeszcze pytanie o ten 3żyłowy czy do schodówki mają jakiś inny kabel ???

kkas12
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:30
Lokalizacja: Dublin/Oborniki Śl
Re: lokalowa inst el w Anglii

autor: kkas12 » 03 sty 2011, 16:49

Witam!

Pewnie przewidywali, że polacy przyjadą i będa stosować zielono-żółtą żyłę do innych celów ja barwa wskazuje. To samo dotyczy żyły koloru niebieskiego. Wymyśleli więc takie coś
translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en%7Cpl&u=htdownlightsdirect.co.uk/Accessories-Cable/Twin-Earth-Cable/Twin-Brown-Cable-1-0mm-6242Y/prod_575.html oraz pojedyńcze żyły w podwójnej izolacji zarówno z żyłą ochronną jak i bez translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en%7Cpl&u=http://www.meteorelectrical.co.uk/cables-accessories_twin-earth-cable_1-5mm-twin-earth-twin-brown-basec-100mt-coils.html
Znakomicie zdaje to egzamun ponieważ nawet sufitowe oprawy oświetleniowe a raczej ich podstawy mogą być wykorzystywane jako puszki.
Poprzeglądaj oferty z linków jakie podałem.

Myślę, że tej żyły bez izolacji nie wykorzystywałeś do minnych celów?

Jednak przewody te można stosować tylko i wyłącznie w lokalach mieszkalnych.
Jeżeli będziesz miał jakieś pytania to pytaj.

Co do klejenia bruzd to elektryk (przynajmniej w Irlandii) takim czymś się nie zajmuje.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów