Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

andregol
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 14 cze 2009, 15:21
Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

autor: andregol » 14 lis 2010, 20:39

Witam,

Proszę o oszacowanie mojego zużycia gazu oraz ewentualne sugestie w kwestii ustawień kotła / regulatora pogodowego.

Dane wyjściowe:

Dom
Dom 145 m2, zabudowa szeregowa. po prawej i lewej stronie dostawione są również szeregówki, więc ściany boczne budynku są mocno ocieplone / zaizolowane. Dom z poddaszem użytkowym. Ściany Porotherm 25cm + 15 cm styropian (na wszystkich ścianach, bocznych również). Poddasze ocieplone wełną 25cm, szczyty dodatkowo ocieplone wełną 10cm. Wentylacja grawitacyjna.

Ogrzewanie
Gazowe, kocioł stojący Vaillant VKS ecoVIT plus (24KW), kondensacyjny, jednofunkcyjny. Zasobnik wody 150 L. Ogrzewanie podłogowe + grzejniki. Z kotła zasilana jest podłogówka, grzejniki (z termostatami), woda cwu (50 C) oraz płyta gazowa w kuchni.
W domu zamontowany regulator pogodowy Vaillant calorMATIC 430 (+ czujka pogodowa na zewnątrz budynku).

Ustawienia kocioł:
Ogrzewanie / grzejniki: 60 C (3/4 mocy)
Woda: 55 C (ok. ½ mocy)

Ustawienia regulator pogodowy:
Grzejniki i podłogówka podział na grupy dni Pon-Pt oraz Sob-Nd. (różnice w czasookresach i ustawionej temp. nie są duże dla tych grup dni):
Grzejniki (termostaty ustawione w zależności od pomieszczenia na 2 – 3 w sklai do 5): 0:20 – 5:30 => 18 C, 5:30 – 9:10 => 20,5 C, 9:10 – 24:00 => 19,5 C
Podłogówka: 0:20 – 5:30 => 18 C, 5:30 – 9:10 => 21 C, 15:40 – 24:00 => 20,5 C

Rachunek za wrzesień – październik 2010 => 590,- PLN (zużycie gazu 277m3).

Co o tym myślicie? Czy ten rachunek nie jest aby za wysoki, uwzględniając przy tym izolację domu? Generalnie w tym okresie grzewczym grzejniki były albo chłodne albo delikatnie ciepłe. Najlepsze jest to, że na regulatorze pogodowym temperatura mierzona w domu to między 24-25 C, a więc bardzo wysoko, skąd się to może brać?
Czy powinienem inaczej ustawić regulator? Dodam, że budynek jest nowy, wprowadziłem się z rodziną pod koniec sierpnia tego roku.

Pozdrawiam

Andrzeju
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gliwice
Re: Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

autor: Andrzeju » 15 lis 2010, 8:00

Toche zawile to pytanie, wiec poddalem sie w polowie czytania i tylko przejrzalem. Mam sugestie takie:
1. czy to jest pierwszy sezon? Jezeli tak to normalne jest ze zuzycie w nim jest zdecydowanie wyzsze niz w nastepnych ze wzgledu na schniecie budynku.
2. Czemu masz tak wysoka temperature na grzejniki - 60 stopni to ja nie mialem gdy w zeszlym roku bylo -20. Kociol kondensacyjny ma sprawnosc silnie uzalezniona od temperatury wody powrotnej. Najlepiej go ustawic tak, zeby pracowal mozliwie dlugo - np 12 godzin na dobe, ale z niska temperatura.
Andrzeju

lukep3
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 03 lut 2010, 20:11
Re: Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

autor: lukep3 » 15 lis 2010, 15:32

posiadam ten sam regulator pogodowy, piec takze vaillant kondens z zaobnikiem warstwowym 23kw, regulacja to regulator pogodowy + termostaty- dziala ok - nastawy w chwili obecnej to 7-11 21,5stopnia oraz 16-20 21,5 stopnia - jak narazie ok - zaznaczam iz jestem rownież przed pierwszym sezonem grzewczym;
- czy kolega ma czujnik temp. w pomieszczeniu reprezentatywnym? a moze regulator ustawiony jako czzujnik temp? jesli nie to nastawa temp na regulatorze jest temp teoretyczna - na nia natomiast mamy wplyw przez krzywa grzewcza (jako obraz strat ciepla budynku w funkcji zabezpieczenia doplywu ciepla z pieca) - ja tak mam - w wyniku czego piec grzeje wode w niniejszym okresie o temp 35-50 - tak zaobserwowalem - sprawnosc rosnie wraz z zabezpieczeniem nizszej temp. doplywu wody do instalacji (moj piec przy 57 stopni mial 97% sprawnosci - pomiar serwisanta...im nizsza temp sprawnosc rosla).
- sadzac po nastawach kolegi (60 stopni to o wiele za duzo jak na te miesiace dla piecaa kondensacyjnego)zastanawiam sie jak kolega korzysta z regulatora pogodowego skoro temp doplywu wody do instalacji kolega sam nastawia?
- moje zuzycie w analogicznym okresie to ok 100 m3 (woda - 2 osoby, kuchenka, ogrzewanie) jednakze w sobota - niedziela piecem nie grzeje - przepalam kominkiem z plaszczem), budynek porownywalny 130 m2, ale wolnostojacy - wiec straty wyzsze jednakze dobrze ocieplony(izolacja sciana 18cm grafit, dach 30cm welna, podloga 15cm grafit, wentyl mech+gwc, okna 3 szyby +rolety)

andregol
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 14 cze 2009, 15:21
Re: Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

autor: andregol » 15 lis 2010, 19:04

[quote="Andrzeju"]Toche zawile to pytanie, wiec poddalem sie w polowie czytania i tylko przejrzalem. Mam sugestie takie ... quote]

Obawiałem się, że długość mojej wiadomości może zniechęcić do czytania, więc super, że jednak odpowiedzi się pojawiają. A więc tak:
- sezon pierwszy, więc zużycie faktycznie może być wyższe.
- kocioł ustwiony na 3/4 mocy (odpowiada 60 C), ale kocił moduluje pracę palnika, więc wychodzę z założenia, że dobierze moc taką, jaką aktualnie potrzebuje. Generalnie taką moc ustawiłem, ponieważ w instrukcji do kotła takie ustawienie na kotle jest zalecone przy miesiącach chłodnych (lato - pokrętło grzania grzejników na moc minimalną / wyłączone, pozostaje tylko woda, chłodne dni - pokrętło na 1/2 - 3/4 mocy, a zima to pełna moc na kotle).

Być może faktycznie ustawię kocioł na grzanie np. 1/3 mocy zgodnie z twoją sugestią, żeby grzał dłużej, ale z mniejszą mocą, tylko że nie mam jak sprawdzić faktycznego zużycia gazu. Gazomierz jest w szafce w linii ogrodzenia, nie mam tam dostępu, a rachunki przychodzą co 2 miesiące, więc wszelkie zmiany na ustawieniach kotła muszę trzymać bite dwa miesiące, żeby potem zobaczyć, co się stanie z rachunkiem. to kiepska perspektywa. może są jakieś możlwiości na bieżąca weryfikację spalania?

andregol
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 14 cze 2009, 15:21
Re: Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

autor: andregol » 15 lis 2010, 20:02

lukep3 pisze:posiadam ten sam regulator pogodowy, piec takze vaillant

Dobrze jest znaleźć użytkownika takich samych urządzeń z budynkiem o podobnej powierzchni. Może będziemy porównywać nasze ustawienia i zużycie gazu w kolejnych etapach rozliczeniowych? Zawsze może to pozwolić nam na dopracowanie instalacji i ustawień.

w chwili obecnej to 7-11 21,5stopnia oraz 16-20 21,5 stopnia - jak narazie ok

Czyli masz ustawione na całym tygodniu dwa okna czasowe. w pozostalych godzinach - jak rozumiem - kocioł dostosowuje się do temperatury obniżonej ustawionej na regulatorze pogodowym. jaką masz tutaj ustawioną temp? Ja miałem 18 C, teraz przestawiłem na 17 C zarówno na grzejnikach, jak i na podłogówkę. Przy czym u mnie ponownie jakiś problem, ponieważ w godzinach, których nie określiłem w ustawieniach, regulator nie zapodaje temepratury obniżonej, tylko temp > 5 C, czyli powyżej temp zamarzania. nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje. jakieś sugestie?

czy kolega ma czujnik temp. w pomieszczeniu reprezentatywnym?

Myślę, że tak. Regulator jest w holu (hol otwarty na salon i kuchnię), podkeślam, że nie jest to wiatrołap. W holu jest podłogówka, ale właśnie w miejscu na ścianie, gdzie wisi regulator na podłodze nie montowana była podłogówka (taki prostokąt ok 70cm na 90cm), aby nie zakłócać pracy regulatora. Czy ty masz w domu również podłogówkę?

a moze regulator ustawiony jako czzujnik temp? jesli nie to nastawa temp na regulatorze jest temp teoretyczna - na nia natomiast mamy wplyw przez krzywa grzewcza ...

Jest zamontowany czujnik zewnętrzny na domu, na regulatorze zbiera mi temp z zewnątrz. Generlanie nie dopytałem, ale wychodzę z założenia, że serwisant przy pierwszym uruchomieniu pieca ustawił to tak, że czujka zewnętrzna ma wpływ na pracę kotła.

Temat krzywej grzewczej to dla mnie jeszcze tajemnica, której nie mogę zgłębić. obecnie mam ustawioną 1,2 na grzejnikach i 0,9 na podłogówce (początkowo na podłogówce było 0,6, ale ponieważ miałem odczucie, że nie grzeje zbyt dobrze, to serwisant zalecił podciągnięcie krzywej grzewczej dla podłogówki na 0,9). Jak masz ustawioną krzywą grzewczą u siebie?

moj piec przy 57 stopni mial 97% sprawnosci - pomiar serwisanta...im nizsza temp sprawnosc rosla

Jeżeli dobrze rozumiem, zarówno z Twojej wypowiedzi, jak i poprzednika wynika, że lepiej na piecu ustawić niższą temperaturą grzania, tym sprawność kotła będzie wyższa (i tym samym mniejsze zużycie gazu?)

sadzac po nastawach kolegi (60 stopni to o wiele za duzo jak na te miesiace dla piecaa kondensacyjnego)zastanawiam sie jak kolega korzysta z regulatora pogodowego skoro temp doplywu wody do instalacji kolega sam nastawia?

Te 60 C jest ustawione na pokrętle na piecu na grzanie. to jest ok 3/4 mocy kotła. tak to ustawiłem, ponieważ sugeruje to właściwie instrukcja. Tryb letni to pokrętło na piecu całkiem w lewo, tryb przejsciowy to pokrętło po środku, a silny chłód (+5 C do - 15 C wg instrukcji) to pełna moc kotła i pokrętło całkiem w prawo. Wyszedłem zatem z założenia, że mamy już okres przejściowy z tendencją do chłodu, więc dlatego 3/4 mocy na kotle ustawiłem.
Nie rozumiem co masz na mysli w kwestii korzystania z regulatora? Ja ustawiam moc kotła pokrętłem na kotle, a kocioł chyba sam decyduje, ile z tej mocy w danej chwili chce użyć i moduluje pracą palnika oraz dostosowuje temperaturę dopływu wody. na regulatorze ustawiamy wyłącznie temp., jaką chcemy mieć w pomieszczeniu, chyba że się mylę?

[qoute]moje zuzycie w analogicznym okresie to ok 100 m3 (woda - 2 osoby, kuchenka, ogrzewanie) jednakze w sobota - niedziela piecem nie grzeje - przepalam kominkiem z plaszczem), budynek porownywalny 130 m2, ale wolnostojacy - wiec straty wyzsze jednakze dobrze ocieplony(izolacja sciana 18cm grafit, dach 30cm welna, podloga 15cm grafit, wentyl mech+gwc, okna 3 szyby +rolety) ... [/quote]
Różnica w zużyciu gazu jest bardzo duża, a budynki mamy ocieplone bardzo podobnie. ja na podłodze mam dodatkowo 20 cm styropianu, żaluzje też są na parterze. te weekendy raczej nie zrobiłyby takiej różnicy. Ja w kominku w weekendy też czasami podpalam, ale to bardziej dla wizualizacji, a nie dla potrzeb grzania domu. Tak więc diabeł tkwi w ustawieniach na regulatorze (i może termostaty na grzejnikach?).
Być może u mnie jakiś wpływ miało ustawienie grzania wody w zasobniku na 50 C. to grzanie właściwe ustawione było na 24 godz / doba z niewielką przerwą. dodatkowo ustawiona jest w oknach czasowych cyrkulacja. być może zatem ciągłe dogrzewanie zasobnika oraz straty ciepła wody poprzez cyrkulację również miały nie mały wpływ na zużycie gazu?

Pozdrawiam

lukep3
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 03 lut 2010, 20:11
Re: Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

autor: lukep3 » 16 lis 2010, 11:59

co do porownan zuzycia nie ma problemu - mozemy byc w kontakcie
1. sprawdz czy regulator ktory masz w holu ustawiony jest w fukcji czujnika temp pokojowej (inaczej czy temp wew ktora on mierzy piec odbiera i to ja bierze jako odniesienie a nie z krzywej grzewczej..) ja wykorzystuje regulator tylko pogodowy (jako czujnik pokojowy wylaczony) i wtedy temp dostosowuje sobie krzywa grzewcza, wiec ta regulacja plus termostaty na grzejnikach i podlogowce (mam ja na 50 % powierzchnia podlogi) powinno w zupelnosci wystarczyc.
2. zuzycie c.w.u jak najbardziej zalezy od ilosci osob korzystajacych, ustawienia wysokosci parametru grzewczego, a takze cyrkulacji - ta na pewno generuje straty zwiazene z obiegiem (ale na pewno zapewnia komfort uzytkowy - wlaczaj kiedy rzeczywiscie potrzeba)
3. ja akurat mam zasobnik warstwowy - ustawiony mam na 10 min grzania - w tym czasie mam zapewnione spokojnie 100l wody - na prysznic wystarczy na 2 osoby - zuycie gazu na ten podgrzew niecale 0,3 m3 gazu
4. temp obnizona ust. na 19 stopni - mysle ze raczej dziala - ale nie osiagam zazwyczaj tej wartosci
P.S to moj pierwszy sezon wiec tez wszystkiego sie ucze :)

andregol
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 14 cze 2009, 15:21
Re: Ustawienia kotła / regulatora vs. rachunek

autor: andregol » 16 lis 2010, 22:09

A jak sprawdzić, czy regulator jest w funkcji czujnika temp pokojowej, czy jednak zbiera temp z zewnątrz? jezeli się nie myle, to to są ustawienia na regulatorze już na poziomie fachowca / serwisu? Serwsiant, który był u mnie nie ustawiał tam raczej nic, a bynajmniej mnie nie poinformował. Generlanie urzędzenia oceniam dobrze, ale serwis Vaillanta jak do tej pory był do dupy.

Częsciowo funkcja regulatora jest chyba również definiowa, czy ustawimy tryb 'Auto', czy 'Ręczny'. Jak jest ręczny, to kocioł grzeje stale dla zadanej temperatur. w trybie 'Auto' znaczenie ma tez temp. zewnetrzna i kocioł sam decyduje o dogrzewaniu.

jak odczytujesz zużycie gazu? masz wgląd do wskazania licznika gazomierza? Ja nie mam (gazomierz zamknięty w skrzynce w linii ogrodzenia) i to jest problem, bo nie wiem, jakie spalanie przy aktualnych nastwieniach kocioł generuje.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów