Ogrzewanie i kanalizacja

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Mitsumaniak
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2010, 18:58
Ogrzewanie i kanalizacja

autor: Mitsumaniak » 13 lis 2010, 20:02

Jestem po rozmowie z wykonawcą który prawdopodobnie wybuduje mi dom szkieletowy, dwa pytania które po tej rozmowie mnie nurtuja to jakie ogrzewanie (gaz,nie ma u mnie w okolicy gazociągu, czy piec na ekogroszek) oraz czy będzie szambo czy przydomowa oczyszczalnia.Szambo jest tańsze ale póżniej rzadziej sie usuwa nieczystości z niego,jak często? Jeśli możecie to podajcie orientacyjne ceny tych rozwiązań.Dziekuje

niedzwiecki
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2011, 19:58
Lokalizacja: Łodź
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie i kanalizacja

autor: niedzwiecki » 12 sty 2011, 20:37

Witam. najlepiej kupic piec weglowy poniewaz mozna w nim spalic drzewo , smieci ( wszystko) . Jesli wykopiesz szambo to musi byc szczelne , zabetonowane dno to oznacza czestsze wybieranie szamba w tym momecie zwiekszaja sie koszta . Osobiscie proponowal bym oczyszczalnie przy domowa powtornie wykorzystujesz wode do podlewania drzewek , trawy itd. na dluzsza mete wyjdzie taniej.

Abisan
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 03 lut 2011, 11:30
Lokalizacja: Biała Podlaska
Re: Ogrzewanie i kanalizacja

autor: Abisan » 03 lut 2011, 16:17

W przypadku, gdy w ulicy jest kanalizacja, ja podłączyłbym sie do niej. Jesli nie ma, tylko biologiczna przydomowa oczyszczalnia scieków. UWAGA !!! Nalezy przypilnować sposobu jej wykonania. Tłuczeń uzyty do budowy ma być czysty i ułozony pod geowłókniną tak aby grunt nie wypełniał przestrzeni pomiędzy tłuczniem, bo tam mają się znaleźć nasze scieki. To bardzo ważne!!! Koszt całkowity: 4 - 7tys. zł.
Do pgrzewania domku ja zastosowałbym kocioł na ekogroszek z jak największym zasobnikiem na opał. Ja mam na 300kg.
Jest to podyktowane tym, ze nie potrzeba co drugi dzień tam gonić i uzupełniać opał, bo przy tym sie brudzimy. Więc lepiej raz w miesiącu lub co najwyżej co 15-20 dni w skrajnie niskich temperaturach.
Dobra rada. Izolacja ścian zewnętrznych to 20 - 25cm styropianu UPS-75 (15kg/m3). Zwróci sie za 3 - 5 lat.
W tak ocieplonym domku, ja zuzywam na 150m2 ogrzewanej powierzchni 3tony ekogroszku na rok z ciepłą wodą na 3 osoby.
Na 120 - 180m2 ogrzewania, potrzebny kocioł o powierzchni ogrzewalnej około 1.5 - 1.8m2 lub mocy 15 - 20kW. Mniejszego na ekogroszek nie da się zrobić .
Cena ekogroszku to 800zł/tonę. Kotła - 5 - 8tys. zł. Na wsi nic tańszego i mądrzejszego i troche sterowanego sie nie wymysli.
Polecam jeszcze Solary próżniowe do ciepłej wody. Bardzo dobra sprawa, ale tylko dla ciepłej wody bo tanio nie pomogą na centralne ogrzewanie.
Rozwiązuja duży problem z ciepłą wodą przez całe lato, a pomogą również od lutego do pażdziernika w podgrzewaniu zasilenia wody ciepłej.
Dla 3 osób ja mam 3 kolektory próżniowe i zbiornik dla ciepłej wody o pojemności 300litrów z dwoma wężownicami na solary i kocioł. Ale teraz kupiłbym 400litrowy.
Całkowity koszt jednorazowy to około 12 - 16 tys,zł brutto. Zwrócą się dopiero po około 8-12 latach. Ale jaka wygoda w rozwiązaniu problemu palenia w kotle latem.
Pozdrawiam
Milosz

ormi
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 17 sie 2011, 19:13
Lokalizacja: Łomża
Re: Ogrzewanie i kanalizacja

autor: ormi » 17 sie 2011, 20:48

jeżeli w ulicy jest kanalizaccja to wg przepisów nie można stawiać przydomowych oczyszczalni ani zbiorników na ścieki, a tak poza tym to wszystko szczera prawda


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów