« Zobacz poprzedni temat
Malowanie ogrodzenia.
Zobacz następny temat »
Place zabaw w ogrodzie

Jak ułożyć kostkę brukową?

Chciałbym sam ułożyć kostkę brukową w ogrodze. Nie będzie tego dużo. Tylko ścieżka od furtki do domu, może cokół wokół domu. Jak to zrobić, krok po kroku? Niedaleko mam wypożyczalnię sprzętu, mogę coś wypożyczyć.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Szczerze mówiac to jeśli nie miałeś wcześniej styczności z układaniem kostki,to lepiej byłoby zatrudnic fachowca i przygladac się jak on to robi. W ten sposób zdobędziesz cenne doświadczenie.


Ekwasek- wyposażenie domów i ogrodu.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Bardzo dobrze jest to wytłumaczone na stronie jednego z największych producentów kostki brukowej, firmy JADAR,

jadar.pl/cms/?praktyczne-porady,20

poniżej, tekst, szczegółowe info na stronie z instruktażem graficznym.


Sposób układania kostki brukowej

1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA KOSTKI

Na zagęszczonej podbudowie zasypuje się piasek, najlepiej odsiany żwir o frakcji 5 mm (największe ziarna do 7 mm). Grubość podłoża kostki w stanie zagęszczonym wynosi 3-5 cm. Podłoże kostki należy tak wyrównać listwą niwelującą, aby kostka przed zawibrowaniem była o 1 cm wyżej od planowanego poziomu. Podłoże następnie ulega zagęszczeniu poprzez zawibrowanie ułożonej kostki. Dzięki temu niwelowane są tolerancje wysokości kostki. Podłoże przed ułożeniem kostki jest dokładnie plantowane i wyrównywane.
2. UKŁADANIE KOSTKI
Przed układaniem kostki należy sprawdzić zgodność dostawy z zamówieniem oraz zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia transportowe. Układanie następuje zasadniczo z miejsca już ułożonej kostki, przez co unika się zdeptania wygładzonego podłoża. Dla optymalizacji kombinacji kostkę należy pobierać do układania jednocześnie przynajmniej z trzech palet, dzięki temu można niwelować ewentualne nieznaczne odchylenia kolorystyczne na dużych powierzchniach, które są wynikiem zmienności barwy surowców. Kostka jest produktem z surowców naturalnych i podlega takim samym zmianom odcieni kolorów.
WAŻNE: Progi dystansowe na bocznych powierzchniach kostki nie stanowią gwarancji zachowania wymaganych odstępów fugowych. Układanie poszczególnych rzędów należy regularnie kontrolować sznurem lub łatą a ewentualne odchylenia korygować.
3. WIBROWANIE POWIERZCHNI KOSTKI
Wibrowana może być kostka tylko sucha. Przed wibrowaniem należy dokładnie wypełnić fugi suchym drobnym piaskiem a powierzchnię kostki dokładnie wyczyścić, następnie zawibrować wibratorem z podkładką gumową aż do momentu uzyskania stałego poziomu powierzchni. Jeżeli nie przewiduje się bocznych ograniczeń, przed zawibrowaniem muszą być wykonane boczne zabezpieczenia przed przesuwaniem się tej kostki. Po zawibrowaniu powierzchni może okazać się konieczne ponowne uzupełnienie piasku w fugach lub ich zamulenia.
4. NA WŁAŚCIWEJ PODBUDOWIE
Właściwie ułożona kostka brukowa jest elastycznie związana ze sobą fugami. Pojedyncze obciążenia kostki w ruchu kołowym są przez to płasko przenoszone na podłoże. Dlatego znana jest stara i powszechna reguła: Ułożona kostka może być tak dobra jak jej podłoże, gdyż zawodność warstwy nośnej ma automatyczny wpływ na powierzchnię ułożonej kostki.
Elastyczne wiązanie zapobiega z reguły uszkodzeniom powierzchni ale możliwe deformacje podłoża mogą wpływać na zniekształcenie powierzchni kostki. Podbudowa jako tzw. warstwa mrozoodporna nakładana jest na wcześniej zagęszczone istniejące podłoże. Grubość podbudowy zależy od rodzaju podkładu, ale przede wszystkim również od oczekiwanego natężenia ruchu kołowego. Dla ciągów pieszych i posesji prywatnych wystarcza na ogół grubość ca. 20 cm, dla większego i dużego obciążenia nawierzchni z reguły grubość podbudowy wynosi 30-40 cm. Należy użyć mrozoodpornego materiału o uziarnieniu fi 40 mm jak żwiru, tłucznia itp. Materiał ten na całej grubości jest wstępnie ubity i na końcu zagęszczony. W przypadku istniejącej podbudowy typu: beton, asfalt, itp. stosujemy tylko podsypkę piaskową lub żwirową o grubości 3-5 cm.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Na stronach producentów kostki powinieneś znaleźć sporo informacji. Albo na stronach www czasopism. Fotograficzną instrukcję układania kostki ma Libet. Często wykorzystują ją gazety i portale budowlane.
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,870/Itemid,55/
http://www.dom.pl/ukladanie-kostki-czesc-1.html
http://www.budowlany.pl/pl/nawierzchnie_drogi/natura_lubi_porzadek
http://www.informatorogrodniczy.pl/natura-lubi-porzadek,79,technologie,artykul.html


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
tutaj ciekawy artykuł na temat błędów brukowania

http://www.novum.info.pl/?pid=307

Artykuł pochodzi ze strony Novum kostka brukowa płyty tarasowe projektowanie ogrodów itd.

www.novum.info.pl


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam

Oferuje usługe czyszczenia kostki brukowej , elewacji budynkow , graffiti , dachów itp.
Najnowsza i najbardziej skuteczna jak zarazem ekologiczna metoda hydro-piaskowania .
Usługi nasze wykonuje tanio , szybko i solidnie .
Oferowana usługę wykonujemy na terenie: Kuj-Pom


Oferuję usługę piaskowania na terenie Torunia ( Kujawsko-Pomorskie ).


Czas realizacji 24h-48h !!!


Naszym największym atutem jest dokładność i profesjonalizm .
Używamy bardzo drobnego piachu przez co nie ma wżerów na elementach i znacznie ułatwia przyszłe malowanie elementu !

Głównie zajmujemy się piaskowaniem :
-Felg , alufelg
-Elementów motocyklowych
-Elementów samochodów
- I wiele innych !!

Bardzo dokładnie oczyszczamy z rdzy , lakierów , osadów itp .!!!!


Zapraszamy !

Szybko i Tanio !Kontakt
Tel.Kom 693073839
Gadu-Gadu 8358944


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Po pierwsze to nie odważyłbym się ułożyć kostki samodzielnie, nie mając o tym pojęcia i doświadczenia. Tak jak ktoś powyżej napisał - warto zatrudnić fachowca i uczyć się od niego. Znalazłem wprawdzie fajny link z rysunkami, narzędziami itd. - jak widać wszystko zależy od inwencji. Jednak może warto pokusić się o jakieś fajne wzory, a do tego potrzeba trochę umiejętności. http://poldom.pl/forum/dowiedz-sie/6-jak-samodzielnie-u-o-yae-kostke-brukow.html, natomiast W tekście podkreślono również jak istotny jest wybór materiałów - zresztą nie ma się co dziwić, ile widziałeś takich popękanych rozpadających się brukowych chodniczków. Na hurtowniabudowlana24.pl masz Jadar i Liebet w fajnych cenach. Poszukaj też w okolicy taniego składu i ponegocjuj, ale bierz materiały dobrej firmy, nie żadne tam badziewie.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
zgadzam się z gracjannem!

odpowiednie materiały są najważniejsze! ja kupowałam Jadar, własnie na hurtowniabudowlana24.pl, bo rzeczywiście jest tam dużo taniej. nic się nie dzieje! nic się nie kruszy, nie rozłazi. jak widzę, co się dzieje z kostką u moich sąsiadów, to cieszę się, że nie dałam się namówić na jakas inna firme!


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
No nie wiem czy to dobry pomysł?
Jeśli nie miałeś z tym tematem nic wspólnego, to lepiej takie prace powierzyć komuś
z doświadczeniem czyli fachowcom.
Jeśli jesteś z Gdanska to polecam ci ich http://www.astlbaltic-bruk.pl/
chłopaki są rzetelni i nie zedra z ciebie skóry.
U mnie robili podjazd i bez kłopotów.
Pozdrawiam.

Piccolo


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
a czujesz się na siłach, aby układać ją samodzielnie? jesteś domową złotą rączką i jak za coś się zabierasz w domu to wychodzi Ci dobrze, czy raczej nie zabierasz się za takie prace albo żona nie odzywa się do Ciebie przez tydzień po tym jak skończysz?

linków była już cała masa, więc nie dorzucam nowych. filozofii wielkiej w tym nie ma, choć pewna wprawa jest potrzebna. trzeba kostkę ułożyć prosto, równo i tak, aby się nie rozjeżdżała, nie rozchodziła. jesteś w stanie zrobić to samodzielnie, jak się człowiek zaprze to wszystko zrobi. pytanie tylko z jakim skutkiem i jak trwałym efektem?

jeśli podejmiesz wyzwanie, pamiętaj, że jakość produktu jest bardzo istotna - nie chcesz przecież, aby Ci się kostka kruszyłam czy odbarwiała. jak już włożysz masę pracy w zgrabne jej ułożenie, to i sama kostka powinna prezentować się perfekcyjnie.

ostatnio dość namiętnie reklamują certusa i choć jest trochę tańszy niż jadar, to mam wrażenie, że jadar ma troszkę większy wybór. jakość porównywalna. my się zdecydowaliśmy na libet tylko ze względu na kolor, bo nam najbardziej odpowiadał - kasztanowy:
http://hurtowniabudowlana24.pl/produkt/644,libet-piccola-gr6cm-kasztanowa


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Bez doświadczenia, nie wiem czy warto ryzykować i samodzielnie układać kostkę. Zależy, jak czujesz się na siłach. Chodź w sumie znam przykłady niby majstrów, a jednak chodniczek tylko rok się ładnie prezentował.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ja na Twoim miejscu wynająłbym kogoś kto się profesjonalnie tym zajmuje.

_____________________
Polecam
układanie kostki brukowej Lublin
brukarstwo Lublin
ogrodzenia Lublin


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
ja sam nie porywałem się na układanie kostki brukowej zdecydowałem się na ekipę, która bardzo sprawnie w jeden dzień wyłożyła mi podjazd kostką monoryt z oferty bruk-bet


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Oczywiście, żeby ekipa Ci położyła. Jak nigdy tego nie robiłeś lepiej nie ryzykować. Pamiętam jak mi kładli Promenadę, to lekko się bałem, ale jak już była całość gotowa to wyszło rewelacyjne.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Teoretycznie wyłożenie kostki brukowej może się wydawać prostym zajęciem, ale tak de facto ciężko jest to zrobić tak, żebyśmy później nie mieli chwastów między nimi, dlatego też uważam, że lepiej wziąć do tego ekipę.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-ogródek

E-dach

E-instalacje

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter