« Zobacz poprzedni temat
Droga wzdłuż rowu
Zobacz następny temat »
Pozwolenie budowlane na 30mkw

Garaż murowany na granicy

Witam!

Sąsiad ma dobudowany garaż do swojego domu i kończy się na granicy.
Z garażu ma dwa okna z luksfer na mój dom. Nie wiem czy miał pozwolenia na budowę i na okna, teraz i tak się nie dowiem gdyż nie rozmawiamy z sąsiadem i nie bardzo się zgadzamy.
Odległość ściany naszego domu do granicy jest 4 m z jednej strony , 5 m z drugiej strony ponieważ działka jest na zakręcie i tak zostało to pobudowane. Odległości mierzone były w linii prostopadłej od ściany naszego domu do granicy

Moje pytanie: Czy mogę postawić wiatę na swoim podjeździe i czy muszę pytać o zgodę sąsiada. Znalazłem projekt wiaty w której producent napisał " zadaszenie tarasu czy wiata samochodowa do 25m2 nie jest potrzebne pozwolenie na budowę wystarczy zgłoszenie, dodatkowo nie obowiązują nas przepisy dotyczące odległości od granicy działki pod warunkiem ze wiata nie ma ścian".
Chcę aby wiata była mocowana do ściany mojego domu.
Jakie są aspekty prawne takiej budowy i czy sąsiad miał prawo tak wybudować garaż.
Link do zdjęć.
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/romian24/wok%25F3%25B3%2520domu%3A100_6463.JPG

http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/romian24/wok%25F3%25B3%2520domu%3A100_6461.JPG

Za wszelkie rady z góry dziękuję


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zgoda sąsiada od pewnego czasu nie ma istotnego znaczenia (sąsiad i tak zostanie poinformowany pisemnie o decyzji Wydz. Architektury miejscowego Starostwa). Przede wszystkim należy przeczytać (w miejscowej geodezji) Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (o ile taki istnieje) dotyczący twojej działki lub (jeśli go nie ma) wystąpić o warunki zabudowy do miejscowych władz.

Pozdrawiam


odpowiedz
a gdym chciał wybudować garaż z płyt betonowych ale w odległości 0,5 metra od granicy w dalszej części mojej działki czy sąsiad ma coś do gadania??


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Wracając do luksfer ...czy mogę postawić drewniane panele ogrodowe zasłaniając te luksfery (drażni mnie ten płot zardzewiały i blask spawania po nocach). Czytałem że luksfera jest traktowana jako cegła. Czy może mieć pretensje oto że zasłaniam światło w garażu.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
romian24 napisał:
a gdym chciał wybudować garaż z płyt betonowych ale w odległości 0,5 metra od granicy w dalszej części mojej działki czy sąsiad ma coś do gadania??

Przeczytaj jeszcze raz dokładnie, to, co napisałem wyżej:
"Przede wszystkim należy przeczytać (w miejscowej geodezji) Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego"

Pozdr.


odpowiedz
a co z luksferami??


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Tak ,luksfera to taka cegła przepuszczająca światło , luksfery nie są oknem .

Cezar


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Jeszcze raz potwierdzam, że to nie sąsiad decyduje o tym, co i gdzie możesz budować na swojej działce (o ile nie przewidują tego przepisy Prawa Budowlanego).
Luksfery są dopuszczalnym sposobem "doświetlania" pomieszczeń, ale nie tylko na granicy, ale już w odległości 3 metrów od niej, gdy NIE WOLNO już stosować okien (minimum 4 metry). Wyjątkowe sytuacje w jakich można budować cokolwiek na granicy, określa par.12.1 Rozporządzenia Min. Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. Ustaw z dn.15 czerwca 2002 r. - jest w Internecie:
Dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/1A6FE867B90B9F89C1256F120042F4C4?OpenDocument&View=n&Cat=ap&Count=10


odpowiedz
Luksfery jeżeli mają atest nie sa oknami. Są traktowane jako ściana.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-instalacje

  • Bezpieczna instalacja elektryczna

    Bezpieczna instalacja elektryczna

    Instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych jest właściwie najważniejszą i często najbardziej intensywnie eksploatowaną instalacją...

E-izolacje

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter