Topola na konstrukcję dachową

Witam,
prosiłbym użytkowników tego forum o swoje opinie na temat więźby dachowej wykonanej z topoli, proszę przede wszystkim o posty osób, które są cieślami i obserwują takie dachy ich zachowanie, ugięcie i niezmienność. Ponadto chciałbym, żeby wypowiedziały się osoby, które mają dach wykonany z tego drewna (jakie mają przekroje elementów konstrukcyjnych itd.). Nie chcę żeby w tym temacie były odpowiedzi typu: "topola nie nadaje się bo nie". Interesują mnie tylko odpowiedzi z własnego doświadczenia z opisem swojego zdania, a nie bo tak powiedział znajomy.

Na koniec podam moje argumenty co do topoli. Temat ten zakładam w celu udowodnienia że topola nadaje się jako drzew budowlane.

A i jeszcze prosiłbym jeśli ktoś ma dostęp do jakiegoś cennika drewna z tartaku, bądź też cena drzewa w lesie na przecier o wrzucenie go tutaj w celu porównania cen różnych gatunków drzew.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
topola to chwast nie rób nic z tego znajomy miał drzwi do garażu z topoli to powyginały mu się jak resory ,daruj sobie ten temat


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Prawie wszystkie własności drewna topoli istotne z punktu widzenia przydatności jej zastosowania na więźbę są po stronie ujemnej.Nie nadaje się na więźby.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Paweł Jatczak napisał:
Prawie wszystkie własności drewna topoli istotne z punktu widzenia przydatności jej zastosowania na więźbę są po stronie ujemnej.Nie nadaje się na więźby.


Wszystkie tzn jakie?
Wytrzymałość na ściskanie, zginanie, rozciąganie - porównywalna.
Udarność - gorsza, ale nie gorsza niż świerku.
odporność na owady - dużo większa niż innych drzew (sosna, świerk)
ugięcie - faktycznie gorsze (jedynie z opowiadań cieśli, natomiast nigdzie tego nie wyczytałem)


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Jak tak dobrze się orientujesz w tych wszystkich parametrach to poco się pytasz ja robię dachy od 12 lat i nie znam tych wszystkich parametrów ale widziałem co robi się z deskami topolowymi i krokwiami ,więc ci nie polecam www.goja.bai .pl


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
ale co się robi z tymi deskami, krokwiami? Proszę dokładny opis.

A po co pytam? - po to że tak jak pisałem w temacie, żeby osoby takie jak ty wypowiedziały się dokładnym opisem tego co robi się z takim drewnem, chodzi mi o opis twoich spostrzeżeń.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Już Ci odpowiadam drewno topolowe jak schnie to pęka i się skręca i żadna siła nie jest go w stanie powstrzymać.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
dekarz2 napisał:
Już Ci odpowiadam drewno topolowe jak schnie to pęka i się skręca i żadna siła nie jest go w stanie powstrzymać.


a gdy jest odpowiednio sezonowana to jest szansa że będzie wszystko dobrze? zawsze w twoim przypadku się poskręcała i popękała? A no i poskręcała się do takiego stopnia, że było widać to na połaci?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam panowie, i chciałbym opowiedzieć , wam historię związaną z TOPOLĄ ..
Dla mnie osobiście nie jest to materiał na DACH!!
Ale no cóż każdy ma może swoje oceny i opinie, ludzie a ludzie , i opinii nie mniej
a więc

Zaczęliśmy dach w Przytułach mała miejscowość aż koło Przasnysza, Przez tel wszystkie szczegóły dogadane ,materiał jest na dach drewno blacha itd.. zajeżdżamy a tam łaty z TOPOLI ?? Więc mówimy te drzewo nie nadaje się na łaty na dach pod blachę bo się pokręci.... Ale gość uparty , TOPOLA to najlepszy materiał budulcowy , no dobra próbujemy, dodaje iż drzewo miało kilka sezonów, i było skręcone drutami co jakiś czas , rozcinamy te druty a te drzewo normalnie samo odskakuje za boki , deski takie po jakieś 60cm może 80cm szerokości grubości 4 cm. I mieliśmy z tego zrobić standardowe łaty na dach czyli 4cm/5cm.
Normalnie rzecz niemożliwa, ale że to był bardzo ale to bardzo dobry przyjaciel szefa więc niestety musieliśmy to zrobić........

Hmmmm, tylko jak ???
Skoro tarliśmy te łaty z desek a to wszystko chodziło i kręciło się i non stop gdzieś na boki uciekało.. Nie to że tylko w boki , do góry do dołu , jak pasowało....
zrobiliśmy tego tyle co potrzeba było, i zaczęliśmy bić je na dachu... Niestety nie mieliśmy wyjścia...
po drugim rzędzie łat na dachu zrezygnowaliśmy!!!!! Tragedia!!!!! Na drugi dzień przyjechała sosna Smile
Nie wiem jak na krokwie ale na łaty TOPOLA się nie nadaje, sądzę jeśli po sezonowaniu i odpowiednim skręceniu, jej to nie przeszkadza żeby się tak pokręcić , ale szczerze mówiąc sam bym nie ryzykował

Się stało się..,


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam
Właśnie położyłem więźbę z topoli na moim nowym domu.Łaty oczywiście będą sosnowe ,gdyż z topoli się nie nadają. Szczerze mówiąc sam się zastanawiam ,jaki będzie finalny efekt ,faktem jest to ,że krokwie koszowe mają lekkie odchylenia ,krokwie natomiast wyszły przyzwoicie.Moja decyzja była podyktowana przede wszystkim faktem iż uważam ,że topola jest jednym z najtrwalszych drzew ,jakie znam i widziałem na więźbie .Widziałem budynki ,które miały po 60 lat i krokwie były twarde ,jak stal ,bez jakiejkolwiek konserwacji nie było ani śladu żadnych robaków itp.Fakt faktem ,że nie wiem ,jak będzie u mnie za jakiś czas po położeniu blacho -dachówki ,ale zobaczymy.
pozdrawiam[/i]

ZBYTEK


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz

E-mieszkanie

E-izolacje

E-ogródek

  • Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Do wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się do niej zaczyna szykować. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już...

E-okna

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter