problem z zapowietrzaniem.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

tomek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 07 paź 2010, 17:58
problem z zapowietrzaniem.

autor: tomek82 » 07 paź 2010, 18:27

Rozpoczął się sezon grzewczy i grzejnik który został przerobiony (poprawiony spadek nitki zasilającej do grzejnika)zaczyna powoli się znów zapowietrzać, słychać przelewanie (to już chyba wbrew fizyce). W sumie nie mam już pomysłu co tu jeszcze może być źle. Zawór na nitce odpowietrzającej jest drożny, ponieważ za nim rurka jest gorąca więc woda tam krąży. Czy jest taka możliwość że grzejnik jest w jakiś sposób felerny lub uszkodzony ? W jaki sposób teoretycznie działa odpowietrzanie w tym przypadku lub jak powinno? Powinno powietrze uciekać do nitki odpowietrzającej i dalej do zbiorniczka odpowietrzającego? bo w moim przypadku powietrze dostaje się zasilaniem do grzejnika... dobrze to rozumie?

Aha i jeszcze jedno do powyższego... Znalazłem gdzieś na forum podobny problem i jeden gość napisał tak, cyt. "Jeśli grzejnik jest pochylony (a powinien być lekko pochylony),to powietrze zawsze pójdzie do najwyższego punktu.Grzejnik wznoszący się w kierunku zaworu odpowietrza się sam poprzez pion,ale pod warunkiem,że pompa stoi.Jeśli pracuje,to choć powietrze chce wydostać się do pionu jest jednak wtłaczane przez pompę do grzejnika.Stąd odgłos przelewania się wody.Tak instalowane są stare żeberkowe grzejniki w blokach."
I właśnie taka sytuacja jest u mnie, tylko pytanie, jakim cudem odpowietrzanie ma odbywać się samoczynnie przez pion skoro pompa wtłacza je (powietrze) do kaloryfera ???? Ludzie pomóżcie!

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
Re: problem z zapowietrzaniem.

autor: mezik0 » 08 paź 2010, 19:26

jeżeli mieszkasz w bloku i na ostatnim piętrze to masz w mieszkaniu rurki odpowietrzające które idą na klatkę tam masz zawory sprawdzi ,jeżeli masz stare budownictwo lata 60 to masz w mieszkaniu na każdym pionie .tył grzejnika musi być wyżej lub niżej jeżeli masz odpowietrzenie przez pion , daj fotki.

tomek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 07 paź 2010, 17:58
Re: problem z zapowietrzaniem.

autor: tomek82 » 09 paź 2010, 18:58

Tak to wygląda jak na fotkach (w kategorii instalacje), powietrze nie chce uciec do nitki odpowietrzającej bo wtłaczanie jest przez wodę do kaloryfera. Ze względu, że to blok, nie mam możliwości wyłączać pompy, (ogrzewanie miejskie). Kaloryfer jak i nitka zasilania ma spadek w kierunku od pionu do końca grzejnika. Potrzebowałbym rozwiązania aby odpowietrzać się mogło przy włączonej pompie i krążącym obiegu wody. Podsuwajcie swoje sugestie.

bartek1675
Aktywny
Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2009, 21:17
Lokalizacja: Skaryszew
Re: problem z zapowietrzaniem.

autor: bartek1675 » 09 paź 2010, 20:26

Zamontuj grzejnik tak, aby tył był lekko wyżej niz przód i zamontuj w korku u góry(korek z redukcją) zawór odpowietrzający. Powietrze będzie się zbierało w najwyzsszym punkcie (w końcu grzejnika) a z tamtąd zaworem go out na zewnątrz. Zawór odpowietrzający 1/2cala kosztuje ok. 2zł. Możesz też dać zawór odpowietrzający automatyczny - ok. 15pln - wtedy grzaejnik będzie się odpowietrzał sam nawet nie będziesz wiedział kiedy - pełny komfort.

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06
Re: problem z zapowietrzaniem.

autor: w84u » 09 paź 2010, 20:39

Zakręć zawór termostatyczny, to zatrzyma cyrkulację na odcinku od piętra poniżej do twojego, sprawdź czy zawór odpowietrzający (czy co tam masz) jest otwarty, odkręcony plastykowy kapturek. Odczekaj chwilę, pozwól, niech powietrze wyjdzie, możesz opukać delikatnie odpowietrznik, czasami pływak się zawiesza. Jeżeli to nie pomoże, zamknij zawór przy grzejniku i przy pomocy dwóch kluczy popuść śrubonek przy zaworze. Jednym kluczem zablokuj zawór, a drugim popuść śrubonek. Kiedy powietrze wyjdzie i popłynie tylko woda zaciągnij śrubonek z powrotem. Najlepiej jak zrobi to instalator. Możesz też razem z blokowym cieciem sprawdzić, czy blok nie jest ogrzewany przez wymienniki i wyłączyć pompę na chwilę. Przy okazji: zawór termostatyczny powinien być ustawiony w poziomie, w pionie nie reaguje prawidłowo na temperaturę.

tomek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 07 paź 2010, 17:58
Re: problem z zapowietrzaniem.

autor: tomek82 » 11 paź 2010, 10:45

Odpowietrzam go na śrubunku tak jak radzicie i za trzy dni to samo, zaczyna coraz mocniej ciurlać, słychać dźwięk przelewającej się wody i zapowietrzenie znowu gotowe, tak samo gdy cieć wyłączy pompę na chwilę, odpowietrzy się elegancko, no co z tego ale na chwile za jakiś czas to samo... więc chyba pomysł kolegi bartek1675 będzie najlepszy...... ?

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06
Re: problem z zapowietrzaniem.

autor: w84u » 12 paź 2010, 20:32

Podejrzewam (oczywiście fryzjer też nie strzyże przez telefon), że przyczyną może być brak, lub źle wyregulowany podpionowy regulator przepływu (ciśnienia). Pompa cyrkulacyjna w niektórych sytuacjach i opór hydrauliczny instalacji powoduje, że po stronie powrotu jest niższe ciśnienie (dużo niższe) aniżeli po stronie tłocznej i na ostatniej kondygnacji powoduje zassanie powietrza przez odpowietrznik automatyczny. Proponuję ponownie zatrzymać pompy w wymiennikowni, odpowietrzyć, po czym zamknąć odpowietrznik (kapturkiem lub zaworem). Oczywiście to dalej tylko przypuszczenia.

tomek82
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 07 paź 2010, 17:58
Re: problem z zapowietrzaniem.

autor: tomek82 » 20 paź 2010, 16:57

Odpowietrzanie odbywa się (a raczej chyba powinno się odbywać się) poprzez nitkę odpowietrzającą rozgałęziającą się od zasilania w górę do zbiorniczka odpowietrzającego. Dzisiaj cieć odpowietrzał centralnie w wymiennikowni i po jego akcji nitka odpowietrzająca jest zimna a zawsze była ciepła, tak jak zasilanie, dodam, że na nitce tej jest zawór, może coś się przytkało???


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 92 gości

Gotowe projekty domów