Problem ze stropem - duża rozpiętość ścian nośnych

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

wesoly
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 lis 2009, 11:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Problem ze stropem - duża rozpiętość ścian nośnych

autor: wesoly » 24 wrz 2010, 11:07

Witam.
Podczas projektowania budynku restauracji pojawił się problem z wyborem stropu nad salą. Sala o wymiarach 2400cm x 935cm. Założyliśmy, że na sali nie będzie filarów więc trzeba oprzeć się tylko na ścianach. I tu jest dylemat. Przy takiej rozpiętości strop (Rector) miałby grubość ok 42 cm a cena materiału jest strasznie wysoka.
Jakie rozwiązanie można zastosować, by zminimalizować grubość oraz cenę stropu? A może zrobić strop wylewany ale czy przy tych rozpiętościach jest to możliwe??? Może ktoś się orientuje jaki byłby koszt stropu lanego?
Proszę o podpowiedzi i pomysły. Z góry dziękuję!

E-milia
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 wrz 2010, 17:12
Re: Problem ze stropem - duża rozpiętość ścian nośnych

autor: E-milia » 24 wrz 2010, 20:17

Witam. Im więcej materiału tym drożej. Niestety nie orientuję sie dokładnie w kosztach ale moim zdaniem najbezpieczniej i najszybciej jest zastosować strop typu FiILIGRAN. Firma projektuje go indywidualnie pod potrzeby klienta. Jest to strop częściowo prefabrykowany - na budowę przyjeżdża w taflach betonowych, dokłada się do tego górne zbrojenie i zalewa betonem. Można stosować materiały lekkie typu gazobeton jako wypełniacze pomiędzy belkami, ale to należy skonsultować z projektantami stropu i/lub z kierownikiem budowy. Jeżeli strop ten nie jest podłogą następnej kondygnacji mozna zastosować dźwigar kratowy stalowy z sufitem podwieszanym lub dźwigar z drewna klejonego - wygląda pięknie. Życzę powodzenia w pracach przygotowawczych. Warto wszystko dobrze przemyśleć, aby na dalszych etapach było jak najmniej kłopotów. Pozdrawiam E-milia

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: Problem ze stropem - duża rozpiętość ścian nośnych

autor: ble22 » 26 wrz 2010, 12:54

W sumie to warto rozważyć filigran, rozpiętość maksymalna do 12 metrów, koszty zależą od tego jakie będzie obciążenie na stropie, oraz rozpiętość, trzeba dowiadywać się indywidualnie u producenta stropu.
Można się też pokusić o strop płytowo żebrowy, wygląda to tak że co 2-3 metry jest żebro oparte na ścianach nośnych (wymiary zależne od obciążeń i rozpiętości) a na żebrach opiera się płyta. Rozwiązanie mniej materiałochłonne niż gładka płyta, ale zdecydowanie większe są koszty robocizny, bo problematyczne jest układanie zbrojenia i deskowanie, no i też nie wygląda ładnie.
Jest jeszcze opcja wykonania stropu zespolonego (stalowo-żelbetowy): dwuteowniki stalowe co 2-3m na to blacha falista (napawana do dwuteowników), służy jako deskowanie tracone do płyty żelbetowej. Rozwiązanie dość szybkie w montażu, ale trzeba zaangażować ciężki sprzęt, oraz zależnie od obciążeń i rozpiętości mogą wyjść duże przekroje dwuteowników.
Gładka płyta lana też jest jak najbardziej możliwa ino może wyjść dość gruba: 20 i więcej cm.
Przy takich dylematach najlepiej zlecić projekt wstępny i analizę kosztów dla kilku wariantów wykonania, wyda się troszkę więcej na projekt, ale potem można sporo zaoszczędzić na wykoananiu


Jeżeli nad salą jest już tylko dach, to tak jak poprzedniczka polecam dźwigar kratowy, stalowy lub z drewna klejonego lub też nie :D


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów