« Zobacz poprzedni temat
działka rolna

Odległość budynku od drogi wewnętrznej i gminnej

Witam,

Mam zamiar zakupić działkę budowlaną o dość nietypowych wymiarach 16mx60m (dokładnie szerokości ma ponad 16m, dokładnie około 16.3 m). Wzdłuż węższej długości działki przebiega gminna droga, natomiast wzdłuż dłuższej została wytyczona droga wewnętrzna o szerokości 4m, która jest drogą dojazdową do działek położonych za tą, którą chce kupić.
W WZ wyznaczone mam, iż budynek może stać min 8 m od drogi gminnej. W tej sytuacji moje pytania brzmią:
1. Czy można wybudować budynek mieszkalny zarówno wejściem do drogi gminnej jak i również wejściem do drogi wewnętrznej ( to jest ważne ponieważ da mi to większą możliwość doboru projektów domu)?
2. Jaka jest minimalna odległość od drogi wewnętrznej, aby móc wybudować budynek mieszkalny?I czy można się odwoływać do zmniejszenia tej odległości?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Pytania:
1. Czy w WZ jest określona obowiązkowa linia zabudowy (8 m od drogi) czy tylko nieprzekraczalna?
2. Czy jeśli jest to obowiązkowa to czy jest narzucona konieczność ustawienia na niej frontu budynku?

Stwierdzenia:
1. Jeśli jest to nieprzekraczalna linia zabudowy to można z budynkiem odjechać dalej od drogi gminnej.
2. Jeśli jest to obowiązkowa to z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie na niej ustawić front budynku, a front budynku to wg różnych interpretacji ściana z wejściem głównym.
3. Jeśli nie ma obowiązku lokalizowania na obowiązkowej linni zabudowy frontu to wtedy można tam zlokalizować dowolną ścianę budynku a front ustawić np od strony drogi wewnętrznej.
4. Jeśli chodzi o odległość od drogi wewnętrznej to nie ma to znaczenia. W przepisach mowa jest o odległości od granicy i jeśli w WZ nie ma innych określeń to obowiązują standardowe odległości od granicy:
- 4 m (dla ścian z otworamii)
- 3 m (dla ścian bez otworów)
- 1,5 i 0 m za za zgodą sąsiadów, a w tym przypadku administratora drogi.

Pozdrawiam
Tomek BRUTUS Łuczak
Projekty, kosztorysy, nadzory - zapytaj.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
BRUTUS80 odpowiadając na Twoje pytania:

1. Te 8m zawarte w WZ jest to nieprzekraczalna linia.

2. Właśnie o froncie nie ma nic napisane, dlatego z tym pytaniem skierowałem się na forum...

Proszę o pomoc


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
1. Skoro nieprzekraczalna linia to znaczy, że nie możesz zbliżyć się bardziej niż 8 m do drogi gminnej, możesz natomiast odsunąć się od niej więcej niż 8 m.
2. Skoro nie ma zapisu że front budynku trzeba ustawić równolegle do drogi gimnnej to znaczy, że możesz budynkek ustawić dowolnie, frontem do drogi gminnej lub wewnętrznej, czyli go obracać.

Pozdrawiam
Tomek BRUTUS Łuczak
Projekty, kosztorysy, nadzory - zapytaj.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Brutus80 napisał:
1,5 i 0 m za za zgodą sąsiadów Question , a w tym przypadku administratora drogi.

W Rozporządzeniu Min. Infrastruktury z 2002 r.Dział II, Rozdział II paragraf 12 (usytuowanie budynków) w ogóle nie bierze się pod uwagę zgody sąsiadów (po prostu nie ma ona znaczenia).

Pozdrawiam


odpowiedz
No dobra, nie ma "sąsiadów". Zgodę na odsępstwo od wymiarów podanych w rozporządzeniu wydaje Minister Infrastruktury za pośrednictwem Starostwa. Ale to sąsiedzi mogą Ci zablokować inwestycję bo każdorazowo wysyła się do nich informację, że planujesz coś takiego.

Pozdrawiam
Tomek BRUTUS Łuczak
Projekty, kosztorysy, nadzory - zapytaj.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Proszę moderatora o skasowanie. Skąd się wzięła ta "powtórka"?
Ostatnio zmieniony przez samouk dnia 11.09.2010, 21:29, w całości zmieniany 1 raz

odpowiedz
samouk napisał:
Brutus80 napisał:
Ale to sąsiedzi mogą Ci zablokować inwestycję bo każdorazowo wysyła się do nich informację, że planujesz coś takiego.

Owszem, ale jeśli u nich już "coś takiego" wcześniej zbudowano (lub dostali na to wcześniej pozwolenie), to nie mają nic do gadania. Chodzi głównie o to, aby nie "dulczyli" potem urzędnikom. Musieli by mieć nie lada argumenty "przeciw", aby je Starostwo uwzględniło.


odpowiedz
Witam Ponownie,

Wielkie dzięki za odpowiedź. Jednak mam jeszcze pytanie dotyczące przybliżenia domu do drogi wewnętrznej. Według Brutusa80 odległość od krawędzi to w zależności albo 4 albo 3 metry, przybliżenie do drogi jest możliwe za zgodą administratora drogi (w tym przypadku gminy). Pozwolenie na budowę domu otrzymuje się po przedstawieniu gotowego projektu domu. Chciałbym wystąpić do administratora drogi z pismem o pozwolenie o przybliżenie domu do drogi wewnętrznej, jednak czy uzyskam odpowiedź jeżeli nie będę miał gotowego projektu domu?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Odległości o których piszesz to:
- 4m dla ścian z otworami
- 3m dla ścian bez otworów i są to dystanse do granicy działki a nie krawędzi drogi.
Te odległości Ci się należą jak psu zupa i nikogo się nie musisz pytać.
Administrator drogi dostanie ze starostwa informację, że zamierzasz coś budować po tym jak złożysz wniosek o pozwolenie i projekt.

Pozdrawiam
Tomek BRUTUS Łuczak
Projekty, kosztorysy, nadzory - zapytaj.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Witam,

Krawędź drogi to jest w moim przypadku to samo co granica mojej działki. Rozumiem że należy mi się te 3 lub 4 metry, jednak co jakbym chciał się wybudować ścianę z otworami nie 4metry (jak mi przysługuje) tylko powiedzmy 2.5 metra od granicy drogi? Gdzie muszę pisać podania i czy w ogóle jest to możliwe??


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
pompi napisał:
Witam,

jednak co jakbym chciał się wybudować ścianę z otworami nie 4metry (jak mi przysługuje) tylko powiedzmy 2.5 metra od granicy drogi? Gdzie muszę pisać podania i czy w ogóle jest to możliwe??

W takim przypadku możesz tylko wystąpić za pośrednictwem Wydz. Architektury Starostwa do Ministra Infrastruktury z WNIOSKIEM O ODSTĘPSTWO od przepisów w/w Rozporządzenia (są gotowe druki). Ministerstwo w takim przypadku najczęściej "idzie na rękę" inwestorowi, ale trzeba czekać na odpowiedź od 1 do 3 miesięcy.

Pozdr.


odpowiedz

Urządzone.pl

E-ogródek

E-dach

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter