remont starej kamienicy. Wentylacja

Nie zapominajmy o takich pomieszczeniach jak garaż, suszarnia, spiżarka. Jak wykorzystać przestrzeń w naszych domach na takie miejsca, czy są one potrzebne? Dowiedz się, co inni sądzą na ten temat.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

KrzysztofM
remont starej kamienicy. Wentylacja

autor: KrzysztofM » 05 wrz 2010, 17:28

Witam Serdecznie!
Posiadam mieszkanie w starej kamienicy,na parterze; 43,5 m.kw. Potrzebny remont generalny. Nie stać mnie na architekta i na profesjonalną firmę wykonawczą. Sam jestem laikiem, więc chciałbym wyremontować z pomocą znajomego który w ten sposób na codzień dorabia. Układ wszystkiego, rysunki na papierze milimetrowym wykonam sam, szukając porad w Internecie. Techniczne detale dopracuje wykonawca.
Mieszkanie znajduje się w przedwojennym budynku. Toaleta jest na półpiętrze, łazienki w ogóle nie ma :shock:. W pomieszczeniu ok. 22 m.kw. planuję wydzielenie przedpokoju, małej sypialni i łazienki. Drugie pomieszczenie pozostanie na pokój dzienny z aneksem kuchennym.
W budynku nie ma pionu wentylacyjnego, ludzie wietrzą mieszkania otwierając okna
:shock:
Na moim planie łazienka nie ma okna, ale ze względu na całkowitą likwidację pieców (elektryczny piec c.o.) będę mógł podłączyć wentylację mechaniczną. Odległość od otworu w łazience, do otworu wylotowego na zewnątrz, to około 2,5 m.
Uzyskałem od administratora budynku i od wspólnoty mieszkaniowej zgodę na wybicie otworu wentylacyjnego we frontowej ścianie budynku "zgodnie z zasadami prawa budowlanego".
W związku z tym mam następujące pytania:
1. Czy prawo budowlane w ogóle zezwala na otwór wentylacyjny we frontowej ścianie, ewentualnie z zachowaniem jakich zasad?
2. W jaki sposób ma wyglądać wykończenie takiego otworu? (Kratka wentylacyjna? Grzybek?)
2. Wykonując instalację wywiewną, oczywiste wydaje się rozwiązania problemu nawiewu i nie wiem jak sobie z tym problemem poradzić. Konieczne kucie kolejnego otworu w ścianie, czy może uważacie że wyfrezowanie nawiewników w (nowych) oknach wystarczy i czy takie rozwiązanie jest dobre?
3. Teraz remontuję tylko pierwszą częśc mieszkania, kiedyś dojdzie kuchnia i tam też będzie instalacja wywiewna (okap kuchenny). Powinienem zatem martwić się przyłączeniem jej już teraz. Wolałbym nie kuć dwóch otworów tuż koło wejścia do budynku. Czy można obie rury wentylacyjne połączyć i wyprowadzić tym samym otworem na zewnątrz? Jak?
Wydaje mi się, że jeżeli będą dwa wentylatory i połączę to w jedną rurę, to w przypadku kiedy jeden wentylator nie będzie pracował, to mi będzie przez niego wybijało nieświeże powietrze. Natomiast, jeżeli obie rury doprowadzę do otworu na zewnątrz budynku, to problem, jak to zakończyć.

4. Ostatnie zagadnienie nie dotyczy wentylacji:
Jak już pisałem mieszkanie jest bardzo stare, na parterze. Ma bardzo słabo izolowaną podłogę, w postaci drewnianych płyt krytych wykładziną. Pod tym prawdopodobnie jest żwir. Jeżeli to wszystko wywalę, to jakiego rodzaju podłogę najbardziej opłaca się wybudować na to miejsce?
Czy jeżeli zdecyduję się na wylewkę, to muszę mieć na to jakieś specjalne pozwolenie?




Wybaczcie, jeżeli moje pytania są głupie, ale jak zaznaczyłem na początku jestem laikiem, próbującym mniej więcej naszkicować co gdzie ma być w mieszkaniu.
Z góry dziękuję za odpowiedzi na moje pytania i ewentualne wskazówki.

Wróć do „Pomieszczenia inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów