jak dobrac przeplyw pompy

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mariuszd
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2010, 20:01
jak dobrac przeplyw pompy

autor: mariuszd » 29 sie 2010, 19:06

Witam

Mam pytanie, jakie jak dobieracie predkosc pompy na solarach ?
Czy jest jakas zasada ? W grupie pompowej mam niestety pompe z przelacznikiem stopniowym, 3 biegi. Teraz dziala mi na biegu numer III czyli najszybszy przeplyw, ale Panowie instalatorzy nie umieli mi wyjasnic dlaczego III a nie np. I ??

Czy moze mi ktos przyblizyc jak nalezy to dobierac ?


I drugie pytanie, jak macie ustawiony start pomp solarnych, chodzi mi o roznice temperatur. Standardowo mialem 15 stopni na start i 5 na wylaczenie. Instalator zmniejszyl mi to na 10 stopni zalaczenie i 3 wylaczenie, rowniez nie umieli mi wyjasnic czemu to robia.


Moge prosic o wasze sugestie w tej materii ?

Pozdrawiam
M.

fciecierski
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2010, 6:20
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:
Re: jak dobrac przeplyw pompy

autor: fciecierski » 30 sie 2010, 6:05

witam
wielkość przepływu odczytasz ma przepływomierzu, który standardowo w przypadku grup pompowych znajduje się pod pompą obiegową. Parametr ten określamy inaczej dla kolektorów płaskich i inaczej dla próżniowych.
chętnie odpowiem ale proszę o kontakt na adres prywatny - rzadko tu zaglądam
franc

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie
Re: jak dobrac przeplyw pompy

autor: cezarr1 » 29 paź 2010, 19:09

Ustawiam 5 na 3 st zimą by wykorzystać nawet minimalne uzyski , a10 na 5 st latem kiedy jest dużo więcej energii do pozyskania

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jak dobrac przeplyw pompy

autor: bachus » 03 lis 2010, 22:26

Witam.
mariuszd napisał:
Czy moze mi ktos przyblizyc jak nalezy to dobierac ?

Niby błaha rzecz ale początkowe ustawienie przepływu zadecyduje na sprawności całej instalacji. I trochę mnie dziwi, że instalatorzy nie mieli zielonego pojęcia jak to należy zrobić i wytłumaczyć dla czego tak a nie inaczej ustala się przepływ. Nie bez znaczenia jest zastosowanie regulatora i jego późniejsza praca. Są regulatory, które załatwiają ten problem w sposób automatyczny bez naszej późniejszej ingerencji ale i one posiadają funkcje korekty przepływu gdzie ustala się to na początku. Jeżeli jest to regulator pracujący na zasadzie włącz-wyłącz to sposób postępowania jest następujący:. Przede wszystkim trzeba zajrzeć do danych technicznych kolektora jaki jest przewidziany przepływ nominalny ustanowiony przez producenta (podam tylko dla charfy). Następnie mnożymy przez ilość kolektorów i wychodzi nam jaki powinien być przepływ dla całej instalacji. To niby jasne ale tak się dzieje na poziomie kolektorów a wygląda to trochę inaczej na poziomie kotłowni. Trzeba wziąć pod uwagę długość instalacji oraz co najważniejsze grubość otulin co wiąże się ze stratami. Trzeba również pamiętać o tym, że aby instalacja pracowała jak najsprawniej to różnica temperatur między ciepłym a zimnym glikolem była między 12 a 18 stopni. Jeżeli w grupie są termometry to tak należy ustawić w słoneczny dzień. Ponieważ kolektory pracują w różnych warunkach to trudno za każdym razem to ustawiać . I tu można posłużyć się prędkościami obrotów pompy. I tak w lecie pompa powinna chodzić ma 3 biegu, jesień-wiosna na 2, zima na 1 biegu. Co do histerezy to również trzeba wziąć pod uwagę straty na przesyle, ale to już instalator robi dla każdej instalacji indywidualnie, bo on powinien wiedzieć jaka będzie strata i ustawić to na wyczucie wykorzystując swoje doświadczenie. Te 3 stopnie w Twoim przypadku może okazać się za mało bo może dojść do takiej sytuacji, że instalacja wieczorem się nie zatrzyma i ciepło wcześniej zgromadzone pójdzie zpowrotem na kolektory sztucznie podtrzymując pracę pompy.
pozdrawiam.
Witold


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów