Docieplenie domu

witam! moj dom ma 20 lat, zbudowany w poltora pustaka suporeks, miedzy pustakami jest welna mineralna grubosci 5cm. Jak wykonac tynki zewnetrzne: z dociepleniem czy bez. jezeli z dociepleniem to z jakiego materialu?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
„Docieplenie” na zewnątrz niekoniecznie zatrzyma ciepło w niskim domu ( będzie ono w sporej części odprowadzane do gruntu) ale napewno zatrzyma wilgoć w ścianie.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
a czy docieplenie welna mineralna prasowana tez zatrzyma wilgoc?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ciepło i wilgoć zatrzymuje izolacja od wewnątrz! Przed odbiornikiem ciepła ( ściana / fundament...) nie za.

czy

Oczywiście należy pamiętać, że każdą termorenowację poprzedzamy zrobieniem skutecznej wentylacji mechanicznej.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Witam, mam pytanie kto ocieplał dom zewnętrznie pianką poliuretynową. Czy jest to lepsze od styropianu?. Jaki jest koszt 1m2. Pozdrawiam.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
witaj,
jeżeli dołożysz wełny z zewnątrz 15 cm i zrobisz odstęp 3cm dla świeżego powietrza następnie OSB płyta itd. uzyskasz U=0,13W/mkwK. Nie proponuje Ci styropianu bo wystąpi punkt rosy!!!!. Dobrze żebyś poszedł do jakiegoś biura projektowego na pewno mają program gdzie zrobią Ci symulację ze styropianem i wełną kamienną. Taka symulacja będzie trwała raptem 5 MINUT!!!!.

pozdrawiam

janek


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
mefiw napisał:
moj dom ma 20 lat, zbudowany w poltora pustaka suporeks, miedzy pustakami jest welna mineralna grubosci 5cm. Jak wykonac tynki zewnetrzne: z dociepleniem czy bez. jezeli z dociepleniem to z jakiego materialu?


Jeśli już robisz elewację, to lepiej od razu ocieplić przegrody. Proponuję wełnę mineralną, np. TP 116 w ECOSE Technology firmy Knauf Insulation. Jeśli chodzi o grubość proponuję min 12 cm. Symulacje, o których pisze Jan 17 możesz również wykonać w uproszczonym audycie na stronach Knauf Insulation. Na stronie głównej jest ikonka do „Kalkulatora oszczędności”. Tam możesz wykonać symulację odnośnie wyboru rodzaju i grubości warstwy izolacji z wełny mineralnej. Jeśli chcesz wykonać symulacje dot. zastosowania różnych materiałów do ocieplenia proponuję BDEC Pro.

Służę pomocą
e-Rzecznik KI


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Z mojej strony porada taka :otynkuj dom tynkiem cem-wap - wykończenie dowolne,oszczędności ciepła poszukaj gdzie indziej np:okna , stop-dach , izolacja piwnic ,likwidacja wilgoci. Docieplanie ściany trójwarstwowej od zewnątrz może wręcz zaszkodzić budynkowi a inwestycja nie małych kosztów będzie chybiona. Nie daj się zwariować pseudo doradcami którzy do perfekcji mają opanowane wciskanie kitu również za pomocą jakiś pseudoobliczeń wziętych z sufitu.Pozdrawiam

Cezar


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
wito-pc napisał:
oszczędności ciepła poszukaj gdzie indziej np:okna , stop-dach , izolacja piwnic ,likwidacja wilgoci.


Ok. 30% ucieczki ciepła z ogrzewanego budynku mieszkalnego jest spowodowana stratami ciepła poprzez ściany zewnętrzne. Przez okna ucieka ok. 15-25%, przez dach 10-25%, piwnica 3-6%. Wobec powyższych faktów zasadnym jest również właściwa izolacja przegród zewnętrznych.

wito-pc napisał:
Docieplanie ściany trójwarstwowej od zewnątrz może wręcz zaszkodzić budynkowi a inwestycja nie małych kosztów będzie chybiona.


Jeśli warunki cieplno-wilgotnościowe w tak ocieplonej przegrodzie będą korzystne, w jaki sposób dodatkowa izolacja może zaszkodzic?

wito-pc napisał:
Nie daj się zwariować pseudo doradcami którzy do perfekcji mają opanowane wciskanie kitu również za pomocą jakiś pseudoobliczeń wziętych z sufitu.


Co do "pseudoobliczeń": warunki cieplno-wilgotnościowe są liczone na podstawie normy PN EN ISO 13788, a program BDEC Pro jest stworzony na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej... oraz przepisów prawnych zawartych w WT2008

Wito-pc chyba ktoś źle Ci kiedyś doradził, co by tłumaczyło Twoją niechęć do "pseudodoradców".

Służę pomocą
e-Rzecznik KI


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Ja się tylko zapytam SKĄD TE FAKTY?

Cezar


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Szanowna Pani Katarzyno CIEPŁO NIE UCIEKA W PROCENTACH - !!!
Lepiej już kWh...
Gdyby Pani ( około 100W) musiała przenocować dziś w namiocie 2m3 ( taka jedynka) a ja dałbym Pani kilka płyt styropianu ( izolacja termiczna ) to gdzie by Pani go włożyła najwięcej? ja za przeproszeniem pod dupę! Teza powiększajmy ten namiot o metr... o metr... aż do rozmiaru domu 150m2 -PYTANIE w którym miejscu zaczęły tak drastycznie rosnąć straty przez ścianę a maleć do gruntu??
na stronach ISOVER jest dyrektywa z 2005 r - minimalna ekonomiczna izolacja termiczna od gruntu to 0.1W/m2 xK


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Szanowny Panie Tomaszu nie napisałam, że "ciepło ucieka w procentach". Podałam jak rozkładają się w % straty ciepła w budynku (które są wyrażone w określonych jednostkach).
Nie neguję również potrzeby izolacji podłóg oraz fundamentów. Jest zasadnym jednak ocieplanie ścian zewnętrznych. Amplituda temperatur pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym a środowiskiem zewnętrznym jest większa w miesiącach zimowych od amplitudy temperatur pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym a gruntem. Średnia roczna temperatura gruntu jest wyższa od średniej rocznej temperatury powietrza w Polsce.
Chyba zauważa Pan różnicę pomiędzy przegrodą budowlaną a namiotem?
Właśnie wyobraziłam sobie Pana z tym styropianem pod ... na środku polany. Mam nadzieję, że faktycznie nie będzie Panu zimno. Proszę jednak wziąć też szalik, ciepłą czapkę, rękawiczki, itp. Pozdrawiam.

Służę pomocą
e-Rzecznik KI


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Cytat:
Szanowny Panie Tomaszu nie napisałam, że "ciepło ucieka w procentach". Podałam jak rozkładają się w % straty ciepła w budynku (które są wyrażone w określonych jednostkach).

Ależ to jest niedopuszczalne!
Żeby Pani napisała : W moim domu tak procentowo ucieka ciepło. Nic bym nie napisał, ale tak ? Zmiana izolacji jakiegokolwiek elementu ( ściana okna dach,...) powoduje zmianę procentowych strat - ale zawsze niezależnie jak dom jest izolowany ( 15 kWh/m2 czy 200kWh/m2) straty wynoszą 100%
Dodam Pani jeszcze, przy identycznych izolacjach zimą najwięcej ciepła ucieka do gruntu, więcej niż dachem!
Amplituda temperatur pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym a środowiskiem zewnętrznym jest większa w miesiącach zimowych od amplitudy temperatur pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym a gruntem.
Niestety, to zbyt daleko idące uproszczenie! By nie powiedzieć, zupełna nieznajomość fizyki. Przy tak dużej masie i możliwościach odbioru ciepła ∆T ma mniejsze znaczenie. Proszę sobie potrzymać gołe stopy ( izolacja identyczna ) w powietrzu -20 , na gruncie – 1 i w wodzie +5 st, C – przekona się Pani, ze nawet suchy piach około 9 razy lepiej odbiera ciepło z budynku niż powietrze.
Proszę nie wypaczać fizyki!


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Szczerze powiedziawszy zaskoczylas mnie cytatem:

>Średnia roczna temperatura gruntu jest wyższa od średniej rocznej temperatury powietrza w Polsce. <

Czy mozesz podac jakies namiary, wartosci, publikacje to powierdzajace.
Mnie bardziej interesuje nie srednia caloroczna a raczej srednia z okresu zimowego X-III bo to wlasnie wtedy slyszy sie o "przygruntowych przymrozkach" przy nota bene dodatnich temperaturach powietrza.

Mnie kiedys uczono, ze srednio 1m2 pwierzchni ziemi oddaje roczne 75 calorii energi z wnetrza ziemi. Ale nie natrafilem na wyniki badan z tych testow.

A ja bym nie ufal zbytnio w PN jak i inne ISO, TUV, BS.

Jako fizyk i konstruktor moge bez przesady powiedziec ze obliczenia normowe mijaja sie z rzeczywistoscia o ok +/-50%.

Dowody potwierdzajace twoj cytat beda wysoce docenione.
pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
exeter napisał:
Dowody potwierdzajace twoj cytat beda wysoce docenione.


Moja wypowiedź dotycząca średniej rocznej temperatury gruntu bazowała na artykule dr inż. Roberta Geryło. Powyższy artykuł można przeczytać na stronie TermoDom.pl, nosi tytuł "Uwarunkowania budownictwa energooszczędnego". Bezpośredni link do tekstu Pana Geryło - termodom.pl/epbd/energooszczednosc/uwarunkowania_budownictwa_energooszczednego.

Pan Geryło kieruje Laboratorium Izolacji Termicznych na Politechnice Lubelskiej, co można wyczytać w jego dossier na stronach TermoDomu.

exeter napisał:
Mnie bardziej interesuje nie srednia caloroczna a raczej srednia z okresu zimowego X-III bo to wlasnie wtedy slyszy sie o "przygruntowych przymrozkach"


Jak już pisałam w powyższych postach nie neguję potrzeby izolacji podłóg. Warto również zwrócić uwagę na to, że całkowita powierzchnia podłóg na gruncie w np. domku jednorodzinnym, jest znacznie mniejsza od całkowitej powierzchni ścian stykających się ze środowiskiem zewnętrznym w takim budynku. Z tego również powodu właściwa izolacja ścian zewnętrznych jest niezbędna.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

E-instalacje

E-okna

E-izolacje

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter