Problem z ustawieniem pieca TILGNER

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Chuck_M
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 24 sie 2010, 20:59
Kontaktowanie:
Problem z ustawieniem pieca TILGNER

autor: Chuck_M » 24 sie 2010, 21:14

Witam. mówię z góry że nie było mnie przy instalacji tego pieca. w domu 70m2 + bojler 80L założony został piec Tilgner 20KW ! według mnie w pełni wystarczył by 15kw ale niestety nie miałem na to wpływu.Sterownik Foster Menuet. Teraz przejdę do sedna nie mogę sobie poradzić z ustawieniami tego pieca chodzi mi żeby dobrze go ustawić aby wiadomo mało spalał groszku. W lato będzie grzana woda C.W.U i teraz mam pytanie. Czy ustawienia na lato są inne jak na zimę ? jak najlepiej chociaż w przybliżeniu ustawić taki piec. Podajnik jest podajnikiem ślimakowym żeliwnym jutro podam dokładną firmę podajnika jeśli to istotne. Aktualnie worek 25 kg starcza na niecałe 3 dni grzania na ciepłą wodę z tego co mi wiadomo zasyp ok 100kg powinien wystarczyć na miesiąc. Groszek kupiony najlepszy jaki był dostępny w okolicach Konina (WLKP).Dodam że nie ma zaworu mieszającego więc jest tylko jedna główna pompka. Proszę o pomoc w ustawieniach poniżej podaje spisane ustawienia z komputera:

temp. nastawiona - 55C.
czas pracy pod. - 10sec
obrot. dmuch. podt. - 5
czas dmuch. podt. - 10sec
krotność podawania - 1
czas oczekiwania - 25min
obroty dmuchawy - 6
czas pauzy pod. 40sec
Zauważyłem że ten sterownik jest strasznie skomplikowany. Czekam na waszą pomoc ! Pozdrawiam.

Palnik jest firmy Brucer.

xhumungus
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: bydgoszcz
Re: Problem z ustawieniem pieca TILGNER

autor: xhumungus » 25 sie 2010, 16:43

Nie mam doświadczenia z retortami, ale moja rada jest taka: przerwa podawania 90s, nadmuch 3 i patrz co się będzie działo.

Chuck_M
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 24 sie 2010, 20:59
Kontaktowanie:
Re: Problem z ustawieniem pieca TILGNER

autor: Chuck_M » 25 sie 2010, 17:32

Wyczytałem gdzieś że dla tego palnika czas pracy podajnika ustawić od 12 do 15 a czas pauzy krotnością 4 więc ustawiłem czas pracy na 14 i przerwa na 56 sekund do tego czas oczekiwania 30 minut oraz krotność podawania na 2 czas dmuchawy zmieniłem na 15 sec. ponieważ dmuchawa w 90% jest przykryta tą klapką i dmuchawa ma powolny start.

xhumungus < sprawdzę później jak będzie działać na Twojej propozycji ustawień.

aha mam pytanie czy na palenisku musi być taki "kopczyk" czy przez budowę tego paleniska firmy Brucer nie jest to tak bardzo wymagane ?

xhumungus
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: bydgoszcz
Re: Problem z ustawieniem pieca TILGNER

autor: xhumungus » 25 sie 2010, 17:42

To co wyczytałeś na temat ustawień tego palnika może być prawdą, ale w okresie zimowym a nie teraz do ogrzewania tylko baniaka 80l.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Problem z ustawieniem pieca TILGNER

autor: Jarecki79 » 08 wrz 2010, 16:31

Sterownik klasyczny programujemy pod dany kocioł, dany palnik, dana instalację, dane ocieplenie budynku, daną jakość węgla.

Mogę jedynie zaproponować parametry wyjściowe, od których można zacząć dochodzić do ładu. Nic więcej.
Dla dobrego spalania przy dochodzeniu do temp. zadanej trzeba zadac odpowiedni czas pracy podajnika, czas pauzy podajnika oraz siłę nadmuchu w tej fazie pracy.

Przykładowe nastawy wyjściowe dla palnika małej mocy przy modelu menuet w MENU STANDARD

- Czas pracy pod 12sekund pracy podajnika

- Czas pauzy pod ja to robię w następujący sposób mnożę czas pracy razy 3 lub 4 (w zależności od palnika i kotła), załóżmy jednak wyjściowo 4 czyli dla 12sekund pracy rozpocznij dopracowywanie od pauzy ok.45sekund.
Z miejsca możesz się wstrzelić w idealną przerwę.... jak nie,to:
Stopniowo ją wydłużaj do uzyskania właściwego wypalania paliwa i właściwej wysokości kopczyka przy dochodzeniu do temp. zadanej. Korekcje sprawdzaj poprzez niewielkie uchylenie drzwiczek na króciutki czas.

- Obroty dmuch. podt. zacznij od zakresu ok. 7-9bieg w podtrzymaniu (menuet ma 24biegi regulacyjne)

- Czas dmuchawy podt. to oznacza jak długo dmuchamy w przedmuchu, przy ślimakach najczęściej okolice 10-15sekund. Menuet rozkręca jednak dmuchawę powoli, niektórzy dają tutaj nawet 20sekund,,

- Krotn. podawania dla ślimaka wartości od 2 do 3. 2oznacza dokręcenie paliwa co drugie dmuchnięcie w podtrzymaniu a 3 co trzecie dmuchnięcie. Tym zatem reguluję stopień dopalenia paliwa w przedmuchu oraz mam wpływ na wysokość kopczyka w przedmuchu

- Czas oczekiwania w ślimakach przy średnim dociepleniu zaczyna sie od przerwy ok.5minut, jak dobre docieplenie to ok.8-10minut

- Obroty dmuchawy w trakcie dochodzenia do temp. zadanej dmuchamy trochę mocniej, zacznij ok. 10-14bieg w menuecie.

Dobór siły nadmuchu bez urządzeń pomiarowych na oko. Płomień powinien byc intensywnie żółty, biały będzie zbyt mocny, czerwony za słaby. Jak to sprawdzasz to tylko na krótko delikatnie uchyl drzwiczki, mocne otwarcie na dłużej to dostarczenie fałszywego powietrza i złe zaprogramowanie spalania wg błędnych danych.


aha - przy brucerze dla małego odbioru ciepła palenisko jest płaskie, pali się w środku taka a'la świeczka.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 196 gości

Gotowe projekty domów