Dobor elementów ogrzewania podłogowego i wody.

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

iroq
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 22 paź 2008, 12:37
Dobor elementów ogrzewania podłogowego i wody.

autor: iroq » 09 sie 2010, 10:31

Witam. Planuję w swoim domku wykonać instalacje ogrzewania podłogowego, c.o. i wodną, w związku z tym mam kilka pytań.

Założenia:
1. Powierzchnia domu około 120m2, parter i poddasze użytkowe.
2. Ogrzewanie podłogowe na całości, z regulacją temperatury w każdym pomieszczeniu osobno (regulator + siłownik na rozdzielaczu).
3. Rozstaw rur ogrzewania podłogowego co 10 cm (w strefach brzegowych mniejszy), maksymalna długość pętli 100-120m.
4. Dodatkowo w łazienkach (na parterze i na poddaszu) grzejniki drabinkowe, oraz doprowadzenie rur do grzejników do każdego pomieszczenia tak na wszelki wypadek (grzejniki nie będą montowane jeśli ogrzewanie podłogowe się sprawdzi).
5. Na parterze 14 cm styropianu, na poddaszu 3 cm, wszędzie posadzki anhydrytowe grubości 4 cm (2,5 cm nad rurą grzejną).
6. W salonie kominek z płaszczem wodnym Lechma pracujący w układzie zamkniętym.
7. W kotłowni kocioł kondensacyjny zasilający bufor.
8. Bufor z ładowaniem warstwowym o pojemności około 800 litrów z wężownicą do c.w.u. oraz na dole z wężownicą do kolektorów słonecznych (kolektory będą zamontowane w przyszłości).
9. Ciepła woda użytkowa z cyrkulacją.
10. Rury do wszystkich instalacji PEX/AL/PEX.

A teraz pytania:
1. Lepiej zastosować mieszacze z pompami do podłogówki osobno na parter i na poddasze, czy może zastosować jeden moduł pompowo-mieszający w kotłowni, który będzie podawał zmieszaną wodę o odpowiedniej temperaturze na dwa rozdzielacze do podłogówki (rozdzielacze bez pomp)? Ciepła woda będzie pobierana z bufora.
2. Jakie średnice rur zastosować na doprowadzenie do rozdzielaczy? Na pętle będzie rura 16, czy taką samą średnicę dać na zasilanie rozdzielaczy czy może 20 lub 32?
3. Rury do grzejników planuję zrobić w taki sposób, że puszczę przez całe poddasze dwie rurki przy ścianie, od tych rurek będą odczepy do grzejników. Jaką średnicę głównej rury zastosować? Bo na odczepy długości 0,5m chyba wystarczy 16?
4. Głowna rura do grzejników powinna być w otulinie czy w peszlu? Podobnie rury od podłogówki na odcinkach od rozdzielacza do pętli powinny być w peszlu?
5. Czy mogą być dwie pętle c.w.u. na jednej pompie obiegowej poprzez rozdzielacz lub trójnik?
6. Jaką średnicę rur zastosować do instalacji wodnej?
7. Czy złączki zaprasowywane i zaciskane ręczną zaciskarką mają taką samą trwałość?

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Dobor elementów ogrzewania podłogowego i wody.

autor: Wavin Metalplast-Buk » 24 sie 2010, 13:56

W odpowiedzi na zapytanie chcielibyśmy zweryfikować w pierwszej kolejności przyjęte założenia.

1. Przyjęty rozstaw rur co 10cm, a w strefie brzegowej mniej, jest trudnym do wykonania technicznie rozstawem i niepraktycznym. Taki rozstaw może powodować przegrzewanie podłogi, dyskomfort termiczny. Zależy on głównie od temperatury zasilania instalacji i rodzaju podłogi (płytka, panele, parkiet itp). Praktycznie rozstaw poza strefami brzegowymi oscyluje w granicach 15 do 25 cm. W strefach brzegowych może być 10cm.

2. Proponujemy zamontować grzejnik drabinkowy w łazience od samego początku pracy instalacji. Łazienka ze względu na mały udział powierzchni czynnej podłogi do zapotrzebowania na ciepło jak również wentylacja łazienki powoduje, że ogrzewanie podłogowe może nie zapewnić odpowiedniego komfortu i wymaganych temperatur w pomieszczeniu. Dodatkowo grzejnik drabinkowy jest wygodny w użytkowaniu chociażby ze względu na możliwość powieszenia i wysuszenia ręcznika po kąpieli.

3. Jeśli mowa o pracy kominka z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym, to należy spełniać wymogi określone w Prawie Budowlanym jak również w Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Należy również opierać się na wytycznych montażowych producenta.

4. Zastosowanie zbiornika buforowego o pojemności 800 litrów i brak w pierwszej fazie kolektorów słonecznych naraża użytkownika na zdecydowanie większe koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem gazu do podgrzewu wody w tym buforze. Szczególnie, że mówimy o kotle kondensacyjnym, który do podgrzewu wody pracuje w wyższych parametrach i ma mniejszą sprawność, co przekłada się na koszty.

Wracając do pytań to opowiadamy:

1. Korzystniej zamontować jeden moduł mieszający (pompowy) w kotłowni. Zmniejsza to koszty inwestycji i eksploatacji oraz zmniejsza hałas związany z pracą pompy praktycznie do pomieszczenia kotłowni.

2. Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego powinny być zasilone średnicą 25mm, ale powinno to wynikać z prędkości przepływu i mocy dostarczanej do wszystkich pętli rozdzielacza. Dla średnicy fi 25 PE-X/Al/PE można przy bezpiecznej (cichej) prędkości dostarczyć ciepło w ilości 10 do 15 kW.

3. Jeśli chodzi o średnice rur w ogrzewaniu grzejnikowym to podejścia pod grzejniki z rur fi 16mm. Inne średnice można dobrać w zależności od sumy mocy grzejników, kierując się np. wytycznymi zawartymi w "Poradniku instalatora - Praktyczne informacje" firmy Wavin.

4. Zgodnie z przepisami rury zarówno do wody jak i do instalacji c.o. powinny być izolowane termicznie , a nie prowadzone tylko w izolacji typu peszel.
Rury zasilające pętle o.p. mogą być nieizolowane, ale wtedy grzeją pomieszczenie przez które przechodzą i mogą (ze względu na mały rozstaw) przegrzewać posadzkę/podłogę. Najlepiej, jeśli rury zasilające nie mają funkcji grzania, to zaizolowac je otuliną izolacyjną albo wszystkie albo w taki sposób, aby oddawały tylko częściowo ciepło.

5. Cyrkulacja cwu może być rozdzielona na 2 lub więcej obiegów pracujących pod jedną pompą obiegową, ale każdy obieg musi być zrównoważony zaworem regulacyjnym.

6. Średnice rur dla instalacji wodociągowej można wstępnie dobrać korzystając np . z "Poradnika instalatora - Praktyczne informacje" firmy Wavin.

7. Co do zaciskarek, to zarówno ręczna jak i mechaniczna (elektryczna/akumulatorowa ) dają poprawne i trwałe połączenia.

iroq
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 22 paź 2008, 12:37
Re: Dobor elementów ogrzewania podłogowego i wody.

autor: iroq » 25 sie 2010, 6:54

Witam i dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze kilka pytań.

1. Za modułem mieszającym w kotłowni byłby rozdzielacz lub trójnik, z którego zasilany byłby rozdzielacz pętli ogrzewania podłogowego znajdujący się na poddaszu, oraz rozdzielacz pętli ogrzewania podłogowego znajdujący się w kotłowni. Czy należy również w tym przypadku równoważyć rozpływy zaworami regulacyjnymi? Długość rur zasilających na poddasze będzie około 4m, natomiast do rozdzielacza w kotłowni 1-1,5m, ponadto rozdzielacz pętli na porterze będzie się znajdował niżej niż moduł mieszający (ale wyżej niż pętle ogrzewania na parterze).

2. Czy grzejniki drabinkowe w łazienkach można zasilać z niskotemperaturowego obiegu ogrzewania podłogowego? Wydaje się że temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nie przekroczy 50 stopni, a nawet bardziej prawdopodobne 45 stopni ze względu na zastosowanie kotła kondensacyjnego.

3. Czy decydując się na system Wavin Tempower specjaliści z firmy Wavin opracują projekt ogrzewania wraz z przekrojami rur, rozstawami rur w pętlach, nastawami na zaworach regulacyjnych rozdzielaczy itp?

4. Czy meandrowy rozkład rur w systemie Wavin Tempower nie jest mniej korzystny od rozkładu rur w systemie spiralnym (ślimakowym)?

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Dobor elementów ogrzewania podłogowego i wody.

autor: Wavin Metalplast-Buk » 26 sie 2010, 11:39

1. Kazdy obieg (do rozdzielacza na piętrze i na parterze) powinien być wyregulowany za pomocą zaworów regulacyjnych. Kazdy z tych obiegów ma różną moc i ilość transportowanej wody oraz inne opory przepływu.

2. Jak najbardziej można zasilać grzejnik drabinkowy niskimi parametrami ( temp np. 45 stC ) z tym, że wielkość grzejnika powinna być dobrana większa w stosunku do temperatury zasilania. Im temperatura zasilania mniejsza tym wielkość grzejnika większa. Można podpiąć grzejnik łazienkowy do rozdzielacza ogrzewania podłogowego, ale wtedy do wyregulowania tego układu bardziej przydatny byłby rozdzielacz z przepływomierzami, aby widzieć wielkości przepływów na poszczególnych obiegach.

3. Gdy klient zdecyduje się na system Wavin Tempower, dla instalacji ogrzewania podłogowego zostanie wykone opracowanie techniczne, z którego wynika jaki rodzaj rur (średnica) i rozstaw ma być zastosowany. Opracowanie zawiera również wszelkie dane do prawidłowej pracy instalacji (temperatura zasilania , nastawy na zaworach itp.)

4. System meandrowy w systemie Wavin Tempower nie jest mniej korzystny od systemu ślimakowego.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów