Zawilgocenie ściany, drenaż zewnętrzny

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szymon123
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 sie 2010, 12:41
Zawilgocenie ściany, drenaż zewnętrzny

autor: szymon123 » 02 sie 2010, 13:09

Mam następujący problem, jedna ze ściany w domu ulega okresowemu zawilgoceniu. Powoduje to odpadanie tynku i łuszczenie farby. Chciałbym wykonać uszczelnienie ścian chemiczne jakimś preparatem chemicznym i do tego wykonać drenaż zewnętrzny.
Graficznie mniej więcej wygląda to tak Szara część to budynki i płot sąsiada, zielona obrys moich murów, czerwona ściana która ulega zawilgoceniu. Przypuszczam że głównym źródłem zawilgocenia są dwie rury spustowe (fioletowe kwadraty), powierzchnia dachu z którego odprowadzają wodę szacuje na 80m2.
Mógłbym wykonać drenaż wzdłuż moich ścian (w kształcie litery L) ale bez odprowadzenia wody z rur spustowych to chyba niewiele pomoże. Oczywiście ideałem byłoby zrobić drenaż i odprowadzić wodę z dachu. Nie mam do dyspozycji żadnego naturalnego odpływu żeby tam odprowadzić wodę, więc pozostałby system rozsączający.
Przeglądałem katalogi i poradniki dotyczą tego tematu i wyszło mi że musiałbym zbudować całkiem spory (5m3) podziemny zbiornik ze skrzynek rozsączających. Czy może da się to zrobić inaczej?

Dla wyjaśnienia, budynek ma jakieś 40 lat, izolacja pozioma ław jest wykonana przy pomocy papy, pionowa lepikiem albo czymś poziomy. Pracę w ogrodzie bym chciał wykonać przy okazji zmiany dekoracji ogrodu. Wilgoć w ścianach pojawia się co kilka lat, generalnie ściany mają powierzchnię suchą, ale czasem odpada tynk i farba. Jak się wwiercić na kilka cm to pył po wierceniu jest dość wilgotny i kleisty.

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Zawilgocenie ściany, drenaż zewnętrzny

autor: Wavin Metalplast-Buk » 04 sie 2010, 10:05

Odpowiadając na pytanie chcielibyśmy zwrócić uwagę na następujące sprawy, które powinny być wzięte pod uwagę przed zaproponowaniem odpowiedniego rozwiązania. Przesłane informacje sugerują, że przyczyną zawilgocenia ścian są najprawdopodoniej rury spustowe, które nie odprowadzają wody deszczowej szczelnym systemem tylko są skierowane w teren. Dlatego przede wszystkim takie odprowadzenie wód deszczowych należy wykonać. Oczywiście konieczne jest zabezpieczenie ścian i posadzki za pomocą hydroizolacji i jednocześnie sensownie byłoby wykonać drenaż opaskowy budynku, który skutecznie odprowadziłby wodę z sąsiedztwa fundamentów. Brakuje jednak paru informacji do pełnego zdiagnozowania problemu: chodzi mianowicie o typ gruntu występujący na działce oraz ewentualnie występowanie wody gruntowej. Dodatkowo nie wspomniano czy dom zlokalizowany jest na terenie płaskim czy teren działki jest nachylony, i z której strony od skarpy znajduje się zawilgocona ściana. To wszystko należałoby wziąć pod uwagę.
Jeżli chodzi o zagospodarowanie wód deszczowych również konieczne jest rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych dla sprawdzenia, czy rozsączanie jest możliwe, ponieważ do rozsączania wód opadowych nadają się grunty przepuszczalne. Rozsączanie można zrealizować za pomocą skrzynek retencyjno-rozsączających (Azura) lub też studzienek rozsączających (Vertical IT). Pojemność skrzynek lub studzienki zależy od powierzchni dachu oraz przepuszczalności gruntu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zbiornik magazynujący wodę deszczową z możliwością wykorzystania jej do podlewania ogrodu. Jednak w takim rozwiązaniu należy przewidzieć przelew awaryjny, w zależności od możliwości do układów rozsączających lub np. do elementów małej architektury ogrodu, które można zaprojektować tak, by mogły być okresowo zalewane.
W przypadku dalszych pytań prosimy o bezpośredni kontakt z firmą Wavin za pośrednictwem infolinii.

szymon123
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 sie 2010, 12:41
Re: Zawilgocenie ściany, drenaż zewnętrzny

autor: szymon123 » 04 sie 2010, 22:04

Co do gruntu to poniżej 50-60cm mam glinę z piaskiem, teren jest względnie płaski, bez widocznego nachylenia. Rury spustowe odprowadzają wodę bezpośrednio w ziemię w odległości 2 metrów od rury. Problem dotyczy małego zakątka od strony północnej gdzie jest stosunkowo mało słońca. Odprowadzić wodę mógłbym tylko na ulicę do kanalizacji burzowej, ale wymagałoby to okrążenia domu instalacją, co nie jest możliwe ze względu na wylewkę betonową z drugiej strony domu i to że ulica jest mniej więcej na poziomie działki i nie ma jak zachować spadków.

Wymyśliłem rozwiązanie które polegałoby na zamontowaniu kilkunasto-metrowej rury wzdłuż ogrodzenia, nie pytałem jeszcze sąsiada o zgodę, ale przypuszczam że nie będzie miał nic przeciwko żeby woda z mojego dachu przestała wchodzić w jego mury.

Oczywiście planuję drenaż wokół fundamentów przynajmniej w opisywanym miejscu, pytanie dotyczyło głównie co zrobić z wodą z dachu.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów