Kilka pytań dot. drenażu

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

PiotrB.
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2009, 18:15
Kilka pytań dot. drenażu

autor: PiotrB. » 11 cze 2010, 15:25

Odziedziczyłem poniemiecki dom z cegły.Po tegorocznych śniegach w piwnicy pojawiła się woda. Wypompowywałem ja. Teraż po obfitych opadach deszczu również.W ubiegłym roku pod całym budynkiem wykonywaliśmy etapami, (1-2 m) nowe fundamenty. Budynek ten stał, na kamieniach, w większości z zaprawą coś w rodzaju piach z wapnem. Wysokość tych fundamentów ok. 120 cm.Następnie zaizolowaliśmy je jakimś czernidłem. Od czoła fundameny zasypałem dookoła budynku zwykłym żwirem - tak mi doradzono. Ziemię, którą wykopałem wywiozłem. Obecnie doradzają mi wykonanie drenażu. Teren w przeważajacej większości gliniasty.Mam więc pytanie, czy on pomoże, że wody nie będzie w piwnicy. Jeżeli tak, to czy wykop -nowy nalezy wykonać w tym żwirze, czy zupełnie nieco dalej w glinie, rury drenarskie z gewłókniną, odpowiedni spadek itp. Sa różme szkoły. Jedni mówią że skoro obsypałem budynek żwirem nie ma potrzeby geowłókniny inni że tak. Jak to wykonać krok po kroku. Proszę o cenne Wasze rady i pomoc również o kwestiach, o których nie piszę.

Atraktor
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:05
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Atraktor » 18 cze 2010, 12:31

Dobrze wykonany drenaż pomoże do tego stopnia, że ani kropli w piwnicy nie znajdziesz. Rura drenarska musi być położona poniżej podłogi w piwnicy (głębokość zależy od rozmiarów budynku). Ogólnie musisz zrobić wykop od strony której nachodzi woda(bo być może nie musi być w koło budynku). w otoczeniu rury drenarskiej musi być kruszywo grube. A na to ten żwir co masz. Zaleca się żeby była geowłóknina gdyż jej brak może spowodować zatkanie dziurek, a nawet i samej rury. Do tego przydała by się jakaś izolacja pionowa np. folia kubełkowa. No i co najważniejsze trzeba się zastanowić czy jest gdzie odprowadzić tą wodę, którą będą odbierały rury.

Jednak pamiętaj wykop w koło domu to jest poważna robota.
Osób ginących w wykopach, pod wpływem osunięcia się ziemi a razem z nią budynku, jest znacznie większa niż osób które giną w kopalniach pod wpływem zawalenia się ziemi.

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Wavin Metalplast-Buk » 21 cze 2010, 12:43

W opisanym przypadku pojawia się kilka kwestii:
- przyczyna pojawiania się wody w piwnicy budynku
- poprawność wykonania hydroizolacji
- wykonanie drenażu opaskowego
- odprowadzenie wód deszczowych z rur spustowych rynien.
Przyczyną pojawiania się wody w piwnicy może być przesiąkanie wody deszczowej po obfitych opadach deszczu, ale również zmieniający się poziom wód gruntowych. Czy wiemy jakie grunty znajdują się pod glinami i jak głęboko te gliny sięgają? Dlatego w pierwszej kolejności proponowalibyśmy wykonanie badań hydrotechnicznych, aby dokładnie określić przyczynę problemu i zaproponowac adekwatne rozwiązanie.
Przypadek Pana budynku sugeruje, że wykonane zabezpieczenie ścian fundamentowych (hydroizolacja tylko pionowa?) jest niewystarczające. Zalecalibyśmy sprawdzenie poprawności wykonania zabezpieczenia hydroizolacyjnego przez firmy specjalizujące sie w tej problematyce.
Dodatkowo zasypanie żwirem terenu wokół budynku, który znajduje się na terenie gliniastym, powoduje, że w żwirze tym zbiera się po opadach deszczu woda, która nie ma gdzie odpływać. Wykonanie drenażu opaskowego jest w Pana przypadku jak najbardziej zasadne, jednak powinno stanowić uzupełnienie poprawnie wykonanej hydroizolacji. Drenaż pozwoli na skuteczne odprowadzenie wody z sąsiedztwa budynku, co nie jest obecnie zapewnione. Jeśli przyczyną pojawiania się wody w piwnicy są tylko opady deszczu można go wykonać w sposób standardowy opisany w katalogach firmy Wavin. Zwracamy uwagę, że rury drenażu opaskowego układamy na wysokości ław fundamentowych (nie poniżej ław) w odległości ok. 40-50 cm od ścian budynku. Spadek minimalny ok. 3 ‰ . Układ należy wyposażyć w studzienki kontrolne i studzienkę zbiorczą, z której wody drenażowe zostaną odprowadzone z sąsiedztwa budynku do odbiornika. Zabezpieczenie układu geowłókniną zależy od użytej rury drenarskiej oraz obsypki i warstwy filtracyjnej.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na kwestię odprowadzenia wód deszczowych z dachu, które powinny szczelnym systemem być odprowadzone z sąsiedztwa budynku (nie powinny być skierowane w grunt wokół budynku). Należy przy tym pamiętać, że nie wolno rur spustowych podłączać do układu drenarskiego.
W celu omówienia szczegółowych kwestii prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Wavin.

Atraktor
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:05
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Atraktor » 21 cze 2010, 20:26

Wavin Metalplast-Buk pisze:Zwracamy uwagę, że rury drenażu opaskowego układamy na wysokości ław fundamentowych (nie poniżej ław) w odległości ok.


A dlaczego na wysokości ław fundamentowych a nie poniżej?

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Wavin Metalplast-Buk » 22 cze 2010, 9:26

Uwaga zamieszczona we wcześniejszej odpowiedzi odnosi się do typowego drenażu opaskowego. Opis dotyczy dość prostego przypadku pojawiania się wody w piwnicy na skutek opadów deszczu - woda zbiera się wówczas przy ścianach budynku, a ze względu na nieprzepuszczalny grunt nie ma gdzie odpływać.
Problem się komplikuje, gdy przyczyną pojawienia się wody w piwnicy jest wysoki poziom wody gruntowej.
Dodamy jeszcze, że w przypadku instalacji drenażu dla budynków istniejących należy uwględnić wiele czynników, przy czym jedne z najważniejszych to:
- wykluczenie nierównomiernego osiadania poszczególnych części budynku, dlatego dreny powinny być ułożone na ogół wyżej niż poziom posadowienia
- zabezpieczenie posadzki pomieszczeń piwnicznych przed zawilgoceniem - zwykle jest ona położona nieco powyżej ław fundamentowych.
Oczywiście założenie drenażu poniżej ław fundamentowych jest możliwe, ale wówczas drenaż musi zostać odpowiednio oddalony od budynku. Bezpieczne odległości od ścian budynku w takich przypadkach wylicza się z odpowiednich wzorów, które uwzględniają m.in. stateczność masywu ziemnego.
Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dlatego zalecamy bardziej szczegółowe zbadanie problemu poprzez badania hydrotechniczne oraz wykonanie projektu drenażu.

Atraktor
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:05
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Atraktor » 22 cze 2010, 22:26

czyli mam rozumieć że gdy drenaż jest poniżej fundamentów, to ziemia może się usuwać spod fundamentów co prowadzi do nierównomiernych osiadań?

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Wavin Metalplast-Buk » 23 cze 2010, 9:31

Jeżeli drenaż układany jest poniżej fundamentów, należy odsunąć go na bezpieczną odległość od nich. W przypadku, gdyby ułożony był zbyt blisko istotnie może dochodzić do utraty stabliności gruntu i nierównomiernego osiadania konstrukcji. Dlatego ponownie chcielibyśmy podkreślić, że najważniejsze jest jak najdokładniejsze określenie przyczyn pojawiania się wody w piwnicy i wówczas znalezienie adekwatnego rozwiązania.

Atraktor
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:05
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Atraktor » 26 cze 2010, 12:07

a ja jeszcze zapytam, po co układać drenaż jeśli piwnica nie jest podpiwniczona? przecież fundamentom to nic nie szkodzi że są w wilgotnym miejscu

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Wavin Metalplast-Buk » 28 cze 2010, 11:24

Przypominamy, że obecna dyskusja na forum dotyczy domu z podpiwniczeniem. W przypadku, gdy dom nie jest podpiwniczony również warto zabezpieczyć fundamenty przed działaniem wody gruntowej. Oczywiście sposób zabezpieczenia zależy od przyczyn pojawiania się wody gruntowej oraz rodzaju grutnów na działce, na której posadowiony jest nasz budynek.

Szymon447
ZABLOKOWANY
Posty: 48
Rejestracja: 13 lip 2010, 12:24
Re: Kilka pytań dot. drenażu

autor: Szymon447 » 15 lip 2010, 9:07

Bardzo fajnie że odziedziczyłeś dom, tylko w takioej sytuacji trzeba przy nim wykonać trochę prac, drenaż to dobra spawa, praco, czaso i kaso chłonna, ale trzeba to wykonać, warto też pomyśleć o wykonaniu izolacji poziomej fundamentów gdyż taki budynek nie będzie jej posiadał a taka izolacja uchroni przed kapilarnym podsiąkaniem wody
ja wykonuję izolację Iniekcją Krystaliczną :)
można zadzwonić lub napisać o szczegóły :)

pozdrawiam


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów