przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Filippos
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2006, 13:14
przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: Filippos » 05 maja 2006, 11:46

Witam. Planujemy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Mam kilka szczegółowych pytań do osób które korzystaja z takowych urządzeń we własnych domach:

1. Oczyszczalnie drenażowe

a.) Jak oceniają Panstwo pracę oczyszczalni mivab plast firmy budmech, oczyszczalni firmy delfin i oczyszczalni ekoserwis? Jakie mają wady i zalety? Która lepsza?
b.) Czy oczyszczalnie drenażowe (które są tańsze, ale nie oczyszczają w 100%) mogą byc stosowane w sytuacji gdy 200 m. od domu jest staw (spadek gruntu w stronę stawu)? Konkretniej: Czy ktos z Państwa ma oczyszczalnię drenażową i staw w takiej odległości od domu???
Czy woda wypływająca z oczyszczalni może dostac się do stawu?
c.) Czy oczyszczalnie drenażowe (mówiąc niezbyt elegancko ale wprost) śmierdzą, a jeśli tak to w jakim stopniu?

2. Oczyszczalnie biologiczne

To jest opcja trzykrotnie droższa, ale (według producentów) oczyszczająca wode w 100%, tak że mozna nią potem kwiatki podlewac.

a.) Czy ktos z Państwa ma oczyszczalnię aquamatic, a jeśli tak to czy jest zadowolony i czy faktycznie woda z niej jest tak czyściutka jak producent zachwala?
b.) Czy ktos z Państwa ma u siebie oczyszczalnię działającą na tej zasadzie co aquamatic, ale tańszą?(aquamatic kosztuje ok. 13 tys pln.) Jesli tak to jak się sprawuje?

To chyba tyle. Jeśli użytkownicy oczyszczalni wiedzą cos o co nie zapytałem, a co jest ważne to też proszę o podpowiedzi. Jeszcze raz proszę o opinię użytkowników oczyszczalni, a nie np. redaktorów serwisu, którzy mają informacje od producentów. Zalezy mi na ocenie klientów, a nie producentów.

Dziękują z góry za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
grez
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 cze 2006, 19:14
Lokalizacja: Kluczbork/Wrocław
Kontaktowanie:

autor: grez » 19 cze 2006, 19:26

1. Oczyszczalnie drenażowe
b.) Czy oczyszczalnie drenażowe (które są tańsze, ale nie oczyszczają w 100%) mogą byc stosowane w sytuacji gdy 200 m. od domu jest staw (spadek gruntu w stronę stawu)? Konkretniej: Czy ktos z Państwa ma oczyszczalnię drenażową i staw w takiej odległości od domu???

Czy woda wypływająca z oczyszczalni może dostac się do stawu?


Tak można stosować.
Wszystko jest zależne od rodzaju gruntu oraz od spadku terenu (jeżeli grunt jest słabo przepuszczalny lub/i ma nieduzy spadek to nie ma problemu gdyż ścieki z takiej oczyszczalnmi są prawie czysta a na podsypce żwirowej "żyją" sobie bakterie które doczyszczają ściek.

c.) Czy oczyszczalnie drenażowe (mówiąc niezbyt elegancko ale wprost) śmierdzą, a jeśli tak to w jakim stopniu?


tak jeżeli nie ma dobrze (ponad kalenice [10-15cm]) wyprowadzonej wentylacji instalacji sanitarnej wewnątrz domu, ale mimo dobrego wyprowadzenia zdarza sie że z oczyszczalni wydzielają sie nieprzyjemne zapachy jast to najczęściej spowodowane nie stosowaniem biopreparatów lub zapełnieniem osadnika osadem.

A co do oczyszczalni biologicznych to sprawa ma sie tak że ja za hiny nie uzyłbym do podlewania oczyszczonego w niej ścieku (ze wzglądu na zawartość w niej bakterii takich na przykład jak coli, prosze wyobraźić sobie dziecko bawiące sie na takim trawniku), a oczyszczalnie które są w stanie usunąć ze ścieku na tyle bakterie aby było to bezpieczne dla naszego zdrowia kosztują około 18-20 tyś.

Pozdrawiam Grzegorz

Katarzyna Szulc

autor: Katarzyna Szulc » 21 gru 2006, 13:31

Na rynku pojawił się poradnik "Przydomowe oczyszczalnie ścieków" wydawnictwa Log InMedia. Polecam :)

mar-mak
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 30 mar 2007, 14:49

autor: mar-mak » 30 mar 2007, 17:20

Witam.
a) jeśli chodzi o tego typu oczyszczalnie to polecam delfina to porządne oczyszczalnie.
b) jeśli chodzi o odległość to jest tak jak pisze "grez"
c), jeśli chodzi o zapachy dochodzące z oczyszczalni to przeważnie jest to wina złego użytkowania ( nie ma rzeczy bezobsługowych) trzeba stosować bio preparaty np. -www.bio7.pl/index.php?s=20&did=0&l=pl i trzeba wybierać osadnik po pewnym czasie użytkowania jest tak jak pisze "grez" czasami jest to też przyczyna niewłaściwego montażu. Na prawidłowe działanie oczyszczalni ma wpływ wiele czynników np. między innymi rodzaj i usytuowanie terenu, głębokość posadowienia, prawidłowe wykonanie wysokiej wentylacji, właściwie dobrana oczyszczalnia w zależności od dobowego zrzutu ścieków, najczęstszą głupotą, jaka jest popełniana przez posiadacza oczyszczalni jest stosowanie sanitarnych środków dezynfekujących tak popularnie reklamowanych w mediach. Bierze się to z niewiedzy zasady działania oczyszczalni. Bakterie, które powstają po zaszczepieniu oczyszczalni mają właściwości dobroczynne zabijają bakterie szkodliwe dla człowieka maja właściwości czyszczące sanitariaty stosując często środki dezynfekujące zabijamy wszystkie bakterie, co prowadzi do wymarcia dobroczynnej flory bakteryjnej w przewodach kanalizacyjnych i oczyszczalni, co najważniejsze przez to bakterie chorobotwórcze szybciej sie odnawiają niż te dobroczynne wiec popełnia sie krótko mówiąc głupotę. Wtedy zaczyna " śmierdzieć" i trzeba stosować dodatkowo odżywki a nawet może dojść do sytuacji, że musimy od nowa zaszczepić oczyszczalnie. Producenci oczyszczalni nie zabraniają stosowania środków dezynfekujących lub w inny sposób zabijających bakterie pod warunkiem, że sa mądrze stosowane, nie za często.
2,
a) rzeczywiście jest to opcja droższa, ale i skuteczniejsza. Jeśli chodzi o oczyszczalnie tzn. tlenówkę firmy np."aquamatic" to nie wiem czy tak w 100% jest taka dobra. Na pewno wiem, że jeśli chcesz wykorzystać wodę z oczyszczonych ścieków do podlewania np.ogrodu, ogródków, trawników i.t.p. to oczyszczalnia ta -www.eco-oczyszczalnie.pl/index.php spełni w 100% wszelkie wymagania a jeśli chodzi o cenę to uważam, że jest na pewno atrakcyjniejsza.
Jeszcze jedno do wszystkich użytkowników (tak jak ja je nazywam)"tlenówek" wiadomo, że trzeba je zasilić energia elektryczną na dłuższa metę (przy dłuższej przerwie w dostawie prądu i/lub nieobecności użytkowników) przy braku natleniania może dojść do obumierania flory bakteryjnej wiec skutecznym rozwiązanie jest zasilenie pompki z UPS-a sprawdziłem jest to naprawdę skuteczne. Takie awaryjne zasilanie można wykonać bez większego problemu i niedrogo. Najprościej znaleźć na allegro np. do układów c.o..
Pozd.
:D

qkel
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2009, 13:23
Lokalizacja: łódź
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: qkel » 26 mar 2010, 13:46

Witam,

Ceny sa wysokie i będą rosły. Oczyszczalnia jest inwestycja "na lata" więc nie ma co oszczędzac i proponuje nie powielić mojego błedu. Kupiliśmy tanioche z castoramy do w zasadzie własnorecznego montażu. Wytrzymała 4 lata i wszystko sie roz.. zapchało znaczy. Cyrk - ogród rozkopany i poszukianie nowej instalacji. Stara jak sie okazało była żle dobrana tzn za mało wydajna jak na 4 osoby mimo że producent&catorama mówli że jest idealna. Cóż jakieś 7 kPLN w plecy. Obecnie mamy bio-duo sotralentza i to jest inny swiat.

justi
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 30 mar 2010, 8:06
Lokalizacja: Poznan
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: justi » 30 mar 2010, 8:27

Ścieki oczyszczone zawierają bakterie coli, a więc nie poleca sie podlewania niczego oczyszczonym ściekiem. Słyszałam że można nawadniać działkę oczyszczonym ściekiem.
Nikt w UE nie stosuje drenazówek tylko SBR! I chociażby z tego powodu nie warto kupować drenażówek bo mogą się zmienić przepisy i wytedy będziemy musieli montować SBR-y :D

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: Alibaba » 30 mar 2010, 18:23

justi pisze:Nikt w UE nie stosuje drenazówek tylko SBR! I chociażby z tego powodu nie warto kupować drenażówek bo mogą się zmienić przepisy i wytedy będziemy musieli montować SBR-y :D

Tylko ja sądzę,że nawet w głowach tych urzędasów nie narodzi się pomysł,żeby prawo działało wstecz.Tak więc bez paniki, drenażówki jeszcze długo będą montowane.

Gekko
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2010, 10:08
Lokalizacja: Łomża
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: Gekko » 31 mar 2010, 12:50

Istotne jest, żeby dobierając system oczyszczania kierować się nie tylko wygodą, ale również troską o środowisko. Rzeczywiście oczyszczalnie drenażowe powoli odchodzą do lamusa, w niektórych krajach Europy zachodniej nie ma już możliwości zainstalowania tego typu technologii. Wynika to z faktu,że Osadniki gnilne z drenażem rozsączającym to technologia, która choć tania, niesie tyle samo wygody co zagrożeń. Zakładając, że złoże kamienne pod drenażem wykonano prawidłowo, możemy tylko przypuszczać, że ścieki są oczyszczone w stopniu odpowiadającym wymogom i nie zagrażają dalej środowisku.Niestety nie ma możliwości skontrolowania odpływu. Być może początkowo system taki spełnia swoją funkcję, ale co się dzieję po 3 latach? Nie odpowiem na to pytanie bo nie ma możliwości sprawdzenia skuteczności oczyszczania w ziemi przy rozwiązaniach popularnie stosowanych w naszym kraju. Inaczej rzecz wygląda w przypadku małych oczyszczalni ścieków. Dla tych urządzeń opracowano normę unijną, która została implementowana do zbioru norm polskich w 2005 roku. Norma przewiduje pełen zakres badań wytrzymałościowych dla zbiornika(analogicznie jak dla osadników), ale co najwazniejsze, nakazuje sprawdzenie skuteczności oczyszczania. Takie badanie trwa min. 38 tygodni. Jeżeli producent znakuje swoją oczyszczalnię CE, to znaczy, że przepowadził ocenę zgodności z normą i powinien wystawić deklarację zgodności, która pokaże parametry oczyszczania. Jest bardzo dużo firm, które produkują oczyszczalnie, ale nieliczne mogą pochwalić się tym, że przeszły procedurę badania, która Jest długotrwała, uciążliwa i bezwzględnie obnaża wszystkie mankamenty oczyszczalni. Co ważne badania prowadzone są w laboratoriach notyfikowanych przez UE, a więc spełniających wszystkie założone kryteria zespołu opracowującego normę. Podsumowując, proponuję przed zakupem oczyszczalni dowiedzieć się czy producent wystawił deklarację zgodności z normą EN 12566-3 i czy odpowiednio znakuje oczyszczalnię. Jeżeli któregoś z tych elementów brakuje to oznacza, że nie przeprowadzono wszystkich badań - zazwyczaj skuteczności oczyszczania.
Zakup sprawdzonej oczyszczalni to pewność, wygoda i możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody, a więc ekologia i ekonomia.

Modzelewski
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 kwie 2010, 11:09
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: Modzelewski » 06 kwie 2010, 11:39

Właśnie taką oczyszczalnię ze znakiem CE zakupiłem ...trzeba iść zgodnie z duchem czasu.. z tego co się orientowałem to tylko niektore firmy sprzedają takie oczyszczalnie dlatego ukłon odemnie do firmy aqua-inwest od ktorej własnie oczyszczalnie ze znakiem CE zakupiłem i otrzymałem super fachową obsługę od A do Z !!! O takich fachowcach warto wspomniec .
Pozdrawiam.

wojtas888
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2010, 13:43
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: wojtas888 » 22 lip 2010, 13:55

Faktycznie jest wiele rozwiązań i firm, które produkują różnego rodzaju oczyszczalnie przydomowe. Jednak ze swojego doświadczenia mogę polecić oczyszczalnie firmy TRAIDENIS-POL. Te urządzenia sprawdzają się w sposób idealny. Nie mówię tu tylko o sobie ale również o kilku swoich znajomych, u których te oczyszczalnie są zainstalowane. Żaden z nich nie skarżył się na żadne usterki. Także pod względem finansowym mają dobrą ofertę. Naprawdę warto zainteresować się tą firmą,

mhl13
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2011, 23:26
Lokalizacja: podlaskie
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: mhl13 » 17 sty 2011, 0:35

Proszę państwa jestem tzw instalatorem mam tu na myśli, że buduję oczyszczalnie ścieków to co mamy na rynku to wielkie nieporozumienie! Wogole mam wrażenie, że na forum wypowiadają się sami sprzedawcy lub przedstawiciele konkretnych firm. Bardzo rzadko zdarzają się wypowiedzi na poziomie, zgodne z prawdą poprostu obiektywne. Proszę państwa w skrócie: Oczyszczalnie pracujące w technologii osadu czynnego:
popularne oczyszczalnie przepływowe i oczyszczalnie SBR to oczyszczalnie bardzo skomplikowane są one zautomatyzowane wymyślne itd tylko po co komu taki kłopot i wydatek?

W Polsce nie spotakłem dobrych oczyszczalni pracujących w tej technologii posiadam pewne doświadczenie z rynku niemieckiego gdzie oczyszczalnie pracujące na osadzie czynnym są rozbudowane niczym promy kosmiczne z drogimi sondami do pomiaru istotnych parametrów np stężenia tlenu oraz automatyką sterowaną przez mikroprocesory koszt w granicach 50-100 tys złotych. Osad czynny jest nieekonomiczny i bardzo trudny do utrzymania, wymaga PROFESionalnego ndzoru! W Polsce beczki wykonywane gdzieś w garażu sprzężone ze sprężarkami od starych lodówek nazywane są oczyszczalniami! Zagraniczne firmy działające na naszym rynku to wyrzutki z krajów cywilizowanych gdzie poprostu firmy te nie inwestowały w postęp technologiczny i wypadły z rynku. Pomysłem na ich sukces było zrobienie wody z mózgu "świeżakom" i wejście ze swoja technologia sprzed 15 lat na rynki takie jak nasz POLSKI. Porażka! Na forach siedzą sami sprzedawcy i niedouczeni przedstawiciele różnych firm każdy z nich w mniej lub bardziej wyrafinowanyc sposób stara sie złpać frajera na swój produkt. Wychwalają rzeczy nieistotne a istotne przemilczają. Zamontowałem kilkadziesiąt oczyszczalni pracujących na osadzie czynnym ( producent jest w zasadzie nie istotny technologia ta sama) prawie wszystkich wymienianych na tym forum producentów jak mowiłem PORAŻKA! ludzie skarżą się na obsługowość tych urządzeń, osad pada z nieznanych przyczyn itd. koszty koszty koszty.

Oczyszczalnie drenażowe - do zastosowań wyłącznie w specyficznych warunkach cieszą się złą opinią gdyż są nagminnie ŹLE montowane przez hydraulików różnej maści. Wada przy klasycznym rozwiązaniu: Brak możliwości kontroli stopnia oczyszczenia ścieków. Polecam na koloniach z dala od sąsiadów na gruntach dobrze przepuszczalncyh i z dala od ujęć wody pitnej im dalej tym bezpieczniej.
Oczyszczalnie ze złożem( najlepiej naturalnym) moim zdaniem najsensowniejsze rozwiązanie technologiczne zastosowane przy oczyszczalniach przydomowych i nieco większych
Oczyszczalnia ma być: prosta w obsłudze- zrozumiała w działaniu, łatwa do naprawy.
Wszystkie oczyszczalnie są obługowe. Biopreparaty w większości przypadków to ściema! im bardziej kolorowe pudełko tym mniej mikroorganizmów w opakowaniu! Ludzie uważajcie co kupujecie, zanim zdecydujecie się na jakąś technologie ( producent tu jest mniej istotny najważniejszy jest dobór technologii) to poczytajcie na jej temat literature fachową polecam wydawnictwo seidel-przywecki

mary-jane
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2011, 14:33
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: mary-jane » 20 sty 2011, 14:50

Bardzo ciekawa dyskusja, szczególnie post Pana mhl13! Tematyka przydomowych oczyszczalni bardzo mnie interesuje, ponieważ zamierzam się w taką instalację zaopatrzyć (firmę sprzedającą i montującą przydomowe oczyszczalnie ścieków mam poleconą), szukałam informacji w internecie i naprawdę niewiele można znaleźć dyskusji na takim poziomie.
Myślałam o oczyszczalni z osadem, ale teraz zdecydowanie bardziej skłaniam się ku oczyszczalni ze złożem.

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: Alibaba » 20 sty 2011, 17:40

A ja tak poza tematem.
W poprzednią sobotę otrzymałem telefon od kolegi z branży, że z powodu nagłej odwilży na terenie gminy w której on pracuje, 3 przydomowe oczyszczalnie ścieków wypłynęły jak............okręty podwodne.
Tak więc potencjalnych użytkowników czegoś takiego, uczulam na zwrócenie uwagi na sposób prawidłowego montażu.

Busy
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2011, 23:49
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: Busy » 10 mar 2011, 0:11

[quote="

W Polsce nie spotakłem dobrych oczyszczalni pracujących w tej technologii posiadam pewne doświadczenie z rynku niemieckiego gdzie oczyszczalnie pracujące na osadzie czynnym są rozbudowane niczym promy kosmiczne z drogimi sondami do pomiaru istotnych parametrów np stężenia tlenu oraz automatyką sterowaną przez mikroprocesory koszt w granicach 50-100 tys złotych. Osad czynny jest nieekonomiczny i bardzo trudny do utrzymania, wymaga PROFESionalnego ndzoru! W Polsce beczki wykonywane gdzieś w garażu sprzężone ze sprężarkami od starych lodówek nazywane są oczyszczalniami! Zagraniczne firmy działające na naszym rynku to wyrzutki z krajów cywilizowanych gdzie poprostu firmy te nie inwestowały w postęp technologiczny i wypadły z rynku. Pomysłem na ich sukces było zrobienie wody z mózgu "świeżakom" i wejście ze swoja technologia sprzed 15 lat na rynki takie jak nasz POLSKI. Porażka! Na forach siedzą sami sprzedawcy i niedouczeni przedstawiciele różnych firm każdy z nich w mniej lub bardziej wyrafinowanyc sposób stara sie złpać frajera na swój produkt. Wychwalają rzeczy nieistotne a istotne przemilczają. Zamontowałem kilkadziesiąt oczyszczalni pracujących na osadzie czynnym ( producent jest w zasadzie nie istotny technologia ta sama) prawie wszystkich wymienianych na tym forum producentów jak mowiłem PORAŻKA! ludzie skarżą się na obsługowość tych urządzeń, osad pada z nieznanych przyczyn itd. koszty koszty koszty.

[/quote]

Pisałem wprawdzie w innym wątku, ale może spotkał się Pan w Niemczech z takimi oczyszczalniami:
http://www.solidclair.de/

Znalazłem je dostępne w Polsce na www.centrumoczyszczalni.pl , są sterowane mikroprocesorem mają CE i szczęśliwie nie kosztują 50 tys.

krisstofff780
Re: przydomowa oczyszczalnia- kilka szczegółowych pytań

autor: krisstofff780 » 19 maja 2011, 16:32

Przy montażu na terenach podmokłych lub okresowo zalewanych należy osadnik gnilny zakotwiczyć, w tym celu pod osadnikiem wylewa się płytę betonową i osadnik obejmuje się obejmami przymocowanymi do płyty.
Osadnik także podczas montażu musi zostać obsypany żwirem zmieszanym z cementem.
Tak wygląda montaż http://oczyszczalnie-eko.com/page4.php


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów