Czy koniecznie trzeba wykonać ławę fundamentową?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Gość
Czy koniecznie trzeba wykonać ławę fundamentową?

autor: Gość » 13 sie 2004, 14:03

Może ktoś mi doradzi, czy w przypadku budowy niepodpiwniczonego, małego domku parterowego (70m2, z bloczków gazobetonowych) muszę koniecznie pod fundamentami wykonać ławy fundamentowe? Widziałem jak buduje się domy na wsi - tam praktycznie nigdy nie robią ław fundamentowych, tylko wykonują wykop, na jego dnie układają zbrojenie. Deskowanie wykopu zaczyna się dopiero powyżej poziomu gruntu - poniżej beton wlewają bezpośrednio do wykopu. Podobno z tak wykonanymi fundamentami nic się nie dzieje złego, jeśli dom jest lekki i niski jest poziom wody gruntowej. Czy ktoś może tak robił fundamenty w swoim domu? Jestemn ciekaw, bo chyba dzięki temu można trochę oszczędzić na drewnie na deskowaniu i robociźnie.
Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Gość

autor: Gość » 21 wrz 2004, 7:38

Ponawiam pytanie, czy ktoś wie czy fundamenty można lać bezpośrednio do gruntu bez wykonywania deskowania na charakterystyczne rozszerzenie w dolnej części na ławę?

Brzeszczot

autor: Brzeszczot » 10 lis 2004, 10:59

Fundament rzeczywiście można lać bezpośrednio do gruntu i tak się to powszechnie wykonuje przy typowych domach jednorodzinnych. Mało kto robi charakterystyczną stopę, tylko kopie dół i leje beton, deskowanie dopiero nad poziomem gruntu robią. Czy ktoś zaprzeczy?

Gość

autor: Gość » 24 sty 2005, 15:57

Szanowni Panowie.
Głupoty opowiadacie. Pytający Pan porywa się na budowę domu "z motyką na księżyc" - bez projektu? Dlaczego? Ponieważ dom malutki? I bez podpiwniczenia?
Odpowiadam: to nie ma żadnego znaczenia!
Jak choruje duży człowiek to trzeba do lekarza tak? Jeśli małe dziecko to samemu coś wymyślić? Nie!
Trzeba wykonać projekt budowlany i trzymać się tego co tam będzie - w przeciwnym przypadku będziecie wydawać jeszcze długo pieniądze na darmo! Lepiej oddać je na jakiś zbożny cel - przynajmniej ktoś ubogi skorzysta.
A co do wylewania betonu do wykopu zamiast szalunku, radzę tego nie czynić - pod żadnym pozorem.
Nic Pan nie zaoszczędzi. Trzeba wykonać wykop aż do ław i na tyle szeroki z obu stron fundamentu, żeby człowiek mógł swobodnie pracować! Niestety, izolację trzeba wykonać z obu stron ściany fundamentowej - aż do ławy. Izolację poziomą na ławie też trzeba wykonać. I jak widać ławę także.
Biuro Doradztwa Budowlanego

radośćbudowania
fundamenty

autor: radośćbudowania » 12 mar 2005, 20:16

Szanowny doradco budowlany, jestem jednym z tych co takie fundamenty wylali.
Oczywiście zgodnie z projektem.Wszystko wyliczopne przez konstruktora-projektanta.
Sam mieszkam juz od 1983 r i mimo iż budynek jest 3 kondygnacyjny nie zauważyłem pęknięć.Wylewałem beton B-10 wprost do wykopu ręcznie wykonanego z podsypką z piasku .Nie stosowałem zbrojenia .Szerokość wykopu 35cm ,strefa przemarzania 80cm.
Zwracałem uwagę na dokładność wykopu.Wyrwy szalowałem szalunkiem traconym.
Nie izolowałem części w ziemi ani p/wilgoci ,ani tez termicznie.
Część do poziomu zerowego -nadziemną wyląłem na izolacji poziomej i tu cały cokół zaizolowałem . Ocieplenie ścian 12cm styr ułożyłem zchodząc poniżej poziomu zerowego ok 50cm.cokół nw pozostałej części ociepliłem po 5cm na zewnątrz i od środka.
Tak można robić - o ile jest w projekcie.

madmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 mar 2005, 21:14
Lokalizacja: Marki

autor: madmax » 13 mar 2005, 16:41

radość_budowania to za mało, aby mieć porządny dom, dom powinno się robić według projektu, który po adaptacji będzie dostosowany do warunków gruntowych panujących w danym terenie. Dlatego architekci zalecają wykonywać badaniu gruntu i na nich podstawie, wykonywać odpwiednie fundamenty dla danego projektu.
Ławy nie zawsze są konieczne, sa jeszcze inne rozwiązania, np. płyta, pale itd... Natomiast jeśli nie wykonywujemy tych badań gruntu to przynajmniej trzymamy się projektu gdyż on jest w pewnym sensie najbardziej uniwersalny.

Fundamenty to najważniejsza część w domu, tutaj nie ma mniejsca na oszczędności, gdyż późniejsze naprawy, są bardzo, bardzo kosztowne. Jeśli w projekcie masz ławę to ją wykonaj jak najdokładniej, nie zapominając też o dokładanych izolacjach tego fundamentu.

Pozdrawiam

Geno
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2005, 23:18

autor: Geno » 13 mar 2005, 23:29

Nie wiem kto to wymyślił ,że można postawić dom bez ław -> w domkach jednorodzinnych ze względu na koszty nie wykonuje się z reguły posadowienia na palach ani płyty -> zresztą w 99% przypadków to nie jest potrzebne. Ława musi być zaprojektowana do indywidualnych warunków gruntowych posadowienia , przecież jest ogromna różnica pomiędzy np. taki piaskiem średnim a gliną pylastą. Konstruktor dobiera odpowiednie przekroje, zbrojenie,klasę betonu itp. Tak na hurra to można co najwyżej w ogródku sobie "komórkę" postawić. Przykład z życia prosze niech ktoś przejdzie si w szpilach po łące i w normalnym obuwiu - ciekawe kto się zapadnie - podobnie jest z fundamentami.

RADOŚĆ BUDOWANIA
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2005, 20:31
Lokalizacja: Bielawa

autor: RADOŚĆ BUDOWANIA » 17 mar 2005, 11:47

Geno pisze:Nie wiem kto to wymyślił ,że można postawić dom bez ław -> w domkach jednorodzinnych ze względu na koszty nie wykonuje się z reguły posadowienia na palach ani płyty -> zresztą w 99% przypadków to nie jest potrzebne. Ława musi być zaprojektowana do indywidualnych warunków gruntowych posadowienia , przecież jest ogromna różnica pomiędzy np. taki piaskiem średnim a gliną pylastą. Konstruktor dobiera odpowiednie przekroje, zbrojenie,klasę betonu itp. Tak na hurra to można co najwyżej w ogródku sobie "komórkę" postawić. Przykład z życia prosze niech ktoś przejdzie si w szpilach po łące i w normalnym obuwiu - ciekawe kto się zapadnie - podobnie jest z fundamentami.

Zgadzam się.Wszystko ma być zgodnie z projektem
u mnie jest tak:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?i ... cbudowania

Gość

autor: Gość » 17 mar 2005, 16:25

Przy budowie domu jednorodzinnego jak przy każdej realizacji należy sie trzymać projektu, lub projektu adaptacji fundamentów do istniejących warunków gruntowych. Pozorne oszczędności w zastosowanych rozwiązaniach mogą być krótkotrwałe.
A przebudowa fundamentów, czy wzmacnianie konstrukcji zarysowanej w wyniku np nierównomiernego osiadania czy błędnego rozwiazania fundamentów jest to spory wydatek.
Konieczne są też izolacje przeciwwigociowe poziome na ławach i scianach ponieważ jeżeli wilgoc przez fundamenty kapilarnie "pójdzie w górę" to zawilgoci ściany, i będzie kiepsko.
Jeżeli chodzi o deskowanie to w guntach spoistych mozna zaryzykować i betonować bez deskowania, ale podczas betonowania moze obrywac sie krawędz wykopu grunt miesza sie z mieszanka betonową, trudniej jest ułożyc i zagęścić mieszanke betonową i jeszcze jej zużycie tez jest większe z powodu niedokładności ścian wykopu.

Gość

autor: Gość » 13 kwie 2005, 12:02

Do "radośćbudowania".
Niestety nie zawsze projekty są bez błędów. Jeśli ma Pan dom 3-kondygnacyjny a fundamenty bez ław i lane bezpośrednio w gruncie, to "czarno" widzę. To, że po kilku latach nie widzi Pan żadnych pęknięć, to żadna pociecha. Zmartwię Pana: za kila dalszych lat będą kłopoty i to nie małe.
Budynek mimo, że jest nie podpiwniczony musi mieć fundamenty izolowane przeciwwilgociowo z obu stron, a zatem i ławę! Wynika to z faktu, iż każdy beton (nawet ten uważany za wodoszczelny) jest nasiąkliwy i ulega korozji w wyniku działania wilgoci z gruntu. Woda zawarta w gruncie zawsze jest agresywna w stosunku do cementu i po czasie krótszym lub dłuższym beton straci na wytrzymałości. Żeby to zrozumieć, proszę się przyjrzeć jak wygląda beton na starych słupach żelbetowych albo zwykły fundamencik pod ogrodzeniem. Oczywiście w warunkach kontaktu z atmosferą ten proces przebiega dużo szybciej niż pod ziemią, ale przebiega - i to nieodwracalnie.
Proszę zatem nie wprowadzać pytających w błąd. Za kilka lat na tym forum (a może wcześniej) napisze Pan, że jednak problemy się pojawiły - tylko proszę nie zapomnieć!
Pozdrawiam,
BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB,

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 13 kwie 2005, 13:59

Koleś - jak ścianka będzie stać na wylewce podłogi - to już będzie izolowana, bo pod podłogą będzie folia izolująca całą podłoge, czyli i to, co na niej stoi jak sie boisz postawić ścianke murowaną, to można postawić gips-krton, ale jak ścianka nie jest długa, i ciężka, to stawiaj mur - bloczki gazbeton nie są ciężkie :) [/url]

Gość

autor: Gość » 13 kwie 2005, 18:49

Jeden z budynków postawiony w/g projektu z fundamentami jak opisuję stoi od 1978r-żadnych problemów.
Podkreślam:według prokjektu,a więc nie sugeruję samowoli.Całą odpowiedzialność bierze na siebie konstruktor.Mój dom był tak tani,i tak zrobiony że jest bardzo ciepły,lekki,i trwały.A ponmadto bardzo suchy.Ważna jest izolacja pozioma.Reszta nie ma praktycznego znaczenia.Betony lubią wilgoć,niektóre wyższej marki leżą jw niej zanużone,np:filary mostów.

Slayer

autor: Slayer » 14 kwie 2005, 8:26

Racja - powinno się robić ławy, izolować z obydwu stron i docieplać fundamenty- zbrojenie jest oczywiście konieczne. Prawda jest jednak taka, że większość fundamentów domów budowanych sposobem gospodarczym jest wylanych bezpośrednio do gruntu i o ile nie są to monstrualne budowle i mają prawidłowo wykonane zbrojenie - nic złego się z nimi nie dzieje. Izolację pionową fundamentów i termiczną tez najczęściej się pomija zostając wyłącznie przy solidnej poziomej na styku ścian nadziemia i podziemia. Tak więc praktyka i teoria nie zawsze mają ze sobą wiele wspólnego a zwiększone wydatki na deskowania, izolacje i docieplenia fundamentów nie zawsze są uzasadnione w praktyce - choć zgadzam się, że powinno się dążyć do doskonałości, z tym, że efekty nie zawsze są warte ceny.

Gość

autor: Gość » 20 kwie 2005, 12:37

Uwaga:
Każdy przypadek jest inny i wymaga oddzielnego rozpatrzenia, aby pytający miał konkretną odpowiedź i poniósł koszty jak najmniejsze.
Niestety w tym FORUM jest cenzura, która od samego początku uniemozliwia konsultowanie zgłaszanych tu problemów. Ilekroć podam na FORUM adres mailowy lub adres strony w internecie lub telefon do siebie, tylekroć cenzor usuwa te dane! Zatem, to forum jest nieużyteczne, bo kończy się na wymianie niewiele znaczących poglądów, a pytający jak miał dylemat, tak dalej go ma!
BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB Jerzy Zembrowski
P.S. Jeżeli ktoś chce skorzystać z fachowej porady, proszę w jakiejkolwiek wyszukiwarce poszukać w/w nazwy lub nazwiska.
Jeżeli cenzura działa automatycznie i wyszukuje w tekście oznaczenia stron internetowych, to podaję adres: po trzech literkach "w" piszemy kropka "bdb" kropka "com" kropka "pl"
Sprawdzimy, czy to przejdzie? Jeżeli nie, będzie znaczyć, że ten serwis nie jest ustawiony na pomoc czytelnikom, a czytelnicy są potrzebni by serwis mógł mamić reklamodawców mnogością czytelników.

Sylwek
fundamenty

autor: Sylwek » 21 lis 2005, 12:14

A wszytko to kicz. Bo ADAPTACJE FUNDAMENTÓW ROBI SIE DO POZWOLENIA NA BUDOWE - przyprojekcie typowym. Jak mozna zrobić adaptacje nie robiąć nawet wykopu, nie mówic już o badaniu geologicznym.??????


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów