folia w płynie na komin?

Komin jest nieodłączną częścią systemu ogrzewania i wentylacji - odprowadza spaliny i dym wytwarzany przez domowy sprzęt. O tym jaki wybrać komin zależy od sposobu ogrzewania domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o systemach kominowych koniecznie wejdź do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

alarmek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 27 mar 2010, 9:03
folia w płynie na komin?

autor: alarmek1 » 28 maja 2010, 9:52

witam wszystkich!
Ten mój nieszczęsny komin, o którym już pisałem - śmierdzi.
Na pietrze mam go obłozonego płytami gipsowymi, nie jest potynkowany.
Pomyslałem sobie że może dobrze by było nałożyć warstwe hydroizolacji np. folii w płynie, a potem potynkować to (ewentualnie w odwrotnej kolejności). Na to płyta gipsowa.
Co o tym myslicie? Nie wiem czy dam radę wstawić tam wkład kominowy, podejrzewam że otwór kominowy ma zbyt małe wymiary.

Proszę o opinię.
Dzięki

samouk
Re: folia w płynie na komin?

autor: samouk » 28 maja 2010, 19:22

Witam,
Na smołę, żrące kwasy i inne roztwory powstałe z połączenia pary wodnej (mokre paliwo) z produktami spalania jeszcze nikt nic mądrego nie wymyślił.
Paskudztwa te mają zadziwiającą zdolność do penetracji najmniejszych nawet szczelin. Jeśli w ogóle jakiś twój wynalazek pomoże, to zapewne na krótko i potem problem powróci ze zdwojoną siłą. Obawiam się, że płynna folia nie będzie wystarczającą zaporą, gdyż problem powstał najprawdopodobniej z powodu pęknięć lub nieszczelności ŚCIAN twojego komina i samo "zapacykowanie" cienkiego tynku niewiele da:(
Pomóc ewentualnie mogłoby "szlamowanie" wnętrza, ale jest to zabieg dość drogi i fachowo (przy pomocy nowoczesnych materiałów, a nie tradycyjnie stosowanej rzadkiej gliny) wykonuje go niewiele firm kominiarskich.

Pozdr.

alarmek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 27 mar 2010, 9:03
uzyskałem pewną poradę

autor: alarmek1 » 28 maja 2010, 23:45

udałem sie dzisiaj do pierwszego lepszego sklepu kominiarskiego.
Zaproponowano mi tam wstawienie rur szamotowych - tych z systemu SCHIEDEL przez rozprucie komina na całej wysokości. Tylko że ten otwór kominowy jest prostokątny - o wymiarach takich jak na wkład metalowy 12x20. Więc zastanawiam się ja umieścić tam rurę o okrągłym przekroju fi 200 czy fi 180. Owszem może wystawać trochę od strony zrobionego wykusia - zaklajstruje się, ale co częścią komina wystającą poza dach.

Podpowiedzcie coś na ten temat. Może ktoś przerabiał to w praktyce.
Dodam jeszcze że komin mój ma ok 10m i ciągnie się przez strych, dwie mieszkalne kondygnacje i część piwnicy.

samouk
Re: folia w płynie na komin?

autor: samouk » 29 maja 2010, 19:49

To "poroniony" pomysł z tym wkładem ceramicznym. Ten, który ci go chciał sprzedać, nie ma zielonego pojęcia na czym polega zasada działania komina systemowego :roll: Oprócz wkładu ceramicznego MUSI być otulina z żaroodpornej wełny mineralnej, która dodatkowo zwiększy średnicę i ocieplając wkład poprawi jego ciąg, Mając inny współczynnik rozszerzalności, niż konstrukcyjny pustak keramzytobetonowy, pełni rolę "prowadnicy", gdy wkład "pracuje". Widziałem już "dzieła" radosnych twórców, gdy ten wkład był PRZYMUROWANY :shock: do komina ceglanego :!: W twojej sytuacji radziłbym (z konieczności) OWALNY stalowy wkład żaroodporny, który jednak wymaga reżimu palenia SUCHYM i CZYSTYM paliwem (żadnych śmieci :!: ). Jeśli nie, to rozbiórka i postawienie nowego :?

Pozdr.

alarmek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 27 mar 2010, 9:03
Re: folia w płynie na komin?

autor: alarmek1 » 29 maja 2010, 22:45

samouk bardzo dziekuję za opinię.
Ale jakby zamontować tą ceramikę "luźno" - nie przymurowywać jej na pietrach i w piwnicy, a od strychu do końca komina zrobić system z ociepleniem? Bo czy ta izolacja żaroodporna jest rzeczywiście niezbędna na kondygnacjach mieszkalnych, gdzie nie ma aż takiej niskiej temperatury?
Do czego zmierzam... wkład ceramiczny wydaje się byc rozwiązaniem tańszym a za razem znacznie trwalszym niż wkład metalowy żaroodporny. No ale jesliby nie zdał egzaminu całkowicie.... to lipa.
Co wy na to?

samouk
Re: folia w płynie na komin?

autor: samouk » 30 maja 2010, 8:43

Przecież i tak musisz "pruć" co najmniej jedną ścianę komina od góry do dołu. Wkład ceramiczny nie powinien dotykać do obudowy, więc powinien być dystans (mają to niektóre tańsze systemy). Wkład żaroodporny ma ścianki znacznie cieńsze od wkładu ceramicznego. W przypadku włożenia wkładu ceramicznego zmniejszy się więc pole przekroju kanału spalinowego. Dokładne "wciśnięcie" wkładu w obudowę z cegły może mu zaszkodzić. Okaże się więc, że i tak cała ta ingerencja sprowadzi się do zburzenia TRZECH ścian komina, a budowa nowego komina z cegły jest pracochłonna (i przez to kosztowniejsza), niż składanie obudowy z gotowych pustaków keramzytobetonowych.

Pozdr.

alarmek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 27 mar 2010, 9:03
Re: folia w płynie na komin?

autor: alarmek1 » 31 maja 2010, 15:40

więc radzisz żaroodporny wkład metalowy....
Ale co do zmniejszenia przekroju otworu kominowego, to może nie zmniejszył by się - tak mi sie wydaje. W przypadku kiedy miałbym wykuta jedną cześć komina to mógłbym zaistalować ten wkaład ceramiczny okrągły np fi 20. zajął on by częsciowo miejsce wykutej cegły.
Wiesz o co mi chodzi? Co o tym myślisz?
Chciałbym zrobić to w miare porządnie, aby wytrzymalo kilkanaście lat. Jakoś nie usmiecha mi sie wydawac trzy tysiaki co pare lat na wklad zaroodporny. A znając zamiłowanie mojego tescia do palenia wszystkim co popanie to moze i częściej.

samouk
Re: folia w płynie na komin?

autor: samouk » 31 maja 2010, 19:36

Jeszcze raz przeczytaj dokładnie, co ci napisałem wcześniej. Czy aby na pewno włożysz ten wkład Z LUZEM (aby nie dotykał do ścianek i zachował ten dystans) :?: Jeśli masz "smykałkę" murarską, to sam sobie domurujesz tę ścianę komina. Czy jesteś jednak pewny w jakim stanie jest ten komin? No cóż - dowiesz się niedługo (podczas rozbiórki tej jednej ścianki) :roll:

Pozdr.

azbest
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 18 lis 2008, 21:28
Lokalizacja: podlasie
Re: folia w płynie na komin?

autor: azbest » 03 cze 2010, 20:29

Miałem podobny kłopot z kominem.Na jednej stronie są łazienki z kafelkami,więc tam nie było problemu.Druga strona pokoje otynkowane.Tam było czuć zapach z komina,a na jednej kondygnacji pojawiły się plamy.Skułem tynk,dałem dość grubą warstwę kleju do glazury,wklejając na dodatek siatkę elewacyjną.Porządnie gruntem,wykończyłem gipsem.Rok minął i jak na razie nie śmierdzi.Wstawianie wkładów to totalna demolka,być może czeka mnie w najbliższej przyszłości.

samouk
Re: folia w płynie na komin?

autor: samouk » 03 cze 2010, 21:24

azbest pisze: Wstawianie wkładów to totalna demolka

Rzecz cała na tym polega, aby nie była to "demolka". Jeśli zrobi się to fachowo (od góry wpuszczając wkład do komina), to cała operacja odbędzie się bezboleśnie. Trzeba jedynie wcześniej obejrzeć wnętrze kanału kamerą celem wykrycia ewentualnych zaczepów, nierówności i zwężeń.

Pozdr.

alarmek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 27 mar 2010, 9:03
Re: folia w płynie na komin?

autor: alarmek1 » 03 cze 2010, 22:59

jeszcze jedna sprawa...
opalam dom paliwem stałym ale piec ma z nadmuchem.
Więc czyż nie będe potrzebował jednak wkładu kwasoodpornego ( a nie tylko żaroodpornego)?
Z tego co sie doczytałem to podczas zmiennej temperatury w przewodzie kominowym powstają skropliny nawet przy paliwie stałym.
Ponoć są wkłady kwaso i żaoodporne jednocześnie, tzn może bardziej odporne na temperature. Może wystarczy wpuścić wkład kwasoodporny o grubości 1 mm.
Może ktoś zna jakieś pewne firmy które to produkują.
Zadzwoniłem wczoraj do pewnej firmy kominiarskiej gdzie zaproponowano mi wkład żaroodporny za 93 zł/m (??!!) - jakoś podejrzanie tanio, nie sadzicie?

samouk
Re: folia w płynie na komin?

autor: samouk » 04 cze 2010, 20:54

Są nieliczne gatunki stali jednocześnie żaroodporne i kwasoodporne ale nie słyszałem, aby były z nich wykonywane wkłady kominowe, gdyż byłyby koszmarnie drogie. Takie cechy mają w większości wkłady ceramiczne kominów systemowych.
Żaroodpornośc wkładu stalowego nie zależy od grubości blachy tylko od gatunku stali, z której jest wykonany.

Pozdr.

alarmek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 27 mar 2010, 9:03
Re: folia w płynie na komin?

autor: alarmek1 » 06 cze 2010, 20:56

powiedzmy ze zdecydowałem sie rozpruc ten komin w pionie.
Co sadzicie np o takich wkładach?:
//www.kominyboleslawiec.pl/wklady_kominowe,wprowadzenie.html

samouk
Re: folia w płynie na komin?

autor: samouk » 06 cze 2010, 21:42

Podobno jedynie kominy f-my Schiedel są odporne na pożar sadzy. Wszystkie inne (w tym "Bolesławiec") nie są i dlatego wymagają systematycznego czyszczenia (jak zresztą podaje o tym załączony przez ciebie link).
Jeśli będziesz przestrzegał instrukcji producenta, to komin ten powinien służyć sporo lat (jak zresztą większość z kominów systemowych oferowanych w kraju).

Pozdr.

Awatar użytkownika
kasia111
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 36
Rejestracja: 02 kwie 2008, 9:56
Lokalizacja: Kielce
Re: folia w płynie na komin?

autor: kasia111 » 05 kwie 2011, 11:56

U mnie też są te obrzydliwe plamy, a że wiosna to trzeba zrobić w domu porządek - no i na dodatek mam dość tego zapachu!
Prześledziłam cały wątek i tak się zastanawiam: po pierwsze trzeba skuć na kanale tynk aż do cegieł, następnie ścianę zafugować czy zakleić, a może gips z włóknem szklanym? A gdyby na to szkło wodne i dopiero tynk?
Co wy na to?


Wróć do „Kominy, Systemy kominowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów