strop bez wieńca

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
strop bez wieńca

autor: orasje » 23 kwie 2010, 16:42

Witam serdecznie, proszę powiedzieć, czy fakt,iż mam w projekcie strop bez wieńca powinien napawać optymizmem czy raczej obawą?. Projekt mówi, że wieniec jest nijako wpuszczony w stro i istnieje razem z nim-jest to strop gęsto żebrowy na dość dużą powierzchnie domu bliźniaka z pełną piwnicą?. Na domiar złego, wykonawca zalewając słupy i nadproża uzupełnił je częściowo betonem zrobionym w betoniarce a projekt mówi że ma być beton B-25. Czy te elementy nie skruszą sie pod naciskiem stropu?. Proszę o uwagi.

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: strop bez wieńca

autor: ble22 » 23 kwie 2010, 18:04

A można prosić o zdjęcie rzutu stropu, żeby sprawdzić na czym owo wpuszczenie wieńca polega.
Przy nadprożach i słupach może być różnie, bo niby przy projektowaniu przyjmuje się pomniejszoną (obliczeniową) wytrzymałość betonu, przy obciążeniach pojawiają się współczynniki bezpieczeństwa, uwzględniające różne pomyłki wykonawcze, lub możliwość przekroczenia obciążeń. Wszystko zależy od tego co tak naprawdę namieszał wykonawca (jaki beton udało mu się zrobić w betoniarce, bo na pewno nie B25), jak dużo tym betonem uzupełnił, oraz w jakich miejscach belek/słupów.
Jeśli będą jakieś problemy to pewnie pojawią się w czasie budowy, budynek rośnie, obciążenie jest coraz większe i jeśli w pewnym momencie na "osłabionych" elementach pojawią się jakieś niepokojące rysy to trzeba je będzie wzmocnić.
O tym że coś jest niepokojące powinien zadecydować kierownik budowy.
A jeszcze co kierownik budowy sądzi o "wpuszczonym" wieńcu?

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
Re: strop bez wieńca

autor: orasje » 24 kwie 2010, 6:13

Co do "dolewek". Wg projektu słupy mają być wykonane z B-25, również nadproża. Kierownik podjął decyzje aby zburzyc te nadproża, które są dolane nawet w 40 % betonem z betoniarki. Niektóre słupy dolane są mało-10-15 cm od góry ale jeden to ok. 40 cm. Nie wiem co podkusiło wykonawcę, że tak zrobił. Chyba bezpieczniej będzie jak nakaże mu się skuć "nalewki" i zrobić porządnie. Tak jak pan pisze, dom rosnie, ciężar też a najsłabsze elementy miogą nie wytrzymać. Zaraz zamieszcze skan stropu i zdjęcie "nalewek". Tym czasem pozdrawiam

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
Re: strop bez wieńca

autor: orasje » 24 kwie 2010, 6:18

zdjęcie zamieści łem w galerii-błędy wykonawcze".Prosze o opinie.

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: strop bez wieńca

autor: ble22 » 24 kwie 2010, 9:04

Skuwanie tego betonu z betoniary i poprawianie przez nadlanie towarowego B25 w przypadku słupów ma sens.
W przypadku nadproży jest gorzej, bo nadlanie jest w środku wysokości, gdzie występują duże (największe w przekroju) siły ścinające które chcą ściąć warstwy betonu. Jak wykonawca lał mokry beton na mokry beton to jakoś się te warstwy szczepiły. Jak teraz się skuje i wyleje się mokry beton na suchy beton to już tak dobrze nie będzie, nadproże może się rozwarstwić (pojawi się podłużna rysa przez środek) i będzie pracować znacznie gorzej niż nadproże monolityczne, a może to skutkować awarią.
Teraz są dwa wyjścia:
1. Skuć tylko ten słaby beton, sprawdzić jak są strzemiona i pręty odgięte z dołu do góry w nadprożu i policzyć nadproże jako element zespolony (zadanie dla uprawnionego konstruktora), jak rachunki wykażą że wytrzyma to nadlewać betonem wskazanym przez konstruktora, ewentualnie dozbroić.
2. Skuć całe nadproże i wykonać od nowa.
Drugie wyjście jest pewniejsze i mniej problematyczne niż pierwsze.

O koszty operacji nie trzeba się martwić, wykonawca skopał i to on ponosi koszty poprawek.

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
Re: strop bez wieńca

autor: orasje » 24 kwie 2010, 10:18

Tak też zrobie. Belki-nadproża w całości do wymiany, muszą byc wycięte i zalana nowa forma. Gorzej ze słupem bo całego nie wymienimy, trzeba będzie wykuć beton z betoniary i zalać B-25 i modlić się...
Poważnie zastanawiam sie nad poinformowaniem szerokich mas inwestorów o moim wykonawcy, tak aby wiedzieli kogo omijać...Proszę mi jeszcze podpowiedzieć o ile mniejsza jest wytrzymałość słupa wylanego z B-25 ale bez zbrojenia w środku...od takiego ze zbrojeniem...

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: strop bez wieńca

autor: ble22 » 24 kwie 2010, 10:42

W takich prostych słupach obciążonych stosunkowo małą siłą zbrojenia się raczej nie uwzględnia (zakłada się że beton przenosi całą siłę), natomiast słup (koniecznie!) musi być zbrojony konstrukcyjnie: minimum 4x fi 12mm w narożach słupa, strzemiona minimum fi 4,5mm, w minimalnym dopuszczalnym rozstawie (podany w normie żelbetowej, jest kilka warunków, nie chce mi się przepisywać, kierownik powinien wiedzieć :wink: ), wszystko z zachowaniem minimalnych otulin prętów zbrojeniowych.
Nie ma możliwości wykonania słupa bez zbrojenia konstrukcyjnego, jest to niedopuszczalne :!:

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
Re: strop bez wieńca

autor: orasje » 25 kwie 2010, 11:02

czy ktoś z państwa korzystał kiedyś z pomocy rzeczoznawcy przy konieczności posiadania opinii o nieprawidłowego wykonania np nadproży, słupów czy też brak słupów, a więc coś co jest niezgodne z projektem?. Czy warto to robić ?. Obawiam się, że mój wykonawca może odmówić poprawy tego co jest nieprawidłowe.

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
Re: strop bez wieńca

autor: orasje » 26 kwie 2010, 10:34

Jeszcze małe pytanie. Co sądzicie państwo o ułożeniu balki nad otworem drzwiowym przy wykorzystaniu gotowych elementów nadproża?. Sprawa jest taka, że w projekcie mam belke jako laną, monolityczną, żelbetową a wykonawca chyba poszedł na skruty i zamocował tam gotowe nadproże. Problem jest taki, że jak wiemy, takie nadproże spoczywa na "wypustach" w bloczkach betonowych, z których są ściany piwnicy ale łączy je z tymi ścianami zaprawa murarska, ok-1-1.5 cm. Moja obawa to to,że jak teraz wyleję strop żelbetonowy gestożebrowy to pod jego naciskiem ta właśnie zaprawa może sie poddać i skruszyć. A więc jest to analogiczny problem jak wspomniany w 1 poście powyżej (dolewka na słup z betoniary) Prosze o radę

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Re: strop bez wieńca

autor: Stock » 16 maja 2011, 23:07

Chciałbym podłączyć się do tematu postu i jako laik poprosić fachowców konstruktorów o poradę. W projekcie domu (Lotte II Archipelag) jest przewidziany klasyczny wieniec żelbetowy (w dodatku "wzbogacony" jakimiś trzpieniami żelbetowymi) oraz strop teriva nova. Należy przez to rozumieć, że strop projektowany jest jako swobodnie (czy jakoś tak) utwierdzony?

Oglądałem wizualizacje idei stropów gęstożabrowych (np. firmy Stropex czy Konbet), gdzie wieniec (w szalunku traconym) wykonywany był podczas zalewania stropu nadbetonem a więc niejako łączył się on ze stropem? Taki strop będzie już utwierdzonym sztywno?

Czy dla danego projektu obie metody są zamienne i czy któraś z nich na wyraźną przewagę? Finanse oczywiście grają rolę ale przy stropie ważniejsze są chyba jego walory techniczne (konstrukcyjne)? Istotne dla mnie jest też to, w której metodzie wykonawca może popełnić więcej błędów, niedoróbek itd?
pozdr.

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: strop bez wieńca

autor: ble22 » 15 cze 2011, 16:53

Można zakładać że strop jest częściowo utwierdzony (pełnego utwierdzenia w wieńcu nie da się uzyskać), jeśli spełniony jest szereg warunków tzn.:
Przy obliczaniu ściany zakładany był model ciągły, średnie naprężenia w ścianie nad i poniżej stropu jest większe niż 0,25MPa, grubość wieńca jest równa grubości ściany i jest on wykonany co najmniej na całą wysokość stropu, jest ułożone zbrojeni górne o przekroju wystarczającym do przeniesienia momentu utwierdzenia.
W domkach jednorodzinnych 2 warunek (naprężenia w murze) jest nie do spełnienia, więc liczy się tam stropy jako swobodnie podparte.
Wieniec musi być wylewany razem ze stropem, nawet ciężko jest mi wyobrazić sobie jak można by to było zrobić osobno.

mrw111
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 13 gru 2010, 19:23
Re: strop bez wieńca

autor: mrw111 » 24 cze 2011, 15:25



Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów