Ławy fundamentowe w wodzie

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

klipin
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2010, 20:21
Ławy fundamentowe w wodzie

autor: klipin » 14 kwie 2010, 20:42

Witam wszystkich.
Kilka dni temu (dokładnie 5) wykonawca zalał mi z gruszki ławy fundamentowe betonem B-20. Wczoraj zdjął deski i pomalował z góry i po bokach jakimś czarnym lepikiem. Dookoła ław obsypał drobnym kamyczkiem. Dzisiaj natomiast padał deszcz, dość dużo deszczu, i jak pojechałem obejrzeć efekt robót, to okazało się, że część ław jest całkiem zalana wodą (aż po samą górę ławy). Ława więc stoi po prostu zanurzona w wodzie. Grunt jest mocno gliniasty i woda prawie w ogóle nie wsiąka. Moje pytanie jest takie: czy i jak może zaszkodzić takiej ławie woda? Czy wykonawca powinien to możliwie jak najszybciej odpompować? Czy oprócz pomalowania czarną "smołą" nie powinien w takich warunkach zadbać o dokładniejszą izolację ław?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, jeśli pytanie gdzieś się już pojawiło na forum. Szukałem, ale nie znalazłem podobnego przypadku.
Kris

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: Ławy fundamentowe w wodzie

autor: ble22 » 15 kwie 2010, 8:48

Beton w środowisku wilgotnym i mokrym lepiej dojrzewa, trzeba tylko pilnować by w momencie zalania ławy (betonowania) było tyle wody ile potrzeba (tylko ta woda co w betonie i ani grama więcej :wink: ). Po związaniu betonu to właściwie im ława ma wilgotniej tym dla niej lepiej, mniejszy jest wtedy skurcz i większa wytrzymałość końcowa, beton szybciej też łapie wytrzymałość wczesną.
Problem jest natomias z gruntem, jeśli glina jest stale zanurzona w wodzie to może się powoli uplastyczniać (ale nie jestem pewien czy to zjawisko nastąpi). Jeśli jest ryzyko uplastycznienia się podłoża gliniastego to wodę lepiej odpompować.

mateusz2807
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 27 lut 2009, 1:44
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Ławy fundamentowe w wodzie

autor: mateusz2807 » 25 kwie 2010, 21:44

Popieram wypowiedz kolegi "ble22"

marek297
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 29 kwie 2010, 10:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: Ławy fundamentowe w wodzie

autor: marek297 » 29 kwie 2010, 10:36

Witam,
zgadzam się z zdaniem ble22, że po wstępnym związaniu betonu woda nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie gdyż jak wiem beton po wylaniu trzeba pielęgnować co plega między innymi na polewaniu wodą. Co do sprawy gruntu...glina jest gruntem naturalnym, rodzimym, mineralnym nieskalistym, spoistym...charakteryzuje się dużą nasiąkliwością co powoduje, że jest gruntem wysadzinowym...z tego wynika, że nie jest to korzystne dla Twojej ławy...według mnie wykonawca powinien zrobić podbudowę z piasku zagęszczonego i obsypać ławę dookoła ok 50cm piaskiem suchym..takie rozwiązanie byloby według mnie najstosowniejsze. Spójrz w projekt posadowienia fundamentów i zobacz w jaki sposób projektant założył obsypanie ław...a co do tej czarnej "smoły" jak mówisz to jest to emulsja bitumiczna np. Abizol która jest wystarczającą izolacją przeciwwodną w gruntach piaskowych..w glinach powinno stosować się papę termozgrzewalną lub tradycyjną na lepiku lecz jeśli wykonawca obsypie ławę suchym piaskiem to jest to wystarczająca izolacja.
Pozdrawiam,
MaReK297


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów