« Zobacz poprzedni temat
Hydroizolacja wylewki
Zobacz następny temat »
proszę o pomoc przy tarasie

Zewnętrzne schody do piwnicy vs śnieg

Witam,
Problem z tynkami, elewacjami polegający na nadmiernej wilgoci i mrozie, dlatego piszę tutaj.
Posiadam na froncie domu (strona południowa) balkon, a pod nim zejście do piwnicy. Wygląda to mniej więcej tak: [img]-img266.imageshack.us/img266/4931/wejscie.png[/img]
Poza schodami, cały niebieski plac jest zadaszony przez balkon. Przed drzwiami znajduje się kratka odpływowa.
Obecnie chodnik, balkon, schody, ściany i posadzka w zejściu, są wyłożone płytkami. Płytki były zakładane ok 5 lat temu i obecnie z powodu mrozów, prawie połowa z nich 'unosi się w powietrzu'.
W sezonie letnim-remontowym zakładamy remont. Ze względów finansowych muszę go zrobić sam.
Planuję skuć, lub pomóc odpaść wszystkim płytkom.
Chodnik będzie skuty, a w jego miejsce będzie położona kostka.
Na balkonie chcemy założyć gres polerowany. Gres będzie zakładamy przez glazurnika, natomiast moje pytania dotyczą przygotowania balkonu.

1. Część z płytek już odpadła i widać ubytki w wylewce (nie jestem budowlańcem więc proszę o wyrozumiałość przy nazewnictwie) na jego krawędziach. Czym uzupełnić i wypoziomować balkon po skuciu płytek?
2. Na ścianie znajduje się kołnierz z płytek. Problem w tym, że znajdują się one na ścianie, czyli przyklejone są do tynku, na siatce, na styropianie. Jak odkuć te płytki nie niszcząc styropianu. Jak zabezpieczyć tą powierzchnię?
3. Czym zaizolować balkon? Słyszałem o foliach w płynie. Ktoś może podać szczegóły (nazwa, cel stosowania, metoda kładzenia)?
4. Czy istnieje możliwość zabezpieczenia gresu lub przynajmniej fug? Czy można na fugę nałożyć żywicę epoksydową? Jeden z sąsiadów ma podpiwniczony taras, obłożony jakimiś kamiennymi płytami, a na to wylaną jakąś żywicę. W każdym bądź razie jako jedyny od ponad 15-stu lat nie miał przecieków i nie musi robić remontów, czego wszyscy mu zazdrościmy. Dlatego z chęcią posłucham dyskusji i rady odnośnie żywicy lub podobnych materiałów na balkonie.
5. Pytanie pokrewne z punktem 4. Na ścianki, schody i posadzkę w zejściu nie chcemy już kłaść płytek. Czym pomalować (estetyka), a następnie zabezpieczyć powierzchnię betonową na zewnątrz? Pokrycie schodów i posadzki nie powinno przypominać lodowiska przy lekkim zawilgoceniu. Dobrze, żeby powierzchnie był łatwo zmywalne ponieważ w zejściu lubi się zbierać jesienny bałagan.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
dodaj ten schemat do galerii na forum


odpowiedz
1. Zaprawy PCC do naprawy żelbetu ( w przypadku płyty żelbetowej. Powierzchnia balkonu nie powinna być wypoziomowana, gdyż woda dzięki wylewce spadkowej ma swobodny odpływ. jeżeli chcesz położyć płytki na płytki to najlepiej użyć specjalnych gruntów do tego celu, ze wcześniejszym uzupełnieniem ubytków oraz skuciem części płytek, które wydają puste odgłosy.
2. Cokolik powinien spokojnie odpaść przy delikatnym odkuwaniu ręcznym. Ewentualne ubytki wyrównać i zastosować izolację z wklejeniem taśmy uszczelniającej.
3. Izolacje główne rodzaje mineralne ( proszek plus woda), dwuskładnikowe ( proszek plus płyn zarobowy), folie w płynie oraz izolacje na bazie żywic. Folie w płynie mają niekiedy tendencje do łuszczenia się, przy stosowaniu na zewnątrz, osobiście polecam dwuskładnikowe izolacje ( proszek plus płyn), gruntem jest woda lub specjalne środki gruntujące.
4. Gres polerowany, wybijesz zęby w zimie Jeżeli koniecznie chcesz, warto zastosować dwuskładnikową fugę na bazie epoksydów. 90% problemów z tarasem, balkonem zaczyna się od fug.
5. Możesz pomalować żywicą, odporną na UV, z posypką z piasku kwarcowego. Są one odporne na sole, ługi i kwasy. Wymagają jednakże idealnie przygotowanego podłoża, o odpowiednio niskiej wilgotności. System - żywica gruntująca posypka z piasku ( uszorstnienie powierzchni) warstwa nawierzchniowa. W Twoim przypadku piasek o uziarnieniu 0,3-0,8 mm byłby najlepszy. Koszt w granicach 80 zł za materiał plus wyrównanie podłoża, malowanie posypka, malowanie.
W razie pytań priv.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

Urządzone.pl

E-instalacje

  • Bezpieczna instalacja elektryczna

    Bezpieczna instalacja elektryczna

    Instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych jest właściwie najważniejszą i często najbardziej intensywnie eksploatowaną instalacją...

E-ściany

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter