Projekt budowlany domku letniskowego

Witam.

Planuję budowę domku letniskowego na miejscu obecnego (małego, starego już, nieatrakcyjnego).

Ów domek znajduje się nad jeziorem, na terenie "ośrodka rekreacyjnego" należącego do okolicznego nadleśnictwa. Ów domek (jak i wiele innych) stoi tam już od dawnych czasów, min. 20-25 lat. Wiele innych w międzyczasie (i z tego co wiem nielegalnie, po cichu) rozbudowało się, nieraz w spore domy murowane.

W ostatnich latach jednak nadleśnictwo/gmina się obudziły i obecnie procesy przebudowy i rozbudowy są kontrolowane. I chwała.

Chciałbym więc zadać bardziej rozeznanych forumowiczów o zakres prac/pozwoleń jaki jest konieczny przy przebudowie domku. Obecny domek chcę usunąć. To lekka, drewniana konstrukcja stojąca na pełnym, betonowym fundamencie. I na tym samym fundamencie chciałbym postawić nowy domek letniskowy (nieco poza niego wychodząc np. tarasem).

Zdobyłem plan zagospodarowania przestrzennego, poznałem ramy w jakich muszę się zawrzeć (min. mak 50m2, spadki 10-30 stopni).
Co będzie potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

Projekt na pewno. Co w jego zakres musi wchodzić?
- inwentaryzacja istniejącego budynku? (jako "projekt rozbudowy"?)
- elewacje/rzuty/rzut konstrukcji dachu projektu?
- umiejscowienie projektu na mapie ośrodka?

Czy taki budynek w świetle prawa budowlanego jest traktowany jak każdy inny dom? (chodzi mi o zakres projektu, uprawnienia projektanta-architekta)

Wiem że dość chaotycznie pytam oraz że dopytuję się o rzeczy które w zasadzie powinienem zlecić architektowi i słuchać jego - jednak interesuje mnie zakres prac jaki trzeba wykonać, sam przez dwa lata pracowałem w biurze architektonicznym, studiuję architekturę, robiłem inwentaryzacje istniejących obiektów, rysunki projektowe etc. - więc wiedząc co będzie potrzebne do tego projektu sam mogę już część prac wykonać.

Edit: Może sprostuję, bo mam wrażenie że te pytania dość dziwnie wyglądają:

Na pewno architekta/konstruktora wynajmę, nie chcę stawiać jakiejś bezprawnej "samowolki". Pytam o zawartość projektu budowlanego bo zasadniczo chcę poznać "rozmiar inwestycji" ale też dokształcić się nieco w zakresie prawa budowlanego (osobiste zainteresowania).


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Skoro studiujesz architekture, to zrób sobie projekcik i poproś kogoś z tego biura gdzie pracowałes, żeby Ci po znajomości podbił Wink
A co do samego projektu jeżeli wielkości budynku nie zmieniasz zbytnio to lepiej nazwać inwestycję jako przebudowa. Czyli tak jak pisałeś pierw inwentaryzacja i później projekt przebudowy. Później tamten rozebrać i wymurować nowe ściany.
Minimalny zakres to rzuty fundamentów (jeżeli będa zmiany), przyziemia, piętra, przekrój, elewacje, konstruckja i rzut dachu i projekt zagospodarowania.
Na taki domek musisz uzyskac pozwolenie na budowę jak na każdy inny.
Pozdr.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Sięgnąłem po prawo budowlane, nie zaszkodzi mi...i znalazłem interesujący punkt:

Cytat:
Rozdział 4. Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Art. 29. [Zwolnienia od uzyskania pozwolenia]
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

13) gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;


Cytat:
Art. 30. [Obowiązek zgłoszenia]
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;


Następnie zerkając do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ośrodka rekreacyjnego:

Cytat:

Rozdział 2. Definicje i objaśnienia użytych określeń

§6. Ilekrość w dalszych przypisach niniejszej Uchwały jest mowa o:

3) Lesie - rozumie się przez to grunt przeznaczony do produkcji leśnej oraz związany z gospodarką leśną, czyli zajęty pod wykorzystywanie dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, w tym służące zagospodarowaniu turystycznemu lasów, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczneZ tego zapisu wnioskuję że jeżeli opracuję projekt domku letniskowego o pow. <35m2 oraz rozpiętości konstrukcji nie przekraczającej 4.80m jestem zwolniony potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie.
Przynajmniej ja to tak rozumiem (czy też staram się zrozumieć Wink ) - jeżeli się mylę, prosiłbym by ktoś wskazał błąd w moim rozumowaniu Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Robiłem projekty domków letniskowych i zawsze szło na pozwolenie.
No fakt, iż były to większe domki.
Najlepiej jakbyś się dowiedział w starostwie jak oni to widzą.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-okna

E-ściany

E-dach

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter