Remont "kostki" - Ogrzewanie podłogowe

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

ioc
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2010, 23:26
Remont "kostki" - Ogrzewanie podłogowe

autor: ioc » 18 mar 2010, 17:46

Przepraszam za zdublowanie postu z tematu dla prof. ale zorientowałem się że wysłałem nie tam gdzie chciałem, a skasować nie mogę.

Czy mogę prosić o pomoc w temacie:
Posiadam kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem (Buderus) ze sterowaniem pogodowym + regulator w pomieszczeniu zawierający czujnik temperatury pokojowej. Kocioł pracuje na starej instalacji z grzejnikami żeliwnymi. Dom jest dwupokoleniowy.
Do ogrzania są trzy poziomy o powierzchni 140m2. Przy modernizacji zaplanowaliśmy wymianę CO w całości na ogrzewanie podłogowe + drabinki w łazienkach z dodatkową grzałką elektryczną.
Po wizycie dwóch instalatorów mam dwie propozycje. I tak pokrótce:

Pierwszy instalator zaproponował system oparty na elementach KAN-therm. Na każdym piętrze rozdzielacz z pompką cyrkulacyjną, do rozdzielaczy doprowadzony pion zasilający z pompką cyrkulacyjną pracującą 24h. Regulator wyposażony w siłowniki do których podpięte będą termostaty pokojowe.

Drugi instalator (znajomy "stary" hydraulik) zaproponował: całość układu mieszającego (sprzęgło hydrauliczne?)wraz z pompkami cyrkulacyjnymi umieścić w kotłowni + oczywiście rozdzielacze na każdym piętrze. Plusem ma być skrócenie obiegu wody zasilającej + niższy koszt + wyeliminowanie ewentualnego szumu pompek(?)- rozdzielacze będą na klatce schodowej. W tej wersji instalator twierdzi, że przy podłogówce nie ma sensu stosować regulatorów pokojowych bo podłogówka ma dużą bezwładność i w domu utrzymuje się stałą temperaturę regulowaną na rozdzielaczu. Do tego zaproponował położenie rurek co 7,5cm (!) żeby ogrzewać pomieszczenia przy niższej temperaturze zasilającej.

Co o tym sądzicie. Pierwszy brzmi sensowniej ale drugiego znam? Jak sterujecie swoim ogrzewaniem podłogowym. Czy opłaca się stosować np regulator godzinowy z możliwością zaprogramowania obniżenia dobowego. Przypomnę, że dom jest dwupokoleniowy i jedno piętro jest użytkowane cały czas a dwa pozostałe tak jak pracują/uczą się mieszkańcy.

Pozdrawiam
Arek

Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Yandex [Bot] i 140 gości

Gotowe projekty domów