« Zobacz poprzedni temat
Szerokość "Gruszki"
Zobacz następny temat »
zbrojenie fundamentu

Zbrojenie fundamentu

witam mam pytanie chodzi o strzemiona do fundamentu fundament będzie szeroki na 40cm a wysoki na 30cm i ściana zew.będzie 25cm grubości czy strzemiono morze być szerokie na 32cm i wysokie 22cm przy takiej ścianie zewnętrznej


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ogólnie to każde strzemiono Ci wytrzyma:) także bądź spokojny, że wytrzyma

Żyjemy w epoce fachowców, którzy nie interesują się swoim fachem. Peter Bichsel


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam, jeśli ława będzie wylewana na chudym betonie to otulina betonu dla zbrojenia 5cm z każdej strony czyli dla ciebie strzemiono 30x20 ,jeśli bez chudziaka to otulina 7cm z każdej strony , pozdrawiam

Cezar


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Najlepiej jak szerokość strzemienia ma taką szerokość jak ściana fundamentowa. Jeśli chodzi o wysokość to trzeba pamiętać że minimalna wysokość otuliny od dołu dla fundamentu na gruncie wynosi 7cm, a od góry można spokojnie przyjąć 2-3cm, co daje Ci maksymalną wysokość strzemienia 20-21cm.
Jeśli fundament jest na betonie podkładowym to minimalna otulina dolna wynosi 4cm, a więc maksymalna wysokość strzemienia wynosi 23-24cm.
Szerokość którą podałeś jest odrobinę zbyt duża jak dla mnie, powinna wynosić maks 28cm, natomiast co do wysokości, to trzeba uważać na tą minimalną dolną otulinę i jednocześnie pilnować co by do góry był na strzemieniu co najmniej 2 cm betonu.
Co do wytrzymałości to rozmiar nie ma nic do rzeczy, ważna jest tylko średnica, a minimalna wynosi 6mm.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Do ble22 znalazłem (po przekopaniu połowy mieszkania ) poradnik szacownych mgr inż etc etc i etc , gdzie podana jest otulina dla zbrojenia 5 cm na chudziaku i 7cm od dołu i 5cm reszty otuliny gdy na gruncie (w moim poście popełnilem błąd podając że z każdej strony) i jest to podyktowane cytat-,, ochroną stali przed korozją" ,proszę powiedzieć skąd w twojej wypowiedzi 2-3cm od góry bo może ja zapamiętałem zakażone żródło- wydanie 1997

Cezar


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Od góry na fundamencie będzie hydroizolacja, może nawet dwie jej warstwy, więc nie ma zbytnio co szaleć z otuliną, gdyż hydroizolacja też chroni przed korozją. Natomiast wartość otuliny podana z literatury się zgadza podręczniki zalecają 5cm z każdej strony, norma żelbetowa też podaje 5cm otuliny dla fundamentu na podkładzie, nie wiem skąd wziąłem te 4 cm Embarassed
Natomiast co do otuliny górnej to norma mówi że minimum 5cm w fundamentach narażonych na zawilgocenie, a od góry mamy hydroizolację, teraz pytanie czy fundament dociągnie sobie wodę z dołu, czy z góry, do tych strzemion, ja w to raczej wątpię. Więc nie ma co dawać tak grubej górnej otuliny.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Dzięki, pozdrawiam

Cezar


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam, ja osobiście nie ryzykowałbym tych 2 czy 3cm więcej betonu do otulenia wkładek, jak napisał kolega wyżej ma to zapewnić ochronę przed korozją, jeśli mimo wszystko dostanie się tam woda, pręt zardzewieje i rozsadzi fundament to koszty naprawy będą duuużo wyższe niż paru cm betonu.

Odnośnie tego czy na chudym 5 czy 7 to wg moich wiadomości chudy nie może być żadną otuliną, pręty powinny być otulone ze wszystkich stron tą samą grubością betonu konstrukcyjnego B20 czy tam 25 jak wyjdzie.
pozdrawiam Smile

beton


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
5cm otuliny dla fundamentu na podkładzie to informacja normowa, więc zasadność stosowania takiej otuliny nie podlega żadnym wątpliwościom.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Witam
Przede wszystkim to musisz realizować budowę według projektu. Jeżeli czegoś nie wiesz to masz od tego kierownika budowy, któremu płacisz. Ma on obowiązek prowadzić budowę zgodnie z projektem, w którym jest dokładnie opisane jak masz ją budować.
Za to ON odpowiada, a TY mu za to PŁACISZ.
Otulina 5 lu 10 cm.
dla fundamentu domku jednorodzinnego - cyrk
Poczytajcie PANOWIE DORADCY NORMY.
Pierwsze od czego powinniście zacząć to prośba o przesłanie rysunku z projektu budowlanego tego pana. Tam jest wyraźnie napisane i narysowane w jaki sposób to należy wykonać.

Rzecz najważniejsza przy adaptowaniu typowych projektów.
Każdy powinien być dostosowany- zaadoptowany do warunków terenowych konkretnej działki. ZA to się płaciło. Chodzi o profil - spadki na działce.
W ramach tej adaptacji projektant ma obowiązek narysować fundamenty i określić jak je wykonać.
Jak byś tak zrobił , to nie było by tego pytania i fantastyki na forum.

Polecam książkę
"Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych"
Tom I Budownictwo ogólne - wydawnictwo ARKADY
dla ciekawski - to kompendium dla inspektorów nadzoru i kierowników budów.
Nie wspomnę o obowiązujących normach, które w ostatnich latach bardzo się zmieniły
Reasumując - zanim kliknę sprawdzam gdy nie jestem pewny tego co mam napisać.

Pamiętajcie - budujecie raz. Nie ma tu miejsca na powtórki z rozrywki

Pozdrawiam

Góral z Sudet


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Doczytałem normę żelbetową (PN, nie zmieniona od 2002 roku), (EN jeszcze nie widziałem) dokładnie i norma mówi, minimum 4cm dla elementów zagłębionych w gruncie, minimum 5cm dla fundamentów niezabezpieczonych przed wilgocią na podkładzie, minimum 7cm dla fundamentów niezabezpieczonych przed wilgocią pozadowionych bezpośrednio na gruncie.

Jeśli ława jest projektowana jako betonowa, a zbrojenie jest tylko konstrukcyjnie, to wykonuje się tylko rzut ławy (nie ma przekrojów, nie ma szczegółów zbrojenia), z na tym rysunku informacji o otulinach może nie być.

W Tom I "BO" Arkady, to materiały budowalne (o ile pamiętam to nie ma w niej informacji o otulinach), bardziej nadawałby się tom III "Podstawy projektowania", tam jest całkem duży rozdział o posadowieniach i elementach żelbetowych, tam informacje o otulinach są.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Witam
Realizuje akurat przygotowanie placu budowy pod duży pensjonat. Tak z ciekawości przeglądam dokumentację - rysunki i opis. Nigdzie nie mam wzmianki o wielkości otuliny. Także i o przerwach roboczych. Dość istotnym elemencie robót.
Wróciłem do podręcznika z lat 60-tych i tamtejszych poradników. Jest zawarte tam minimum 5cm otuliny dla fundamentów posadawianych na chudziaku.
Natomiast minimalna średnica prętów dla ław to 10mm.

Poniżej link do opisu konstrukcyjnego
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:p5Ltvw8Mm34J:bip.mosina.wokiss.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/2896/opis-konstrukcja.pdf+Zbrojenie+%C5%82aw+otulina&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESgEjVMaNfWXPX46oqbEf1LVNWvnexQFqpCFX9bVVogFk2DMABy1Mh9zI0dRbInUBIxIX_S-GxqExGmZAAlfa4n04KL2yJfF3ZEL48v7l5eHikq9BcQeLj_Yb_9JFwXw2tHsnKPh&sig=AHIEtbS-XsS9UUE_GYwG0ho-tsivNeIDmw

Nie mogę się doczytać grubości średnic zbrojenia nośnego głównego, nie wspominając o wadliwie podanej grubości otuliny

Pozdrawiam

Góral z Sudet


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
W dokumentacji często są takie ,,braki" , jest to chyba na zasadzie ,,to trzeba wiedzieć"

Cezar


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam
I nie dziwota, że ludziska szukają tutaj "ratunku"

Góral z Sudet


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
To ktoś pojechał z tytm pensjonatem, dla słupów, wieńców, belek żelbetowych otulina raczej za duża, dla takich obiektów 2-2,5cm spokojnie wystarczy, no chyba że jest tam basen. Natomias dla podadowienia otuliny zdecydowanie zbyt mało.

Jakoś tak nie byłem zbyt pewny tego co napisałem o otulinach z normy, sprawdziłem jeszcze raz i ostatecznie już mam nadzieję napiszę że jest 75 mm dla fundamentu w gruncie bez podkładu i 4cm jeśli fundament jest na podkładzie z chudego betonu. Mam nadziję że już więcej poprawiać się nie będę, za te ciągłe zmiany przepraszam Embarassed


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz

E-dach

E-okna

E-łazienki

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter