Aluminiowe grzejniki miedziane rurki+podłogowe Piec uniwersa

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Artistek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 lut 2010, 19:39
Aluminiowe grzejniki miedziane rurki+podłogowe Piec uniwersa

autor: Artistek » 26 lut 2010, 19:19

Witam

Jestem w trakcie budowy nowego, wymarzonego domku.

Obecnie jestem na etapie ogrzewania.

Proszę o porady.

1) Nie wiem jakie grzejniki wybrać. Znajomi polecają mi grzejniki aluminowe z Krakowskiej firmy - żeberkowe Czy warto ??? Jakie lepsze aluminiowe czy panelowe? Jak przelicza się grzejniki na powierzchnię mieszkania?

2)Miałem wodę doprowadzać do grzejników rurkami plastikowymi VAWIN pex-alu-pex. Kilka osób odradziło mi takie rurki przy standardowym piecu na wszystko, czyli drzewo, miał, węgiel ze względu na to, żę w przypaku np braku zasilania elektrycznego (dosyć często się to u nas zdarza) woda mogła by osiągnąć niebezpieczna temperaturę a do końca zachowanie takich rurek nie jest sprawdzone w wysokich temperaturach i namawiają mnie na miedziane w krążku.
W ogóle rurki planuję położyć w podłodze, dlatego nie mogę sobie pozwolić na niechciana awarię.

3)Czy ocieplać takie rurki jeżeli biegną w styropianie? Jeżeli tak to jaką izolacje najlepiej stosować? Jaki rodzaj i grubość?

4) Czy to prawda z tymi rurkami i czy warto zapłacić drożej za miedziane ale podobno pewniejsze rurki ??
W kotłowni planuje rozdzielacz tak, że do każdego kaloryfera będzie osobny obieg. I tu kolejne moje pytanie:

5) Jakiej średnicy należy założyć rurki od rozdzielacza do kaloryfera, czy miedziana o średnicy 15mm wystarczy?? Odległość do najdalszego kaloryfera to ok 10 m

6) i tu rodzi się kolejne pytanie. Czy wolno zasilać aluminiowe grzejniki miedzianymi rurkami. Gdzieś coś słyszałem o jakiś reakcjach które między tymi materiałami zachodzą. Czy to prawda?? Czy nie mam się co obawiać bo pomiędzy grzejnikiem a kaloryferem jest zaworek z innego materiału.?

7) Teraz jeszcze mam drobne pytanko związane z piecem.
Waham się między dwoma piecami: Jeden z firmy "Defro" mocy 25-30 kw jest z komputerem i dmuchawą i ma taki ciekawy wynalazek: ruszta są wodne a pomiędzy nimi są grzebienie które po pociągnięcie wajchą po prawej stronie pieca mają czyścić ruszta? Czy to się sprawdza dobrze czy darować sobie. Słyszałem różne opinie, żę jak zajdą węgielkami i popiołem to ten mechanizm nie zadziała a wręcz przeszkadza bo szczeliny między rusztami są przez te grzebienię mniejsze i łatwiej się zapychają i nie dopuszczają powietrza. Czy to prawda, czy warto się skusić na taki piec z takim mechanizmem? Czy lepiej nie?
Drugi piec mocy 30kw robi lokalny producent i piec ten nie ma ruchomych rusztów ale ma większe drzwiczki załadowcze i dzięki temu będę mógł ładować większe kawałki drzewa.
Różnica w drzwiczkach: "Defro" ma 20 x 30 cm a ten lokalny producent ma 25 x 35 cm i może na zamówienie zrobić większe. Gwarancja 5 lat.
W Defro powietrze doprowadzane jest od dołu pod rusztami a w piecu produkowanym u lokalnego producenta powietrze doprowadzane jest po bokach paleniska przez kanały z powietrzem. Co sądzicie w ogóle o tej firmie DEFRO? Obydwa piece są typu chyba się to nazywa dolne spalanie, czyli czyściki kanałów są nad drzwiami załadowczymi, czyli w piecu są cztery drzwiczki. Jaki piec (jakiej mocy) wybrać na dom ok 250 m w postaci parter i poddasze użytkowe.


I co radzicie drodzy forumowicze?


Bardzo proszę o porady, bo nie mogę się zdecydować.

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
Re: Aluminiowe grzejniki+miedziane rurki+podłogowe+Piec uniw

autor: mezik0 » 26 lut 2010, 20:42

wszystko zależy od kasy grzejniki aluminowe bardzo dobrze się sprawdzają i można w każdej chwili dołożyć, co w przypadku panelowych ,trzeba wybrać dobrą firme np;Purmo drogie ale sprawdzone ,trzeba dobrze wyliczyć bo niema szans na dokładkę przy dobrze izolowanym budynku można od 80wat /m2 do 120wat/m2. jeżeli rozdzielacz, to do rozdzielacza miedzi a od rozdzielacza AluPex 16 ,jak jest duży i oddalony grzejnik to można 20.rurki izoluje się peszlem grubości jak na styropianie to 6 jak na betonie to 9mimetrów.Defro to bardzo dobry wybór.

Artistek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 lut 2010, 19:39
Re: Aluminiowe grzejniki miedziane rurki+podłogowe Piec uniw

autor: Artistek » 01 mar 2010, 17:36

A jakie firmy polecacie jeżeli chodzi o grzejniki aluminiowe? Jaki producent i na co zwrócić uwagę?

Co z tzw. efektem reakcji aluminium i miedzi? Jak to się ma jeśli chodzi o ogrzewanie czyli rurki miedziane i aluminiowe grzejniki??

Jakie rurki dać do grzejnika od rozdzielni do 20 żeberek grzejnika aluminiowego?
Jaka średnica jeżeli wybrałbym miedź w szpulce? odległość ok 14m
Boję się alupex dlatego wybieram sprawdzoną miedź.

Czy w przypadku rurek miedzianych w szpulce są jakieś parametry typu np grubość ścianek? Czy tu warto patrzeć na producenta czy tylko na cenę?

Na co warto zwrócić uwagę, a na co nawet trzeba podczas wyboru rurek, rozdzielaczy, zaworków, grzejników

yoz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 55
Rejestracja: 14 lip 2008, 19:38
Re: Aluminiowe grzejniki miedziane rurki+podłogowe Piec uniw

autor: yoz » 01 mar 2010, 18:23

Szanowny Panie proszę tylko nie mieszać miedzi z aluminium. bo instalacja bedzie do wymiany za kilka lat

Artistek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 lut 2010, 19:39
Re: Aluminiowe grzejniki miedziane rurki+podłogowe Piec uniw

autor: Artistek » 02 mar 2010, 19:54

A czy w tzw grzejnikach aluminiowych jest tyle czystego aluminium, że może zajść jakaś reakcja? Czy jest to tylko jakiś stop zawierający aluminium? Co to w ogóle za reakcja? w przewodach elektrycznych słyszałem o takich reakcja utleniania się ale zastanawiałem się czy w ogrzewaniu też jest taki problem? No bo przecież sam grzejnik nie styka się bezpośrednio z rurką tylko zawsze łącznikiem jest tych dwóch metali jest zaworek który jest z innego materiału. Chyba, że woda jest jakimś nośnikiem? Gdzieś słyszałem że niektóre grzejniki "aluminiowe" posiadają niby jakieś atesty, że mogą być stosowane w instalacjach z rurek miedzianych. Czy to pic reklamowy, czy może być prawda? Co w ogóle jest wynikiem tej reakcji, jeżeli takowa jest?

yoz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 55
Rejestracja: 14 lip 2008, 19:38
Re: Aluminiowe grzejniki miedziane rurki+podłogowe Piec uniw

autor: yoz » 04 mar 2010, 7:54

Witam
W ogrzewaniu jest taki problem. Wytwarza sie tzw ogniwo galwaniczne. Niby że grzejniki sa przed korozją zabezpieczone ale 100 % pewności nie ma. Ja bym nie ryzykował.

Artistek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 lut 2010, 19:39
Re: Aluminiowe grzejniki miedziane rurki+podłogowe Piec uniw

autor: Artistek » 05 mar 2010, 16:02

A co to jest za reakcja "ogniwo galwaniczne" ?

W Wikipedii piszą, że wytwarzanie ładunku.
Ok, to najwyżej można uziemić całą instalację ogrzewania.

Więc co wtedy? Ładunki powinny pójść do ziemi. Czy wtedy nadal będzie groźna ta reakcja dla instalacji tego typu (aluminiowe grzejniki+miedziane rurki)?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 128 gości

Gotowe projekty domów