Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Juzwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2007, 17:26
Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: Juzwa » 20 lut 2010, 15:30

Witajcie
Interesuje mnie sprawa prawidłowej instalacji okapu kuchennego w połączeniu z wentylacją grawitacyjną. Różne tematy przeczytałem i różne opinie ujrzałem. Teraz pytanie, która bliższa prawdy :)

Sprawa ma się tak: budynek jednorodzinny. Jest kuchnia 60m3 z jednym kanałem wywiewnym wentylacji grawitacyjnej. Kanał ten jest wspólny z drugą kuchnią, piętro wyżej. Okapu nie ma, od dawna za wywiew robi wentylator o wydajności 200m3/h.

Chciałbym tam zainstalować okap, ale czy mogę go podłączyć do kanału wentylacyjnego? Z tego co słyszałem, to:
a) nie
b) tak jeśli nie jest wspólny
c) tak ale dodatkowo musi być drugi osobny do wentylacji

Mam kilka opcji. Jest nieużywany 1 pion, mogę zrobić oddzielny dla obu kuchni. Mogę też podpiąć okap pod ten drugi pion, a obecny wspólny zostawić jak jest.
Tylko czy w ogóle mogę okap pod wentylację podłączyć, w jakimkolwiek przypadku?
Kuchenkę mam gazową, żadnych gazowych czy innych podgrzewaczy czy kotłów, tylko centralne węglowe.

Prosiłbym o choć częściowe rozwianie mych wątpliwości, jak to bezpiecznie i poprawnie zrobić :wink:

szacun,
Juzef

samouk
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: samouk » 20 lut 2010, 17:08

Juzwa pisze: Jest kuchnia 60m3 z jednym kanałem wywiewnym wentylacji grawitacyjnej. Kanał ten jest wspólny z drugą kuchnią, piętro wyżej. Okapu nie ma, od dawna za wywiew robi wentylator.
Chciałbym tam zainstalować okap, ale czy mogę go podłączyć do kanału wentylacyjnego? Z tego co słyszałem, to:
a) nie
b) tak jeśli nie jest wspólny
c) tak ale dodatkowo musi być drugi osobny do wentylacji
Kuchenkę mam gazową

Gdzie jest zainstalowany ten wentylator (na dachu)? Zgodnie z przepisami każda kuchnia z instalacją gazową powinna mieć swój własny kanał wentylacji grawitacyjnej (wywiewny). Jeśli by miał być okap nadkuchenny z wentylatorem, to musiałbyś mieć jeszcze jeden kanał w kominie lub przebić się przez dach i zainstalować t.zw. kominek wentylacyjny oraz zapewnić odpowiedni NAWIEW świeżego powietrza do kuchni. Chciałbym zaznaczyć, że taki "zestaw" byłby możliwy jedynie w domku jednorodzinnym, bo w blokach administrator nie wyraziłby zgody.
Pozdr.
Jerzy

Juzwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2007, 17:26
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: Juzwa » 20 lut 2010, 21:00

Wentylator jest na ścianie na kanale wentylacyjnym w kuchni.

Wspominałem, że sprawa dotyczy domu jednorodzinnego. Teraz mam 1 kanał wspólny na dwie kuchnie i obok jeden nieużywany, który zamierzam wykorzystać, aby dla obu kuchni zrobić osobne kanały. Z nawiewem nie ma problemu.

Czy dobrze rozumiem: wystarczy zapewnić dla każdej kuchni 1 osobny kanał i wtedy do takiego kanału można podpiąć okap?

samouk
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: samouk » 20 lut 2010, 21:44

Juzwa pisze: Czy dobrze rozumiem: wystarczy zapewnić dla każdej kuchni 1 osobny kanał i wtedy do takiego kanału można podpiąć okap?

Nie. Przeczytaj jeszcze raz uważnie. Każda kuchnia powinna mieć OD POCZĄTKU swój oddzielny kanał wentylacji grawitacyjnej/naturalnej! Jeśli chcesz zainstalować okap z wentylatorem wywiewnym (a nie z pochłaniaczem) MUSISZ mieć TRZECI kanał dla tego okapu.
Kratka do wentylacji grawitacyjnej musi pozostać otwarta bez możliwości podłączenia okapu!
Pozdr.
Jerzy

Juzwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2007, 17:26
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: Juzwa » 20 lut 2010, 22:28

Podziękował, zrozumiałem teraz. To trochę komplikuje sprawę, choć na upartego jeszcze jeden wolny kanał też jest :D Budowniczowie przewidzieli podłączenie kuchni węglowych i zostały po nich 2 wolne kanały. Także dla 1 kuchni mozna by zapewnić ich odpowiednią ilość.

Pytanie jeszcze, co taki układ ma zapewniać? Czy okap blokuje przepływ w kanale w czasie, gdy jest wyłączony? Nie widzę specjalnego uzasadnienia dla dodatkowego kanału, ale nie znam się.

Dobra, a czy do 1 kanału można podłączyć w razie czego 2 okapy

samouk
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: samouk » 20 lut 2010, 22:58

1. W przypadku, gdy nie dasz odpowiedniego NAWIEWU (nie chodzi tu o jakieś rachityczne nawiewniki okienne, bo wentylator okapu ma DUŻĄ WYDAJNOŚĆ), to w czasie jego pracy "ciągnąłby" do kuchni zimne powietrze tym kanałem wentylacji grawitacyjnej (którego obecność jest wymagana przepisami bezpieczeństwa!).
Jako samouk - racjonalizator zaproponowałbym ci dodatkową kratkę wentylacyjną 14x21 cm działającą jak "zasuwka", którą otwierałoby się tylko na czas pracy tego wentylatora, umieszczoną możliwie blisko kuchenki gazowej (dla skrócenia drogi tego zimnego powietrza).
2. Nie ma sensu podłączania 2 okapów do 1 kanału, bo przy jednym okapie wyłączonym powietrze mogłoby być wtłaczane nie do wylotu na dachu lecz do kanału tego wyłączonego okapu.
Pozdr.
Jerzy[/b]

Juzwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2007, 17:26
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: Juzwa » 21 lut 2010, 8:32

Ach, tak. Teraz już wszystko jasne.
Koncept z dwoma okapami pod jeden kanał mi się nasunął, bo rozdzielenie kanałów po 1 na kuchnię i instalacja okapu w jednej z kuchni zajmie już oba wolne kanały. Więc w tej drugiej trzeba by coś kombinować. Choć z drugiej strony jest ona nieużywana, ale pierwotnie to kuchnia i dlatego wolałem pomyśleć zapasowo nad wszystkim. Ostatecznie jest to pomieszczenie tuż pod dachem, więc dorobienie dodatkowego kanału jakąś rurą nie stanowiłoby problemu w razie potrzeby.
W każdym razie, dzięki za radę :wink:

samouk
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: samouk » 21 lut 2010, 9:31

Juzwa pisze: Dobra, a czy do 1 kanału można podłączyć w razie czego 2 okapy

Na pocieszenie mógłbym ci poradzić rozwiązanie w którym byłoby to możliwe. Po przejrzeniu katalogu firmy HARDI znalazłem tam t.zw. zawory zwrotne. Przy ich pomocy mógłbyś to zrealizować. Mianowicie musiałby być JEDEN PION wentylacyjny i dwie boczne POZIOME odnogi do tego pionu od tych okapów nadkuchennych (w każdej "odnodze" zamontowany taki właśnie zawór zwrotny). Na dole w tym pionie - KONIECZNY odskraplacz (dużo skroplin od pary wodnej) najlepiej odprowadzony do kanalizy (cienkim wężykiem z PCW ukrytym np. pod tynkiem).
Pozdro...
Jerzy

Rączka
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2010, 13:16
Lokalizacja: Warszawka
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: Rączka » 24 lut 2010, 14:02

samouk pisze:Na pocieszenie mógłbym ci poradzić rozwiązanie w którym byłoby to możliwe. Po przejrzeniu katalogu firmy HARDI znalazłem tam t.zw. zawory zwrotne. Przy ich pomocy mógłbyś to zrealizować. Mianowicie musiałby być JEDEN PION wentylacyjny i dwie boczne POZIOME odnogi do tego pionu od tych okapów nadkuchennych (w każdej "odnodze" zamontowany taki właśnie zawór zwrotny). Na dole w tym pionie - KONIECZNY odskraplacz (dużo skroplin od pary wodnej) najlepiej odprowadzony do kanalizy (cienkim wężykiem z PCW ukrytym np. pod tynkiem).
Pozdro...
Jerzy


Witam,
mam podobny problem jak inicjator wątku, z tą różnicą, że w budynku wielorodzinnym (4 kondygnacje) są już kanały wentylacyjne indywidualne (bud. 2007-2009)a nie zbiorcze, ale deweloper w aneksie kuchennym wykonał tylko jeden kanał tzw. wentylacji grawitacynej z tzw. kratką. Tego nie nie mogę zabudować w sensie podłączyć do niego tylko okapu, bo w aneksie kuchennym jest gaz. Z tego co wiem to obowiązuje rozp. Ministra, że aneks kuchenny powinien mieć dwa kanały (wukty wywiewne) wentylacyjne z czego jeden powinien być do podłączenia okapu. Nie bardzo wiem jakten problem rozwiązać, tak żeby mi kominiarz przy następnej kontroli kazał rozwalać to co zrobię. Czy mam iść do dewelopera żeby powołując się na to rozporządzenie mi zrobił w ścianie (budynek jest w okresie gwarancji, a nawet rękojmi) zewnętrznej aneksu przejście na zewnątrz do podłaczenia rury okapu, choć nie wiem czy to jest możliwe z uwagi na to, że miejsce gdzie można by taki otwór zrobić jest elementam konstrukcji żelbetowej budynku? Czy może można powiększyć otwór i wmontować rurę łączącą okap, a poniżej zrobić normalną kratkę wentylacyjną,z tym, że od sąsiadów, którym fachowcy od wykończeń tak zrobili słyszałem, że im wraca to co usiłują wydmuchać z powrotem do mieszkania? Czy może jest jak sugerował człowiek dewelopera przy odbiorze, że są takie rozwiązania, które umożliwiają naprzeminienne korzystanie z tego samego otworu wentylacji grawitacyjne przez, umownie to określmy kratkę i okap? Mniej więcej łapię to co napisał Jerzy "samouk", że należało by zrobić odnogę z zaworem zwrotnym dla okapu a kratkę powiedzmy zostawić w spokoju na swoim miejscu, tylko czy przy takim rozwiązaniu nie będzie przedmuchów (okap ma wydajność maks. 800 m sześc./h, kanał 150 mm) przez kratkę z powrotem do mieszkania i czy w takim rozwiązaniu skraplacz jest niezbędny? Czy może ktoś ma inne doświadczenia, w sensie rozwiązania, którymi mógłby się ze mną podzielić.

Pozdrawiam
Piotr

samouk
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: samouk » 24 lut 2010, 14:46

Rączka pisze: mam podobny problem jak inicjator wątku,
Pozdrawiam
Piotr

Podobne "eksperymenty" można sobie robić w budynku jednorodzinnym. W budownictwie wielorodzinnym (podobnie zresztą, jak w jednorodzinnym) MUSI być jeden kanał wentylacji naturalnej/grawitacyjnej. I nic już do niego NIE WOLNO wprowadzać. Wyprowadzenie wywiewki na zewnętrzną elewację - tylko za zgodą administratora (dewelopera) - zgoda raczej wątpliwa z uwagi na zeszpecenie tej elewacji.
Nie wiem, co wymyślą inni, ale wg mnie pozostał ci jedynie okap z pochłaniaczem (w obiegu zamkniętym).
Pozdr.
Jerzy

klimatyzacjapolska
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: klimatyzacjapolska » 27 lut 2010, 20:32

Wyjścia z sytuacji są różne, można zamontować zawór zwrotny w drugim wyjściu wyciągu, zapach nie powinien się przenosić, wyjście nr 2 to wentylator dachowy, problem przy tym rozwiazaniu to sposób załączania.
Ale jeśli zastosuje się wyłacznik schodowy to i z tym fantem można sobie poradzić.

jozin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 13 maja 2011, 20:36
Lokalizacja: śląsk /żywiec
Re: Okap kuchenny a wentylacja grawitacyjna

autor: jozin » 03 maja 2012, 10:46

witam ,czy możną Panów sie poradzić jak rozwiązać sprawę
....1okap kuchenny mechaniczny mam--a jak będzie nie załączony ,chce by mi działała wentylacja grawitacyjna ,czy są może jakieś zawory zwrotne które da rade otwzorzyc kanal wen-grawitacyjnej
...2--cz mając 1 kanał ( grawitacyjny )np 150 mm w pionie będzie można , do tego kanału podpiąć 2 odnogi o średnicy 100mm, i długości- np- 50 cm pod katem np-45% -pod ten pionowy (150mm ) kanal na 2 pomieszczenia ??
MAM JEDNORODZINNY SWÓJ DOM
...3 CZY MOŻNA KOMIN WENTYLACYJNY Z RURY DAĆ WYŻEJ NAD KALENICE DACHU ---,NIŻ KOMIN SPALINOWY ??


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów