Jaki piec na paliwa stałe z dmuchawą

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

dziadek
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2010, 21:11
Jaki piec na paliwa stałe z dmuchawą

autor: dziadek » 19 lut 2010, 22:27

Jestem na etapie hydrauliki w nowo wybudowanym domu 150m2, zastanawiam sie nad piecem CO . Doradzono mi że najlepszy będzie z dmuchawą. Zamierzam palić drewnem, węglem i miałem. Najistotniejszym dla mnie kryterium jest ekonomika i bezawaryjność. Lepsze piece z górnym czy dolnym spalaniem? Co polecacie

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Jaki piec na paliwa stałe z dmuchawą

autor: Jarecki79 » 20 lut 2010, 14:28

dziadek pisze:Jestem na etapie hydrauliki w nowo wybudowanym domu 150m2, zastanawiam sie nad piecem CO . Doradzono mi że najlepszy będzie z dmuchawą. Zamierzam palić drewnem, węglem i miałem. Najistotniejszym dla mnie kryterium jest ekonomika i bezawaryjność. Lepsze piece z górnym czy dolnym spalaniem? Co polecacie


Dolne czy górne spalanie to relikty przeszłości.

Do spalania miału są kotły tzw. całodobowe, a te nie należą do żadnej z tych grup.

Kocioł dolnego spalania, to taki, gdzie odpalamy na poziomie rusztu i ogień idzie do tyłu w kanały pionowe dymne, cała część zasypu w zasadzie jest wyłączona z procesu grzewczego. Tego typu kotły to się raczej nadają do miarkownika jak sterownika

Kocioł górnego spalania, to taki obiekt, w którym zasypujemy komorę i odpalamy od góry, warstwa stopniowo wypala się do dołu, znowu wykorzystanie ciepła schodzi stopniowo do dołu, generalnie też kiszka.

Kotły miałowe całodobowe posiadają elementy obu typów spalania.
Tj. zasypujemy komorę załadowczą i odpalamy od góry, czyli początek podobny jak w kotle górnego spalania. Następnie staruje dmuchawa i zaczyna zaciągać żar do dołu na poziom rusztu. Po zejściu żąru na ruszt przechodzimy jakby w spalanie dolnego typu. Przy zejściu na ruszt paliwo odgazowuje i cały zład węgla staje się jednocześnie filtrem spalin, dlatego w takich konstrukcjach dym z komina jest jasny lub praktycznie niewidoczny. Po ok.3godzinach od rozpalenie góra opału robi się czarna a żar jest już na poziomie rusztu, porcje paliwa w miarę upływu godzin wypalają się do dołu.

Kotły miałowe grzeją całą powierzchnią, czyli od dołu komory zasypowej po ostatni kanał dymny. Lepiej wybrać konstrukcje górnokanałowe (takie, gdzie dym rozchodzi się tylko w górę poprzez min.3 a lepiej 4kanały dymne) , które są wygodniejsze w czyszczeniu i zapewniają dłuższa żywotność.


Do takiego typu kotła najlepsze sterowanie z algorytmem PID (bardziej potrzebne jak w podajniku). Ciągły nadmuch pilnuje cały czas wypalania gazów, aby spalanie było cały czas czyste, eliminuje to zjawisko odbijania kotłów miałowych, przy okazji zasyp pali się dłużej jak przy zwykłym sterowniku. Dopracowane algorytmy PID do konstrukcji miałowej mają producenci sterowników Płomyk PID oraz Proton PID.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 239 gości

Gotowe projekty domów