Wentylacja grawitacyjna - wybór pomieszczeń

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10
Wentylacja grawitacyjna - wybór pomieszczeń

autor: 08111976 » 04 lut 2010, 9:23

Witam

Wiem, że temat był częściowo poruszany ale moim zdaniem nie wyczerpany, dlatego postanowiłem założyć wątek, w którym mam nadzieję udałoby się znaleźć jednoznaczną odpowiedź jak rozwiązać dylemat w których pomieszczeniach powinna być wentylacja, jeśli w budynku decydujemy się na wentylacje grawitacyjną. Czytałem na ten temat fora i rozmawiałem z fachowcami niestety opienie są zupełnie rozbieżne nawet w kręgach fachowców. Proszę zatem o informacje jak powinna być prawidłowo rozprowadzona wentylacja grawitacyjna w budynku. Opinie są trzy:

1. Tylko w pomieszczeniach typu łazienka, kuchnia, kotłownia.
2. We wszystkich pomieszczeniach.
3. W pomieszczeniach typu łazienka, kuchnia, kotłownia plus przynajmniej jedna na korytarzu na poddaszu.

Każda ma swoje uzasadnienie, ja osobiście skłaniam się ku drugiej (zresztą takie rozwiązanie jest w posiadanym przeze mnie projekcie i wszystkich innych jakie widziałem, więc pewnie nie jest to nieuzasadnione), choć wykonawca twierdzi, że to rozwiązanie bez sensu i znaczaco podniesie mi koszty ogrzewania.

W jednym z postów przeczytałem, źe norma określa, iż w pomieszczeniach typu łazienka i kuchnia powinny być kanały wywiewne, a w pomieszczeniach mieszkalnych (pokoje, sypialnia) kanały nawiewne. Wszystko fajnie i logicznie, tylko, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej z tego co wiem nie ma kanałów nawiewnych, a przynajmniej nie mam pomysłu jak je rozróżnić (chyba, że rozmawiamy o nawiewnikach hogroskopowych i mikrowentylacji w oknach), ale to sprowadza instalacje do postaci z punktu pierwszego.

samouk
Re: Wentylacja grawitacyjna - wybór pomieszczeń

autor: samouk » 04 lut 2010, 21:23

Witam,
Projektant mojego domu spowodował, że sam zająłem się wentylacją (dał ją tak, jak w twoim p.1). Nawet pominął wentylację na poddaszu!! Ponieważ z wentylacją mam swoje doświadczenia z przeszłości, sam "dołożyłem" kilka kanałów wentylacyjnych w kominach systemowych tam, gdzie uznałem to za najważniejsze, a w niektórych pomieszczeniach zastosowałem nietypową wentylację podpatrzoną u znajomych eksperymentatorów takich, jak ja. Polega ona na zastosowaniu anemostatów w pomieszczeniach, w których spodziewam się zimą nawiewu zimnego powietrza (t.zw. cofki). Anemostat zawsze pozwala wyregulować wypływ (lub napływ) powietrza, nawet praktycznie "do zera". Nie chcąc mieć na kominach kilkunastu otworów, kilka anemostatów pozwala mi usuwać zużyte powietrze na nieogrzewane poddasze, a stamtąd okienkami wentylacyjnymi w ścianach szczytowych na zewnątrz.
Pozdr.
Jerzy
[/url]


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów