Zobacz następny temat »
średnica rury, przyłącze

Jakie materiały na instalację CO i Sanitarną

Witam wszystkich.
Jestem tu nowy jak również niedoświadczony w instalacjach.

Zwracam się z prośbą o doradzenie z jakich materiałów mogę zrobić instalację CO i wodną, jakiej średnicy maja być rury. Niżej przygotowałem plan rozmieszczenia poszczególnych elementów. budynek jest mały, parterowy z piwnicą (na obrazkach kolor siwy) więc nie będzie tego dużo.

Myślę o wykorzystaniu w instalacji wodnej rur PP zgrzewanych LUB PEX/AL/PEX skręcane lub zaciskane.
Instalacja CO to od kotła do rozdzielacza rury metalowe dalej PEX/AL/PEX skręcane lub zaciskane.

czy złączki/trójniki itp skręcane i zaciskowe można umieszczać w posadzce i pod tynkiem.


Proszę o porady jaki i o instrukcje


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Instaalcja CO tylko MIEDZIA ZADNEGO METALU!! Od kotła do rozdzielacza 1" potem 3/4" do trojnikow a do pojedynczych grzejników 1/2". Woda od zasilania pociagnij 3/4 powinno starczyc jak na lini pozostaja ci pojedyncze odbiorniki to zredukuj na 1/2 z ciepła podobnie. Wydaje mi się ze rury zgrzewane byłyby najlepsze.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Myślałem aby instalację CO od pieca do rozdzielacza dać rury metalowe a od rozdzielacza do poszczególnych kaloryferów rury PEX ze względy na łatwy sposób położenia ich. Oczywiście pomiędzy piecem a rozdzielaczem dam pompkę.
Co ty na to?


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Pierwszy raz słysze aby ktos robił teraz CO rurami metalowymi i plastikamy. Jakby usłyszał to jakis hydraulik z zawodu to by sie załamał, lub rozesmiał. Rury miedziane dodatkowo ogrzewają ci mieszkanie, maja ciensze scianki a ich montaż jest łatwiejszy od metali. A pompa to podstawa obojetnie jaki materiał ijstalacji. Miedz jest ciut drozsza ale naprawde sie opłaca w nia zainwestowac.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
No wiem że miedz ogrzewa dodatkowo ale ja będę zmuszony rury puścić w posadce i pod podłoga w izolacji więc nie da mi tego ciepła.
ja miałem na myśli rury PEX/AL/PEX takie jak są stosowane do ogrzewania podłogowego czy nimi nie będę mógł nimi podłączyć kaloryferów do rozdzielacza??


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
dodam jeszcze że długość rury od pieca do rozdzielacza wynosić będzie jakieś 2-2,5m nie napisałem że nie miedź ogólnie metal a od rozdzielacza do najdalszego kaloryfera będzie jakieś 6-7m i tu myślę o zastosowaniu rury PEX/AL/PEX


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
drogi kolego dobrze myslisz z tymi rozwiązaniami a mam jeszcze jedno takie pytanko czy byś nie mógl rozdzielacza co zamąntować w piwnicy pod sufitem?? od rozdzielacza zpowodzeniem zastosowac pex a na wode doradzam pp zacznij jnstalacje od 25 rury pp a 20 pod karzdy punkt podjedz 20 a cyrkulacje pociognij pex albo 16pp nie doradzam kształtek skrencanych w posadzkach i murach


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Co do rozdzielacza to tak oczywiście on ma być w piwnicy pod sufitem. Ale zastanawiam się czy nie zrobić instalacji CO w miedzi lub rurach metalowych z tego względu że jak dam w PEX-ie to pompka będzie musiała chodzić cały czas a jak zrobię w rurach metalowych czy miedzi woda będzie mogła samoczynnie cyrkulować do tego oczywiście będzie też pompka ale co będzie gdy zabraknie prądu na parę dni przy dużych mrozach??

Co do wody pitnej czy można również zastosować rury PEX??


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
oczywiście ze do wody pitnej możesz zastosowac pex-a ia jak to ma byc w posadzkach to na kształtki zaciskowe doradzam kształtki 'ape' są dobrze wykonane lecz cena nie mała. a co do centralnego zeby działało grawitacyjnie to moze być tu mały proglem odpadło by zastosowanie pex-a i rozdzielacza chodz to też by działało lecz bez pompy mało ełektywnie . Crying or Very sad co do rur miedzianych w posadzkach zbytnio nie njestem przekonany miedz moze sie utlenic albo na kolanach wypłukac i to moze spowodowac wyciek kturego mozna trudno zlokalizowac Crying or Very sad powracając do działania grawitacyjnego to najlepszym rozwiązaniem było by naj starsze rozwiązania , jnstalacja ze stali spawana lecz bardzo nie estetyczna jak na te czsy . ja jako jnstalator bym zrobił na rozdzielaczu i pex-em kotłownie z miedzi lub stali i na pompie zamontował zawur ruznicowy.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
dodam jeszcze ze bym zrobił to w obiegu otwartym jnstalacje bym zalał płynem chłodniczym jezelibojsz sie braku pradu , to morzesz zawsze się zaopatrzyc w przetwornice prądu jub agregat


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Czemu nie można zainwestować w różne rzeczy. Ale myślę że woda by sama krążyła po rurach stalowych. W domu rodziców jest instalacja stalowa spawana bez pompki już ponad 25 lat a kaloryfery szybko robią się gorące.
Z kolei u Babci też jest stalowa tyle ze skręcana i jest ok tylko ze ma pompkę wstawiona bezpośrednio za piecem nie na mijance z zaworem i gdy ma pompkę wyłączona jest problem z cyrkulacją ale przy łagodnym paleniu jest ok.
Co do estetyki rur stalowych w moim przypadku rury te były by w posadce dopiero pod kaloryferem by wychodziły więc nie było by tragicznie.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Rób jak chcesz, ale żebyś potem nie żałował. Twoje sposoby stosowało się kilkanaście lat temu. Pompa to wydatek koło 150zł wiec oszczędność żadna przy takiej inwestycji a daje dużo. Nie znam żadnego wykwalifikowanego hydraulika który robił by instalacje CO rurami metalowymi


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Słuchaj "arian" specjalnie napisałem na tym forum żeby porozmawiać z innymi o sposobach robienia instalacji. Nigdzie nie napisałem że NIE ZASTOSUJE pompki bo pompka musi być.Nie stosuje się teraz instalacji na rurach stalowych spawanych bo dużo jest roboty ale nigdzie nie jest napisane że nie wolno. Ale na pewno instalacja stalowa ma dłuższą żywotność od miedzi.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
mozna i na stalowych rurach doradzam w twojm przypadku spawanie miejsze ryzyko przcieku dobrze zabezpieczyc rury przed korozją i oizolowac i ta jnstalacja będzie "wieczna" ja osobiscie bym nie chcial jej wykonywac Confused


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-ogródek

  • Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Do wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się do niej zaczyna szykować. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już...

E-łazienki

E-okna

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter