Podłoga na legarach na gruncie i strop nad piwnicą.

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

bejgus
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2009, 20:19
Lokalizacja: LUBLIN
Podłoga na legarach na gruncie i strop nad piwnicą.

autor: bejgus » 27 gru 2009, 21:00

Na początek pragnę powitać wszystkich forumowiczów, ponieważ jestem tu po raz pierwszy (myślę, że nie po raz ostatni).

Przejrzałem forum z grubsza i nie znalazłem przypadku podobnego do mojego - chodzi oczywiście o podłogę.

Mianowicie:
Dom z bali 50 letni. Pod podłogami z desek nabitych na legary była ziemia. Legary leżały na bloczkach betonowych około 25-30 cm nad ziemią. Ponieważ walczyłem z gryzoniami to deski zdjąłem z legarów. Nie były strasznie zniszczone, a jeśli już to chyba przez myszy i inne takie tam, a nie przez wilgoć.
W chwili obecnej stan jest następujący. Między i pod legary poszedł gruz (komin był duuży w domu i żeby za daleko nie wywozić gruzu to sypany był właśnie tam). Został ubity jak należy "żabą". Na gruzie jest piasek ale jeszcze nie zagęszczony tyle tylko, że dotyka on już do legarów.
I tu moje pytanie:
wersja I - ubić piasek, dać papę między legary na papę wełnę lub styropian do górnej krawędzi legarów (zostawić małą dylatację) potem na legary OSB 2x18 mm na krzyż i na to np płytę a'la parkiet
wersja II - wybrać piasek położyć papę pod legary i dalej jak w wersji I
wersja III - zrobić wylewkę z chudego betonu potem papa, styropian i znowu wylewka zbrojona siatką - ale tu chyba należałoby się pozbyć legarów a tego bym nie chciał.

Dom stoi na wzgórzu, wody gruntowej nie podciąga (studnia ma 37 m głębokości, z czego 7 m do lustra wody) więc nie powinno być problemów z podciąganiem wilgoci. Poza tym jest on używany raczej sezonowo, ale być może będzie docelowo całoroczny i wtedy może zimnem ciągnąc po nogach jak się go nie ociepli od gruntu. Chciałbym zrobić to w miarę tanio i własnym sumptem - no chyba, że się nie da.

Drugi temat dotyczy wykonania stropu około 3,5 na 2,5 m nad piwnicą która znajduje się pod jedną z izb domu, a w której chcę zrobić instalację wodociągową i puścić kanalizację. stary strop się zawalił i narobił trochę szkód, ale co się dziwić skoro w środku były wbetonowane sztućce i np. maszynka do mięsa o butelkach po wątpliwych trunkach nie wspomnę.
Czy do tego stropu użyć jakiegoś gotowego systemu z pustakami stropowymi, czy wylewać standardowy (nie jest to duża powierzchnia i nie będzie szczególnie obciążana). Dodatkowym problemem będzie docieplenie tego stropu. Jeśli będzie on miał około 25-30 cm to automatycznie w pozostałej części pomieszczenia będę musiał robić grubą wylewkę , albo grube docieplenie - bo ta piwnica jest tylko pod częścią izby mniej więcej pod 1/3.

Chyba trochę skomplikowałem - ale jakby co pytajcie na gg 4649423

Poradzicie coś drodzy forumowicze?
bejgus

Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów