Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

AmbrożyWawa
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:44
Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: AmbrożyWawa » 29 lis 2009, 12:20

Zwracam się z prośbą o rozpatrzenie takiego przypadku, popartego planami lokalu i piętra. Jest blok, w bloku dużo kawalerek i małych dwupokojowych, trochę innych lokali. Między kawalerką i dwupokojowym wspólna ściana między pokojami. Ściana ma wymiary 600 x 250. Na długości 230 cm jest to betonowa ściana bloku, nośna 30 cm, a dalej przewęża się w ścianę o grubości 25 cm.
Plan lokalu: -http://www.agenadevelopment.pl/upload/pdf/flat_123.pdf
plan piętra: -http://www.agenadevelopment.pl/upload/pdf/floor_10.pdf (wspólna ściana między lokalem 123 i 124)

Proszę o w miarę dokładny łopatologiczny opis sposobu jak wykonać izolację. Naczytałem się dużo różnych rzeczy i nie wiem czy zrobić ściankę dodatkowo z pustą lub wypełnioną wełną przestrzenią czy okleić korkiem. Jeśli ścianka dodatkowo to ma się nie stykać ze ścianą główną, ale jak to zrobić. Co dać na przód tej ściany, czy płytę k-g żeby imitowała ścianę? O ile odsunąć ściankę, ile przerwy? Wydaje się że trzeba odrzucić styropian i wydmuszki :-)
Ta sama ściana jest też wspólna dla łazienek, które sa jakby na przedłużeniu pokoju, wycięte z niego cienką ścianką wewnętrzną. Łazienki sa wyłożone płytkami na ścianach i tutaj już nie ma jak wyciszyć raczej.

Dodatkowo: jako człowiek nie jestem w stanie uwierzyć w tą grubość 25 cm (a jeszcze otynkowane przecież!), albo jest to złudzenie albo ona ma 7-10 cm. Po prostu siedząc naprzeciwko tej ściany w odległości szerokości pokoju czyli ok. 3 m, i gdy sąsiedzi normalnie rozmawiają ja mogę notować, tak dokładnie słychać, mogę o nich opowiadać i wiem jak mają na imię goście ich odwiedzający. Czy jest jakiś sposób pomiaru grubości takiej ściany, może deweloper się pomylił albo oszukał? Jeśli okazałoby się że nie ma takiej grubości jak na planie to co wtedy?

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: jochwaw » 01 gru 2009, 19:26

Zanim Pan coś zrobi rozważyłbym badanie akustyczne tej ściany.Warunkiem są przyjazne relacje z sąsiadem.Aby określić efektywną izolacyjność akustyczną przegrody, przeprowadza się pomiar polegający na kontrolowanym generowaniu dźwięku o dużych częstotliwościach w pomieszczeniu z jednej strony konstrukcji i jego pomiar w pomieszczeniu po przeciwnej stronie konstrukcji.Jeśli badanie będzie wykonane poprawnie (zgodnie z normą PN-EN ISO 140-4:2000) a wynik byłby niezgodny z normą akustyczną mógłby Pan wystąpić z żądaniem usunięcia usterki przez dewelopera lub o uzyskanie sowitego odszkodowania.
Ściana międzylokalowa powinna spełniać wymagania normy PN-B-02151-3:1999 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych Przytoczona norma wymaga, aby izolacyjność akustyczna ścian międzylokalowych w budynkach wielorodzinnych wynosiła R’A1 ≥ 50 dB.
Jak kojarzę Lęborską to budynkowi nie stuknęło jeszcze trzy lata od pozwolenia na użytkowanie.Także ma Pan z pewnością jeszcze prawo do roszczenie gwarancyjnego.Jeśli Pan to udowodni to będzie naruszenie Art.5 Prawa Budowlanego i jest za to odpowiedzialność prawna osób uczestników procesu inwestycyjnego.Będą wówczas woleli tą ścianę naprawić.

AmbrożyWawa
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:44
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: AmbrożyWawa » 02 gru 2009, 1:11

:?: Wie Pan, akurat się takiej odpowiedzi nie spodziewałem. To jednak poproszę dalej o podpowiedź kto coś takiego może zrobić (GUNB?, uprawnienia?) i koszt. W razie gdyby okazało się że normy nie są spełnione to żeby te badania i pomiary były mocnym i niepodważalnym dowodem. Jeśli mówimy na poważnie. Ściany są otynkowe na zasadzie wykończenia przez dewelopera + pomalowane 2-krotnie przeze mnie, jeśli to nie przeszkadza w pomiarze. Hmm, każda warstwa przeszkadza w sumie, to czy post factum można to zrobić. Czy można taki pomiar zrobić w zamieszkałym bloku, gdzie ludzi i urządzenia generują już jakiś szum czy hałas?

:arrow: Po prostu męczę się przez te odgłosy przez tą ścianę ale zakładam że jestem przewrażliwiony - zapłacę. Nawet nie na zasadzie że mnie stać bo to jest solidny wydatek 1-2 tyś tylko że dla spokoju, zdrowia a także jak kiedyś wynajmę to nie chciałbym zostawić tego lokatorom bo wydaje się że będzie to dla nich męczące. Jakby sąsiad przyszedł do mnie i powiedział że ma taki problem to ja bym się zgodził na obustronne wyciszenie i poniósł te koszty. Ale jeśli ja bym zaproponował sąsiadowi to bardzo wątpię. Zresztą sugerowałem na etapie wykańczania, coś mówił że można styropian (akurat jest uskok na ścianie prawie na 4 metry) ale że jest za późno itp. Wiadomo kto będzie nabijał sobie koszty.

:idea: Wiem że mój post w stylu podaj gotowe rozwiązanie jest kiepski, nikt nie lubi ludzi którzy od razu chcą mieć gotowe i podane. Dlatego zobowiązuję się, że opiszę rozwiązanie albo warianty jak zrobić i podam koszty. Tak żeby było w jednym miejscu - przyda się innym. (To jest już opisywane w wielu miejscach tutaj tylko porozrzucane plus będą potrzebne podpowiedzi). Ogłosiłem się że szukam fachowca, spory odzew, wiele ofert, wiele rozmów, różne sposoby ale nie na tyle różne żeby zwariować. Zwykle kręci się wszystko wokół dodatkowej równoległej ściany z wełny, płyt k-g, stelaża.

Awatar użytkownika
zul
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 lip 2009, 9:55
Lokalizacja: Wrocław | Rzeszów
Kontaktowanie:
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: zul » 02 gru 2009, 14:49

witam,

Podsyłam Panu na priv. kontakt do firmy, ktora zajmuje sie m.in. pomiarami hałasu. Może będą mogli Panu pomóc, a ich dokumentacja będzie wystarczająca do dyskusji z deweloperem.

AmbrożyWawa
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:44
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: AmbrożyWawa » 05 gru 2009, 0:15

Dziękuję za kontakt do firmy, póki co bez odzewu.

Mam opracowaną koncepcję ale potrzebuję jeszcze podpowiedzi co do jednej sprawy. Chodzi o podłogę - sąsiad ma mniej więcej symetrycznie do mnie pokój i łazienkę, osią symetrii jest ta właśnie ściana co ją chcę wyciszyć. Jednak obawiam się że to może niewiele pomóc, z tego co czytam, na dźwięki uderzeniowe a te również bardzo dobrze słychać (kroki, tupania, uderzenia). Mam w pokoju folia+pianka zielona 4mm + panele. Sąsiad pewnie podobnie. Jak poprawić izolację podłogi żeby się od sąsiada tak nie przenosiło. Chodzi o to żeby jak postawię ściany "dodatkowe" wyciszające to że pomoże to na hałas ale na tupot i uderzenia już nie. Więc żeby na dwa razy nie robić, chciałbym też wzmocnić podłogę. Znalazłem różne rzeczy (pianki, maty, płyty) i zastanawiam się nad płytą izolacyjna pilśniową Barlinek gr. 5,5mm. Tylko że przecież płyta jest twarda? To w jakiej kolejności to ułożyć? Folia, płyty, pianka, panele czy też folia, pianka, płyty, pianka (2-ga warstwa), panele?

Koncepcja wyciszenia - dodatkowa ścianka w kształcie litery L.
Z wełny mineralnej skalnej 10 cm (Rockwool Rockton), stelaż z profili i podwójna warstwa płyt k-g na ścianie odgradzającej od sąsiada oraz taka sama ścianka z wełną o gr. 7 cm na ścianie wewnętrznej odgradzającej pokój od łazienki. (Ścianka "łazienkowa" jest połączona z tą główna problematyczną ścianą rozdzielającą mieszkania). Można jeszcze dać folię akustyczną ale nie wiem w którym miejscu, która warstwa. Na Muratorze piszą że kleić na ścianę, gdzieś też widziałem żeby dać między wełną a płytą k-g? I jakiej firmy polecacie?

Awatar użytkownika
zul
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 07 lip 2009, 9:55
Lokalizacja: Wrocław | Rzeszów
Kontaktowanie:
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: zul » 07 gru 2009, 10:45

Moim zdaniem:

1. 5cm ściana (stelaż) powinna wystarczyć zwłaszcza, że będzie Pan montował podwójną płytę KG. Jeszcze lepsze efekty uzyska się, jeżeli taka przegroda będzie postawiona w odległości kilku cm. od istniejącej (ale wtedy też całkowita grubość osiągnie ~10cm. Natomiast jeżeli grubość nie ma dla Pana znaczenia, to ten punkt jest nieważny :) )

2. Jeżeli myśli Pan o jeszcze dodatkowej macie dźwiękoizolacyjnej, to już niemal jestem pewien, że 5cm wystarczy ~~
Wg. mnie taka mata powinna zostać zainstalowana na stelażu, pod płytą KG. Przynajmniej maty PVC rzekomo zwiększają swoją skuteczność, gdy nie są sztywno między warstwami, a pozwala im się "pracować".

3. Teraz podłoga.. Powinien Pan szczelnie zakryć podłogę tzn. wszystkie krawędzie, łączenia. Pan stara się uchronić od skutków sąsiada, a więc niestety to on powinien mieć dobre warstwy redukujące uderzenia. Po pana stronie drgająca podłoga powoduje hałas i musi go Pan zablokować. Żeby mieć skuteczną ochronę przed dźwiękiem, nie można pozwolić sobie na żadne szczeliny.

4. A jeżeli chodzi o kolejność warstw, to jeżeli pianka jest bardziej miękka, to ja bym ją dał na sam spód - jako warstwa rozdzielająca, amortyzująca.

Putinw
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2010, 4:15
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: Putinw » 21 mar 2010, 22:08

Bardzo ciekawy wątek, i ja mam podobny dylemat w nowym budownictwie. Przenoszą się dźwięki od sąsiada z góry, jest to mało przyjemne gdyż słychać normalną egzystencję sąsiada, czyli chodzenie, przesuwanie krzeseł, każde puknięcie w podłogę, rozkładanie łóżka nie wspominając o rocznym dziecku które zaczęło chodzić i rozrabiać - wszystko słyszę na dole.
Przecież nie zabronię człowiekowi na górze egzystencji :)

Jakoś muszę problem rozwiązać.

W związku z tym dudnieniem zauważyłem na zdjęciach od dewelopera, że jeszcze przed położeniem tynków w moim lokalu pomiędzy wszystkimi ściankami a stropem są szczeliny ca. 2-3 cm wypełniona nie zaprawą tylko pianką poliuretanową. Czy to nie powoduje wzmocnienia słyszalnych odgłosów dudnienia na suficie? Sufit nie jest podparty w tych miejscach i tworzy się jakby duża membrana ze stropu. Gdyby ścianki działowe były połączone zaprawą, ściany przejmowały by dźwięki i może mniej byłoby słychać hałas, nie roznosiłby się po całym moim mieszkaniu.

Czy tak prawidłowo łączy się ścianki działowe ze stropem - pianką poliuretanową???
Czy to może mieć związek z dudnieniem???
Poproszę też o kontakt do firmy wykonującej pomiary akustyczne.

Załączam zdjęcie jak wygląda połączenie ścianek ze stropem:
img175.imageshack.us/i/p1193298.jpg

Poproszę też o kontakt do firmy wykonującej pomiary akustyczne.

Przemek
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: Przemek » 22 mar 2010, 16:14

kolego dodaj zdjecie do galerii

Tunika
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: Tunika » 28 mar 2010, 19:34

Witam wszystkich :) To mój pierwszy post na forum.

Mam podobny problem z odgłosami dochodzącymi zza wspólnej ściany z sąsiadem (nowe budownictwo).

Pion kanalizacyjny łazienki sąsiada sąsiaduje z moim pokojem. Słyszę absolutnie WSZYSTKO. Szum spuszczanej wody, odgłosy z łazienki itp. Szukam firmy, która mogłaby pomóc w przygotowaniu koncepcji i wykonaniu wygłuszenia ściany, np. takiego jakie opisuje Pan o nicku AmbrożyWawa.
Czy ktoś mógłby polecić taką firmę?

I też prosiłabym o kontakt do firmy zajmującej się pomiarami akustycznymi.

matemmatem
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2010, 18:08
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: matemmatem » 06 kwie 2010, 18:30

Jako materiał do izolacji akustycznej polecam płyty thermoblok.
thermoblok.pl

gromit
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:02
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: gromit » 12 kwie 2010, 14:15

I ja też mam podobny problem. Ściana między moją sypialnią a kuchnio-salonem sąsiadów ma aż 25 cm i, z tego co wiem, jest zbudowana z dwóch warstw cegieł (12 cm + 6.5 cm) oddzielonych warstwą wełny minieralnej. Słychać przez nią dobrze (chyba przez nia?) głośniejsze rozmowy, telewizję, nie mówiąc o dźwiękach uderzeniowych (stukanie szafkami, stawianie naczyń na blacie). Wydaje mi się, że dźwięk słychać przede wszystkim przez górną część ściany, być może przez szczelinę między ścianą a stropem?

Myślę o pogrubieniu ściany (z mojej strony) płytami wełny mineralnej gr 5cm, a na to dwie warstwy płyt g-k na stelażu izolowanym taśmą do izolacji akustycznej od wszystkiego wokoło. Czy warto pod płyty dawać jeszcze jakąś folię/matę do izolacji akustycznej? A może, jeśli problemem jest szczelina między ścianą a sufitem, lepszym rozwiązaniem będzie sufit podwiedzany?

Będę wdzięczny wszelkie rady, a szczególnie za namiary na fachowców, którzy pomogą mi rozwiązać ten problem.

Jeśli chodzi o pomiary akustyczne, to w Warszawie robi je np. Instytut Techniki Budowlanej (mail i telefon można znaleźć w googlu). Zastanawiam się na razie, czy takie badanie robić.

manior
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 maja 2010, 14:00
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: manior » 04 maja 2010, 14:31

A co to te płyty thermoblok??
ktos stosował??
Faktycznie wyciszają?

neoprim
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 10 cze 2010, 12:18
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: neoprim » 07 lip 2010, 8:41

Witam.
Na Allegro można znaleźć firmę specjalizującą się w usługach wyciszania mieszkań.
Nie stosują stelaży na gips-karton z wełną tylko kilka różnych warstw antyakustycznych. Nie jest to może najtańsze, ale skuteczne i w dodatku nie jest bardzo grube ok. 6 cm.
Pozdrawiam.

markus_n
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 26 lip 2010, 9:02
Lokalizacja: janów
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: markus_n » 26 lip 2010, 10:11

Jako wewnętrzną izolacje akustyczną najlepiej stosować materiały o dużej gęstości - im większa tym lepsze tłumienie drgań. Możesz zastosować płyty z włókna drzewnego thermoblok - ich gęstość jest 3-krotnie większa od gęstości wełny mineralnej, o styropianie nie wspominając, a tłumienie hałasu więcej niz przyzwoite. Materiał całkowicie naturalny nie mający negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt przebywających w pomieszczeniu no i bardzo łatwy w obróbce.

orp
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 13 sie 2010, 6:34
Lokalizacja: Tarnów
Re: Wspólna ściana z sąsiadem - wyciszenie (załączone plany)

autor: orp » 28 wrz 2010, 11:21

Odpowiem tak: podłoga wylewka Izocer B-600 w połączeniu z perlitem, ściana dwa regipsy na stelażu w odlagłości ok 5cm od ściany i zasyp perlitu. Ci, którzy szukali na forum coś na temat akustyki będą wiedzieli o czym mowa. Pozdrawiam.


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Omgili [Crawler] i 4 gości

Gotowe projekty domów