Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

Jak prowadzicie budowę domu? Opowiadania i przygody budujących. Nie wiesz od czego zacząć budowę i jak ustalić kolejność prac? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: jochwaw » 22 lis 2009, 1:17

Pojawił się ciekawy dział choć pewnie wymyślony pod kątem zdjęć z prowadzonych budów jako forma instruktażu.

Chciałbym to hasło wykorzystać aby coś doradzić przyszłym/obecnym Inwestorom.

Niestety dalej w kochanej Polsce pokutuje załatwianie "słupów" lub "figurantów" jako Kierowników Budowy.
Ta oszczędność skutkuje później w bardzo kosztownych naprawach.
Widać to w wielu problemach Inwestorów stawianych na forum, które wynikają z pozornych oszczędności poprzez brak aktywnego udziału Kierownika Budowy jeszcze w czasie prowadzenia prac.
Mógłbym bezczelnie powiedzieć - Dobrze Państwo robicie bo później my w branży mamy kup... dodatkowej roboty przy leczeniu spartolonych budynków.
Ale Ja nad tym boleję nad tym ile krzywdy sami sobie serwują nieświadomi Inwestorzy.A takie bezczelne myślenie uważam za nieetyczne w moim zawodzie.Tak samo bardzo źle toleruje wyłącznie komercyjne postrzeganie przez producentów systemów jak i handlowców.Tu w ogóle nie ma etyki.

Wracając - wiem jak to się odbywa. Zlecacie Państwo minimalną ilość wizyt i najczęściej są w kilku momentach - wykop, ława tuż przed zalaniem, strop przed zalaniem może raz przy dachu.Finał.Po drodze nabieracie Państwo wiatru w skrzydła i jesteście gotowi zbudować każdy dom.A tu po paru miesiącach,latach pojawiają się problemy i z głosem rozpaczy piszecie na forum jak tanio coś uleczyć w budynku.
A jak wiecie lepiej być zdrowym niż chorym bo leczenie czasami kosztuje cały majątek.

Proszę Państwa są takie punkty węzłowe budowy przy których powinniście zaprosić Kierownika Budowy abyście później nie mieli kłopotów.

Stan surowy budowlany zamknięty
(nie uwzględniam tu dodatkowych punktów kontrolnych dla ścian trójwarstwowych głównie po to aby nie zaciemnić obrazu - póki co są dosyć rzadkie w Polsce ze względu na koszt wykonania)

1. po wykonaniu wykopów przed wykonaniem formy ław fundamentowych (faktyczny stan gruntu,poziom wykopu,przygotowanie dna wykopu (stan i poziom kontrola szlaufwagą lub niwelatorem),kontrola ew. wody w wykopie,kontrola wzajemnej geometrii osi na drutławach - ojjj bywają wpadki geodetów)

2. po wykonaniu zbrojenia ław i stóp fundamentowych (na chudziaku, kontrola prawidłowości starterów i ich osi)

3. po wymurowaniu pierwszej warstwy ścian fundamentowych (izolacja pozioma,poziom warstw,poprawność geometrii budynku)

4. po wykonaniu hydroizolacji pionowej ścian fundamentów (wraz z weryfikacją ułożenia rury drenarskiej w pryźmie - jeśli dren jest przewidziany)

5. po wykonaniu termoizolacji ścian fundamentów (poprawność połączeń)

6. po wykonaniu zbrojenia wieńca ścian fundamentowych przed betonowaniem (jeśli takowy jest)

7. przed zasypaniem poziomów i starterów pionów kanalizacji,wody (prawidłowość spadku,pozycjonowanie w budynku,przejścia przez ściany fundamentowe,poziom ułożenia w stosunku do przykanalika)

8. weryfikacja poziomów posadzki parteru po wykonaniu zagęszczenia gruntu pod budynkiem (często to bardzo różnie wychodzi to jest ostatni dzwonek aby to skorygować przed wykonaniem schodów,poziomów nadproży itp) przy okazji kontrola pierwszych dwóch warstw nadziemia (poprawność geometrii lica ścian, kontrola poziom całości szlaufwagą lub niwelatorem)

9. tuż przed osiągnięciem poziomu nadproży okiennych oraz przed zadeskowaniem zbrojenia słupów (jeśli takowe są)

10. po wykonaniu zbrojenia nadproży okiennych, podciągów, słupów przed i przy zalaniu betonem (oczywiste)

11. po osiągnięciu poziomu wieńca stropu i przygotowaniu deskowania pod strop (dla monolitów - oczywiste, dla gęstożebrowych prawidłowość ułożenia i tzw.strzałki ujemnej belek) to też dobry moment na kontrolę deskowania schodów (szczególnie rozłożenia wysokości i prawidłowości ustawienia pierwszego i ostatniego stopnia przy uwzględnieniu docelowych posadzek)

12. po zadeskowaniu i zbrojeniu płyt żelbetowych (lub innych) tarasów i balkonów,podciągów,przy zbrojeniu wieńcy i stropu nad parterem, schodów (wizyta 1 - tu wyłapuje się dużo błędów,które trzeba poprawić)

14. zbrojeniu płyt żelbetowych (lub innych) tarasów i balkonów,podciągów, przy zbrojeniu wieńcy i stropu nad parterem, schodów (wizyta 2 - kontrola poprawienia zbrojenia w/w elementów czy ostateczna ułożenia stropu gęstożebrowego)

15. przy zalaniu betonem podciągów,schodów,stropu i płyt żelbetowych nad parterem (kontrola betonowania,jakości betonu,wyrównania i pielęgnacji betonu)

16. tuż przed osiągnięciem poziomu nadproży okiennych (jeśli jest piętro)

17. po wykonaniu zbrojenia nadproży okiennych, podciągów, słupów,kontrola poziomu i prawidłowości szalunku schodów (jeśli idą wyżej)

18. przed zalewaniem betonem podciągów,słupów,schodów (raczej w większości przypadków nauczeni robotnicy na parterze nie powtarzają błędu na tych samych elementach na piętrze stad kontrola zbrojenia schodów może być tuż przed zalewaniem,przy okazji kontrola dostarczonego betonu i ułożenia betonu)

19. przy zbrojeniu wieńcy nad piętrem (i słupków kolankowych w przypadku poddasza)

20. przy montażu startowych dźwigarów dachowych i ramy płatwi (poprawności szablonów,kąta nachylenia,łączenia płatwi - szczególnie stalowych - jeśli takowe są)

21. przy montażu wymianów dachowych (przy kominach i dla okien połaciowych),przy montażu lukarn,sprawdzenie szablonu dla ew. bawolich oczu

22. kontrola wykonania obróbek blacharskich na dachu np.:w rejonie kominów,holkili (koszy),pasów nad i pod rynnowych,lecz przed przekryciem dachu blachą lud dachówką,kontrola osadzenia kołnierzy okien połaciowych

23. przy wykonaniu płaskich dachów lub tarasów - przy wyprowadzeniu spadków i osadzeniu wpustu dachowego/tarasowego

24. przy wykonaniu płaskich dachów lub tarasów - przy wykonaniu hydroizolacji i kontrola obróbek tarasowych lub dachowych

25. przy wykonaniu płaskich dachów lub tarasów - przy wykonaniu termoizolacji przed zamknięciem kolejnymi warstwami

27. przy osadzeniu stolarki okiennej (poziomy,kąty,piony,wykonanie uszczelnień p/wilgociowych stolarki,pozycja montażu w ścianie,prawidłowość zakotwień i izolacji termicznej itp)

28. po wykonaniu termoizolacji budynku przed oklejowaniem (kontrola płaszczyznowości,obróbek glifowych (a po krakowsku - obróbek na szpaletach :) ) okien i drzwi,klejenia,kołkowania krawędziowego,szczelin m/płytowych, parapetów i obróbek elewacyjnych blacharskich etc.)

29. warto zaprosić też po wykonaniu oklejowania izolacji termicznej szczególnie w przypadku stosowania drobnoziarnistych tynków (tj do 2 mm) (wprawne oko Kierownika wychwyci nierówności płaszczyzny,usterki w oklejowaniu,lub zatopieniu siatki)

30. po wykonaniu hydroizolacji posadzki parteru wraz z wywinięciem na ściany (oczywiste)

31. po wykonaniu termoizolacji posadzki parteru (prawidłowość ułożenia rozprowadzeń np c.o., poprawność ułożenia i zakładów płyt, szczególnie kiedy układa się kilka warstw) i piętra - kiedy w warstwach akustycznych są utopione trasy przewodów c.o.

32. niby banalne - kontrola wykonania szlichty posadzkowej (ale jak mogą błędy później dokuczyć Inwestorowi).Popatrzcie na co trzeba zwrócić uwagę:
1 wizyta - kontrola poprawność układania i wykonania posadzki betonowej ze zbrojeniem siatkowym lub rozproszonym
- kontrola prawidłowości ustawień poziomów (tu dobry moment aby zastanowić się gdzie ma być niżej gdzie wyżej w zależności od rodzaju i grubości planowanych warstw wykończeniowych - po co walić tyle samopoziomu lub kleju)
- kontrola jakości szlichty (prawidłowości proporcji lub dozowania do betoniarki lub miksokreta, mały test wykonawcy przez Kierownika ze znajomości dopuszczalnych odchyleń i lokalizacji dylatacji ojjj jak to czasem on słabo wypada)
- kontrola ułożenia siatek nad trasami kablowymi (zakłady siatek - nie tylko na trasach kablowych - muszą być na min 2 pola siatki)
- kontrola ułożenia przewodów instalacji ogrzewania podłogowego przed zalaniem betonem(szczególnie grubość betonu ponad ogrzewaniem wodnym - pamiętajcie absolutne minimum to 4 cm!!!, kontrola prawidłowości ułożenia przewodów i ich wzajemnej odległości)
2- wizyta - to już kontrola wykonania płaszczyzny posadzki,odchyleń i dylatacji

Pozostałe prace generalnie są łatwe do opanowania przez Inwestorów,gdyż
na tym etapie są w sposób podstawowy wyedukowani przez samych Kierowników lub literaturę fachową.

[...]
Myślicie że dużo.A na ile tych punków zwróciliście Państwo uwagę przed budową? Proszę Państwa to od Was zależy z których tu rad skorzystacie i w czym będzie mieszkać.Rozumiem,że są Kierownicy i lepsi, i gorsi.To też ludzie z różnym poziomem doświadczenia.Ale zawsze.... z doświadczeniem i wiedzą.
Dlatego korzystajcie z nich właśnie w tych momentach.Mogą zobaczyć coś czego Wy nie zobaczycie,a i kiedy cała masa samozwańczych budujących Wam domy "fachowców" może o tym nie mieć zielonego pojęcia.
[...]
Szanownych Panów inżynierów instalatorów proszę tu o podanie swoich branżowych punktów węzłowych gdzie warto aby ktoś przytomny zajrzał.

Pozdrawiam

mpm
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 27 lis 2008, 18:38
Re: Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: mpm » 22 lis 2009, 18:41

szanowny panie !
sprawowanie funkcji kierownika w sposób całkowicie legalny, a więc zgodny z zapisami ustawy prawo budowlane w odniesieniu do małych inwestycji / domów jednorodzinnych / jest zupełnie nieopłacalne, koszt kierownika budowy to najczęściej kwota w przedziale do 1000-2000zł i niestety nikt więcej nie zapłaci, a obowiązki wynikajace z przepisów są ogromne i w dodatku pozwalają przez sprytnego inwestora "udupic" kierownika budowy.
Praw budowlane powinno wyraźnie oddzelać duże inwestycje od małych i wóczas mozna by jasno sprecyzować zakres obowiązków dla 1i 2 przypadku, a tutaj wrzystko wrzuca sie do 1 wora.............
Powtarzam na małych budowach kierownik budowy może być wyłącznie chłopcem do bicia, a jeśli bedzie pan naciskał na inwestora, to poprostu gosć pana zwolni, niestety to jest polska paranoja ..........
A sprawa jest prosta - jakąkolwiek budowę moze prowadzić wyłącznie zarejestrowana firma z odpowiednim profilem działalnosci oraz własnym kierownikiem budowy
Ale izby inżynierów nic w tym kierunku nie robią .......... widocznie ważniejsze są sympozja , spotkania, medale tak jak za dawnych czasów ......
U nas duzo dyskutuje sie nad tym że na budowach jest najwięcej wypadków ale nic się nie robi aby coś zmienić w 90% drobnych budów pseudo rzemieślnikami są papudracy nie mający pojęcia o technologii.
A gdzie zawodówki, gdzie maja się "fachowcy " uczyc rzemiosła. ?
Cały system jest popi .... eprzony.......

mpm
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 27 lis 2008, 18:38
Re: Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: mpm » 22 lis 2009, 18:48

nie pisze pan nic o tym w jaki sposób montować okna, a nadzór nad tym też należy do kierownika budowy .......... a szpachlowanie, malowanie, wykładziny , okładziny, schody, płytki na tarasie, ...... hahahaha ......
nie lepiej angażować energię przy realizacji obiektu za 10mln zł ? W ówczas mogę być dyspozycyjny 12h na dobę.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: jochwaw » 23 lis 2009, 9:00

Widzi Pan ja próbuje w wielu swoich postach uswiadomić Inwestorom,że lepiej wydać dodatkowy fundusz na aktywny udział kierownika budowy niż wydawać później dzisiątki lub setki tysięcy na naprawę uszkodzonego budynku.

Prawo nakazuje uczestniczyć Kierwnikowi we wszystkich etapach budowy ale sprowadzając do Pana argumentacji nie nakazuje Inwestorom, aby Kierownik byl zawsze - do skaleczenia nie wzywa się profesora Akademi Medycznej.
Tak samo w budownictwie do przytoczonego malowania czy szpachlowania wystarczą zalecenia Kierownika Budowy a nie jego obecność.Inwestor też swój rozum ma i jeśli wytłumaczy się na co ma zwrócić uwagę aby "Gieniu nie spartolił" to tak zrobi.

Mając to na uwadze jak ma się obecna sytuacja w Polsce podałem punkty przy których aktywna obecność Kierownika Budowy jest istotna dla zapobieżenia poważniejszym problemom w czasie eksploatacji budynku.Te kluczowe punkty, uważam że powinni Inwestorzy zawrzeć w swoich umowach z Kierownikami Budów jeśli nie chcą mieć później frustracji w eksploatacji budynku.

Owszem wizyta to jest też koszt, przecież trzeba skądś dojechać poświęcić swój czas i wiedzę.Ale jest niewspółmiernie mniejszy niż naprawa budynku.
ktoś powie - "Wielu udało się wykonać budowy "bez" Kierownika Budowy czyli z figurantem"
Odpowiem: Mieli szczęście lub jakiegoś przytomnego majstra.
Ale czy musi stać się nieszczęscie aby "Polak był mądry po szkodzie"???

Co do sytuacji w budownictwie:
Jestem jedynie zły na to jak kochane Państwo Polskie przez ostatnie kilka lat zgnoiło Techników Budowlanych, który ze swoimi uprawnieniami i wiedzą byliby doskonali do prowadzenia budów domków jednorodzinnych.I wcale mi do śmiechu z tym,że przez to my inzynierowie mamy więcej roboty.Już teraz wychodzi że na ponad 300 tys budów w kraju wypada ok 9 budów na jednego iżyniera.A czas jest bez zmian ma tylko 24h.Także jest deficyt kadry w zawodzie.Juz wczesniej taki deficyt w latach 90 wymusił na uczelniach "wzrost produkcji" inżynierów budowlanych przez uruchomienie studiów inżynierskich 4 letnich.
Proszę zobaczyć jak wzrost wymagań Inwestorów w latach 1995-2002 wymusił podniesienie jakości prac.Owszem dotarły nowe technologie,ale jakośc niebotycznie wzrosła w stosunku do stanu z końca lat 80.
Jeśli teraz wiekszośc Inwestorów będzie powazniej podchodziła do budowy domu to i zacznie więcej wymagać od Kierowników Budowy to i w efekcie i tu ta zła tendencja się zmieni.Znów do łask wróca "zapomniane zawody" majstra budowlanego czy technika budowlanego, a miejsce inżyniera powinno być przy bardziej skomplikowanych obiektach.Poki co jest to jeszcze w kompentencji takich jak ja.
Jestem przeciwny pielęgnowania status quo chorej sytuacji w budownictwie.

P.S. O oknach wypowiedziałem się w punkcie 27 o schodach też pkt 12,14. Warto doczytać ;)

mpm
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 27 lis 2008, 18:38
Re: Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: mpm » 23 lis 2009, 10:37

zadam panu pytanie praktyczne : w jaki sposób wyobraża sobie pan współpracę z inwestorem, który zatrudni do budowy domu papudraków z wyjechaną betoniarka ( bez papierów ) z kiepskim rusztowaniem ( bez papierów ) z pomocnikami zatrudnionymi na czarno, w jaki sposób sytuację taka skonfrontować z obowiązkami kier. wynikajacymi z ustawy prawo budowlane ? to przecież pan odpowiada za właściwe stosowanie przepisów bhp i nie tylko na budowie !!! W obliczu obecnie panujacego prawa jest pan bez szans, u sprytnego inwestora pracowałby pan za darmo a nawet w niektórych sytuacjach pewnie i inwestor chciałby od pana wycisnać odszkodowanie ............... taka jest smutna prawda

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: jochwaw » 23 lis 2009, 11:07

Rozumiem Pana rozgoryczenie bo też tego doświadczałem.
Natomiast nie rozumiem do jakich mam dojść wniosków czytajac Pana wypowiedzi?
A może inaczej Co wobec takej sytuacji Pan proponuje?

mpm
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 27 lis 2008, 18:38
Re: Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: mpm » 23 lis 2009, 11:35

czy poprzez swoja IIB ( izbę ) próbował pan zaproponować jakieś zmiany w ustawie PB ? cxzy jest pan aktywnym członkiem swojej izby ?

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Punkty węzłowe budowy - zakres budowlany

autor: jochwaw » 23 lis 2009, 12:16

Nie jestem aktywnym członkiem izby nie przesiaduje na zebraniach itp - jestem aktywnym zawodowo inżynierem który na bieżąco rozwiązuje techniczne problemy.Owszem wyrażalem swój protest przeciwko obecnej nowelizacji ustawy o samodzielnych funkcjach technicznych w budownictwie która odcięła techników z prowadzenia nadzoru oraz wyraziłem swoją dezaprobatę w potraktowaniu inżynierow przy świadectwach energetycznych.
Kiedy doba miałoby 72 h a zdrowie na to pozwalało to mógłbym być nawet posłem stanowiacym nowe prawo budowlane.
Ale co Pan chciały zaproponowac do kolejnej nowelizacji Prawa Budowlanego?

Proponuje tego typu dywagacje przerzucic na inny temat gdyz nasza dalsza polemika zaczyna znacząco odbiegac od tematu technicznego w kierunku polityki i stanowieniu prawa.


Wróć do „Dziennik budowy - budowa dzień po dniu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów