Wspólna wentylacja łazienki i WC?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szymekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2009, 13:59
Wspólna wentylacja łazienki i WC?

autor: szymekt » 02 lis 2009, 14:01

Witam,
jestem na etapie remontu starego domku jednorodzinnego, sytuacja wygląda tak:
a) łazienka na poddaszu bez okna + piecyk gazowy przepływowy - wpięty do kanału spalinowego fi około 15cm.
b) w tej samej łazience mam kanał wentylacji grawitacyjnej fi około 15cm do.

W sąsiednim pomieszczeniu mam wc, bez kanału wentylacyjnego.
I teraz pytanko jak wentylować WC, myślałem o 2 rozwiązaniach:
1) wybicie górnej części ściany między wc, a łazienką - i zrobi się z tego niejako wspólna łazienka z wc.

rozwiązanie nr 2)
wybicie dziury w ścianie wc, zamontowanie kratki i puszczenie poziomego kanału pcv fi 15 (dlugości ok 1,5m) przy suficie do łazienki, i dalej wbicie się tym przewodem do komina wentylacyjnego nad istniejącą już kratkę w łazience.

Króta opcja ma sens?
Troche sie obawiam ze przy opcji nr 2 bedzie za słaby przepływ w łazience żeby usunąc z niej nadmiar wilogci itp., albo ze wogole cofnie ciag.
I z tego co wyczytalem to chyba opcja nr.2 jest generalnie niezgodna z prawem (tzn. wspolna wentylacja wc i lazienka do 1 kanalu).

Co o tym wszystkim myslicie?

eksperymentator
Re: Wspólna wentylacja łazienki i WC?

autor: eksperymentator » 11 lis 2009, 22:37

Z tego, co mi wiadomo, obowiązuje zasada, że każde pomieszczenie powinno mieć swój kanał wentylacyjny. Poziomych kanałów obecnie nikt już chyba nie robi, a tym bardziej 1,5 - metrowych. Proponowałbym znaleźć inną drogę dla wyprowadzenia oddzielnego kanału wentylacyjnego z WC. Obecnie buduję dom i zamierzam zastosować anemostaty wywiewne dla regulacji ilości usuwanego powietrza (szczególnie ważne dla małych pomieszczeń, w których nie ma urządzeń gazowych, aby nie było tam zbyt zimno, gdy ciąg jest dobry).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wspólna wentylacja łazienki i WC?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 lis 2009, 8:49

eksperymentator pisze:Z tego, co mi wiadomo, obowiązuje zasada, że każde pomieszczenie powinno mieć swój kanał wentylacyjny. Poziomych kanałów obecnie nikt już chyba nie robi, a tym bardziej 1,5 - metrowych. Proponowałbym znaleźć inną drogę dla wyprowadzenia oddzielnego kanału wentylacyjnego z WC. Obecnie buduję dom i zamierzam zastosować anemostaty wywiewne dla regulacji ilości usuwanego powietrza (szczególnie ważne dla małych pomieszczeń, w których nie ma urządzeń gazowych, aby nie było tam zbyt zimno, gdy ciąg jest dobry).

Wentylacji naturalnej nie reguluje się anemostatami, zależy ona od innych czynników. Nawet całkowicie otwarty anemostat nie musi zapewnić właściwego strumienia. Co do poziomych kanałów... konstrukcje i wymogi energetyczne współczesnych domów wymuszają kanały poziome, bo i wymuszają wentylacje mechaniczną. Dla zdrowia i dla kasy. Wentylacja naturalna, z porządnymi kanałami w każdym pomieszczeniu jest zbyt droga, nie ma stałego strumienia, nie ma możliwości filtracji, powoduje dyskomfort i brak jest możliwości zrobienie odzysku ciepła. SAME WADY!

eksperymentator
Re: Wspólna wentylacja łazienki i WC?

autor: eksperymentator » 13 lis 2009, 8:57

[quote="Tomasz_Brzeczkowski"][quote="eksperymentator"]Z tego, co mi wiadomo, obowiązuje zasada, że każde pomieszczenie powinno mieć swój kanał wentylacyjny. Poziomych kanałów obecnie nikt już chyba nie robi, a tym bardziej 1,5 - metrowych. Proponowałbym znaleźć inną drogę dla wyprowadzenia oddzielnego kanału wentylacyjnego z WC. Obecnie buduję dom i zamierzam zastosować anemostaty wywiewne dla regulacji ilości usuwanego powietrza (szczególnie ważne dla małych pomieszczeń, w których nie ma urządzeń gazowych, aby nie było tam zbyt zimno, gdy ciąg jest dobry).[/quote]
Wentylacji naturalnej nie reguluje się anemostatami, zależy ona od innych czynników. Nawet całkowicie otwarty anemostat nie musi zapewnić właściwego strumienia. Co do poziomych kanałów... konstrukcje i wymogi energetyczne współczesnych domów wymuszają kanały poziome, bo i wymuszają wentylacje mechaniczną. Dla zdrowia i dla kasy. Wentylacja naturalna, z porządnymi kanałami w każdym pomieszczeniu jest zbyt droga, nie ma stałego strumienia, nie ma możliwości filtracji, powoduje dyskomfort i brak jest możliwości zrobienie odzysku ciepła. SAME WADY![/quote]

Aleś Pan , Panie Tomaszu dał wspaniałą i energooszczędnaradę radę - aby wentylator "chodził" na okrągło(?). A poza tym niedokładnie mnie Pan czytał. U mnie anemostat działa, bo ciąg był tak duży, że musiałem go zmniejszyć właśnie anemostatem! A kanały poziome bez wentylacji mechanicznej (jak sam Pan przyznaje) - nie zapewnią wentylacji. "Przerobiłem" to, gdy mieszkałem w starym bloku z lat 70-tych.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: Wspólna wentylacja łazienki i WC?

autor: HenoK » 13 lis 2009, 23:42

eksperymentator pisze:Aleś Pan , Panie Tomaszu dał wspaniałą i energooszczędnaradę radę - aby wentylator "chodził" na okrągło(?).
Nie musi chodzić na okrągło. Latem można stosować ten sam sposób, co przy wentylacji naturalnej - uchylać okna.
Jeżeli już jest wentylacja mechaniczna, to warto wyposażyć ją w odzysk ciepła. Wtedy zyski energetyczne przewyższą ilość energii zużytej do napędu wentylatora.

eksperymentator
Re: Wspólna wentylacja łazienki i WC?

autor: eksperymentator » 14 lis 2009, 19:48

[quote="HenoK"][quote="eksperymentator"]Aleś Pan , Panie Tomaszu dał wspaniałą i energooszczędnaradę radę - aby wentylator "chodził" na okrągło(?).[/quote]Nie musi chodzić na okrągło. Latem można stosować ten sam sposób, co przy wentylacji naturalnej - uchylać okna.
Jeżeli już jest wentylacja mechaniczna, to warto wyposażyć ją w odzysk ciepła. Wtedy zyski energetyczne przewyższą ilość energii zużytej do napędu wentylatora.[/quote]

Obaj panowie (Tomasz Brzeczkowski i Henok) mają świetne rady, gdyby to chodziło o całą nową instalację wentylacyjną we wszystkich pomieszczeniach, ale tutaj chodzi o STARY DOM, w którym trzeba tylko usprawnić wentylację w jednym małym pomieszczeniu. Odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej jednego WC nie ma najmniejszego sensu.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 92 gości

Gotowe projekty domów