styropian czy welna ?

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

sanders22
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 19 paź 2010, 21:12
Lokalizacja: Andrychów
Re: styropian czy welna ?

autor: sanders22 » 12 sty 2012, 23:45

Witam to z niemieckiej stronki przetłumaczone przez google

Gdzie można izolować odpowiednio: wewnątrz czy na zewnątrz?

Wewnętrzna izolacja jest często reklamowany jako alternatywa niedrogie i łatwo wykonane. Od zewnętrznej izolacji jest stosowana bardzo często, ale jeśli w każdym przypadku, nowa warstwa farby lub tynku spadnie z powodu, że często jest bardziej opłacalne. Dla kolejnych izolacja piwnic, na przykład, oczywiście, izolacja wewnętrzna jest tańsza.

Izolacja zewnętrzna jest lepsza
Po wewnętrznej izolacji, elewację, jest to szybsze ogrzewania i instalacji jest możliwe niezależnie od pogody. Grubość izolacji jest zwykle ograniczone do przestrzeni życiowej jest ograniczona, mostków termicznych są praktycznie nieuniknione, i ma obniżoną zdolność magazynowania ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, zewnętrzna izolacja wewnątrz budynków jest preferowany, są tam tylko kilka wyjątków:

jeśli elewacji musi być zachowana (zachowanie)

gdy zewnętrzna izolacja nie jest technicznie możliwe (granice własności)

jeśli budynek ma być ogrzewana szybko (dom weekend).


Efekt izolacyjny
Efekt izolacji nie jest zależna od grubości izolacji, ale przez materiał. Nie osiągają grubość izolacji dla wartości 2 cm izolacji 20cm wełny szklanej. Grubości izolacji (od 10cm) wewnątrz budynku ze względu na miejsce, często nie wykonalne. Należy zachować ostrożność w ścianach zewnętrznych z rur wodociągowych.

Były czasy, że linie są zamrożone po zastosowaniu wewnętrznej izolacji. Zewnętrznej izolacji jest warstwa izolacji na wszystkie słabości i obejmuje mostków termicznych. Co można zrobić z izolacją wewnętrzną niewystarczające! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :) :) :P :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :D :D

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2012, 12:39

Ależ oczywiście! Dodam Panu, że domy zeroenergetyczne ( które teraz będą dopracowywane) będą izolowane od zewnątrz ( mogę to oddzielnie wyjaśnić) . Mi tylko chodzi o fizykę budowli! Nie ma czegoś takiego jak ocieplenie ściany na fundamencie od zewnątrz. Albo Pan robi tzw. płytę fundamentową np. http://www.thermisol.se/assets/files/sv ... oschyr.pdf lub izoluje Pan fundament Obrazek
Obrazek

Dom izolowany to maksymalnie 30kWh/m2 rocznie - więc "efekty" przyklejania izolacji za stałym odbiornikiem ciepła są aż nadto widoczne - bo stoją takie domy.
Chodzi nie tylko o rolę izolacji ale o WYPACZANIE FIZYKI.

sanders22
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 19 paź 2010, 21:12
Lokalizacja: Andrychów
Re: styropian czy welna ?

autor: sanders22 » 14 sty 2012, 18:23

Tak na zachodzie jeżeli jest możliwość robi się płytę fundamentowa od izolowaną o grubości 40 cm i musi być ona uziemiona. A potem stawiają domek albo w systemie szkieletowym gdzie siana +- 80% jest izolacja ,lub w systemie prefabrykowanym.Tylko takie domki muszą posiadać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła lub bez . Ponieważ punkt rosy został przeniesiony do środka domku.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian czy welna ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2012, 20:26

Sposób budowania od 20 lat ( okna, użytkowe poddasza., brak.. ) wyklucza wentylację konwekcyjną. Definicja "współczynnika przenikania ciepła" wyklucza ocieplanie za murem na fundamencie, czyli izolacje niezamknięte ( punkt w analizie o nieskończoności izolacji i o prostopadłości kierunku przepływu ciepła) . Płyta fundamentowa to izolacja zamknięta . Koszt aktualne i przyszłe energii wykluczają izolację ściany dachu i podłogi gorszą od 0.1W/m2 xK. Ponieważ przy takich izolacjach punkt rosy dla powietrza wewnętrznego będzie zawsze w ścianie i dachu - dlatego inżynier budownictwa ( prawdziwy ) daje zawsze skuteczną paroizolację. Nie "wyrzuci" Pan punktu nasycenia pary wodnej wentylacją - przy komforcie cieplno wilgotnościowym
W roku 2006 Pan dr Ludomir Duda powiedział w audycji radiowej (TOK FM) , że jeżeli ktoś dziś daje mniej izolacji to jest niedouczonym szkodnikiem.

Adam / Perfekko
Re: styropian czy welna ?

autor: Adam / Perfekko » 15 sty 2012, 8:46

sanders22 pisze:Tak na zachodzie jeżeli jest możliwość robi się płytę fundamentowa od izolowaną o grubości 40 cm i musi być ona uziemiona. A potem stawiają domek albo w systemie szkieletowym gdzie siana +- 80% jest izolacja ,lub w systemie prefabrykowanym.Tylko takie domki muszą posiadać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła lub bez . Ponieważ punkt rosy został przeniesiony do środka domku.



Są technologie, które nie mają z tym problemu.
Pozdrawiam,
Adam Kleczewski. Perfekko Polska sp. z o.o.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

Gotowe projekty domów