Ogrzewanie podlogowe.pomocy

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

wojto_thor
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 28 wrz 2009, 13:19
Ogrzewanie podlogowe.pomocy

autor: wojto_thor » 18 paź 2009, 17:41

Witam jestem na etapie zalewania podlogi w kuchni na utwardzonym gruncie wylorzylem folie 8 cm styropianu i siatke nieco wyżej nad styropianem .zostaje mi 8cm na wylewke i moje pytanie jest nastepujace czy moge na tym etapie wykonac wodne ogrzewanie podlogowe? W jaki sposob i co musze kupic? Prosze o porady krok po kroku jak mam wykonac takie ogrzewanie

onio
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2008, 6:48
Lokalizacja: sanok
Re: Ogrzewanie podlogowe.pomocy

autor: onio » 18 paź 2009, 20:43

Witam.
mam tak u siebie. Zdarłem starą podłogę. Legary i deski. Na starą wylewkę połozyłem 10 cm styropianu, potem folia aluminiowa jakaś wzmacniana, na to rury do ogrzewania podłogowego z klipsami i całośc zalana suchą zaprawą 5cm. Na to potem jeszcze samopoziomująca zaprawa, klej i płytki. efekt grzania superowy. szkoda ze nie zrobiłem ogrzewania podłogowego w całym domu.
Pozdrawiam

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie podlogowe.pomocy

autor: Wavin Metalplast-Buk » 26 paź 2009, 11:24

Aby mieć pewność prawidłowego funkcjonowania ogrzewania podłogowego należy w tym przypadku wprowadzić modyfikację w wykonanych już warstwach posadzki .
Na gruncie powinna znaleźć się warstwa wylewki betonowej (chudziak) o grubości min. 5 cm, ponieważ grunt nie stanowi stabilnego podłoża, na wylewce betonowej układamy izolacje przeciwwilgociową np.folia, następną warstwą jest izolacja cieplna np. styropian min. grubość 7 cm . Na tak przygotowanym podłożu rozkładamy folię do ogrzewania podłogowego (lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt systemowych np. popularnie zwanych Tacker, jest to warstwa styropianu min. grubość 2,5 cm z zespoloną folią).
Następny etap to rozłożenie rury grzejnej w układzie ślimakowym lub meandrowym ( najczęściej stosowana średnica to 16 mm ), w przypadku kuchni powinna wystarczyć rozstawa 15 cm (w przypadku tej rozstawy ilość rury na m2 podłogi to ok. 6,6 m ) . Rurę do podłoża mocujemy przy pomocy klipsów ( ilość klipsów ok. 2/3 szt na metr rury). Po rozłożeniu rur grzejnych można je zalać warstwą jastrychu (do mieszanki dodajemy plastyfikator), nie zapominając o wcześniejszym zamontowaniu tzw. taśm brzegowych na krawędzi ściany z podłogą . Wysokość wylewki powinna wynosić 4,5 - 5 cm nad powierznią rury czyli od podłoża ok. 7 cm .
W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na sposób zasilenia wykonanej instalacji ponieważ max. temperatura zasilania dla ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 55 st C.
W praktyce najczęściej wynosi ok. 40stC . Aby uzyskac taki parametr (grzejniki zasilane są standardowo wyższym parametrem ), należy zastosować w zależności od wielkości pomieszczenia odpowiedni zestaw obniżający temperaturę - przy powierzchni do ok. 12 m2 i jednym obwodzie np. zawór RTL, przy większych powierzchniach rozdzielacz + grupę pompowo mieszającą.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 23 gości

Gotowe projekty domów