Ogrzewanie małej kawalerki

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

creek
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2009, 9:50
Ogrzewanie małej kawalerki

autor: creek » 11 paź 2009, 21:35

Witam Państwa

Pozwalam sobie umieścić tutaj trochę zmodyfikowaną kopie mojego postu z innego forum związanego z ogrzewaniem. Przepraszam z góry jeśli już to ktoś czytał.

Wprowadzenie:

Przy okazji remontu swojej kawalerki stanąłem przed problemem wymiany systemu CO jak i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. W kawalerce (36 m^2) w łazience zamontowany był gazowy piec przepływowy, w kuchni elektryczny podgrzewacz przepływowy a w piwnicy pod mieszkaniem gazowy piec CO. Piwnica (16m^2) jest raczej formą sutereny bo chowa się w gruncie jedynie do połowy wysokości i ma sporawe okna. Planuje z czasem połączyć „piwnice” z mieszkaniem.

Jako, że jestem zielony w projektowaniu tego typu instalacji bardzo by się przydało forumowe wsparcie.

Cel:

- Zainstalować jedno źródło ciepła ( piec, kocioł) na paliwo gazowe zainstalowane w piwnicy.
- Zminimalizować długie czekanie na ciepłą wodę w kuchni i łazience i potrzebę zlewania wody zimnej z rur.
- Zapewnienie jak najmniejszego zużycia gazu.

Szczegółowe informacje:

Powierzchnia do ogrzania – 36 m^2 (2 duże grzejnik + drabinka w łazience) + w przyszłości suterena 16m^2
Wysokość pomieszczeń – mieszkanie ok 3m, suterena 2,3m
Izolacja termiczna – Brak. Kamienica jest zbudowana z cegły pełnej. Mur zewnętrzny ma 45 cm grubości. Mieszkanie należy raczej do typu zimnych z wyczuwalną wilgocią.
Długość rur pomiędzy „piecem” a zlewem kuchennym – ok. ~ 11 m
Długość rur pomiędzy „piecem” a prysznicem w łazience – ok ~ 13,5m ( ok 3,5m wcześniej jest umywalka)

Wymiary wyliczone na podstawie rzutów pietra i piwnic.

Pomysły, Pytania, Problemy:

- Pierwszym problemem jest dobór pieca/kotła. Prosił bym o jakieś sugestie. Nie tyle o markę (chodź to też) ale czy 1 czy 2 funkcyjny. Z zasobnikiem czy bez. Naczytałem się w sieci masę mądrości i już nic nie wiem ;) Prosił bym o jakaś podpowiedz jak taka instalacja koncpecyjnie powinna wyglądać aby była ekonomiczna.

- Wymyśliłem aby zrobić może jakiś układ cyrkulacyjny wody użytkowej. Były by dwie pętle z rur. Jedna łazienkowa a druga kuchenna. Np. wraz z zapaleniem światła łazience (łazienka bez okien) lub też odkręceniu wody otwierał by się elektrozawór, załączała się pompa i woda ciepła zaczęła by krążyć w pętli. W kuchni myślałem nad guzikiem dzwonkowym zamiast zapalania światła. Wszystko było by sterowane jakiś „sterownikiem”. Przypuszczam, że w takim podejściu potrzebny będzie chyba zbiornik CWU. Ale jak duży? A może starczy zbiornik w piecu? To mieszkanie nadaje się dla 1 max 2 osób. Nie należy też zakładać codziennego używania prysznica. Mieszkanie to przez jakiś czas nie będzie pełniło funkcji mieszkalnej a raczej biurową. Nie chciałbym aby w wyniku nie ekonomicznego projektu zużycie gazu było nadmierne.

Piszę o tym tutaj teraz wyłącznie ze względu na dobór typu pieca. Bo szczegóły na pewno kwalifikują się już raczej na nowy wątek

zorysz
Aktywny
Aktywny
Posty: 136
Rejestracja: 13 wrz 2009, 14:35
Lokalizacja: Gdynia
Re: Ogrzewanie małej kawalerki

autor: zorysz » 12 paź 2009, 8:14

Kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem będzie odpowiadał Pańskim wymaganiom ,wejścia do cyrkulacji nie posiada ale można to obejść włączając się w zasilenie zimnej wody ,mieszamy jednak całą wodę w zasobniku. Takie rozwiąznie zasugerował jeden z inżynierów włoskich projektujących tego typu kotły na zapytanie polskich instalatorów.Do cyrkulacji można użyć pompy Grundfoss z termostatem , sama zadba o odpowiedni cykl krążenia wody a w czasie gdy pomieszczenie nie będzie użytkowane zastosować zegarowy wyłącznik czasowy . Z odczuciem wilgoci można sobie poradzić stosując grzejniki Convector , dzięki specyfice oddawania ciepła mieszają całe powietrze w pomieszczeniu bez udziału promieniowania cieplnego. Zalecam jednak zamontować parapety lub zastosować gotowe od producenta gdyż po jakimś czasie sufity nad grzejnikami będą szare.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości

Gotowe projekty domów