Ważne! Stosowanie siatek podporowych przy stropach TERIVA

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

micpol38
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2009, 15:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ważne! Stosowanie siatek podporowych przy stropach TERIVA

autor: micpol38 » 10 paź 2009, 21:20

Przy montażu stropu TERIVA należy koniecznie zwrócić uwagę, by w przypadku stropów gęstożebrowych (do których zalicza się stropy TERIVA) koniecznie zastosować konstrukcyjne zbrojenie podporowe.
Zgodnie z normą PN-B-03264:2002, p. 9.2. każdy strop gęstożebrowy na podporze powinien mieć zbrojenie górne o polu przekroju nie mniejszym niż 0,2 pola przekroju zbrojenia dolnego w przęśle, zdolne do przeniesienia siły rozciągającej niemniejszej niż 40 kN/m szerokości stropu. Zaleca się stosowanie zbrojenia podporowego z prętów ze stali klasy A-III N w postaci siatek zgrzewanych płaskich lub siatek zaginanych.
Rozpiętości stropów, przy których należy stosować odpowiedni rodzaj siatki
Rodzaj stropu
Rozpiętość stropu [w metrach], przy których zaleca się stosowanie siatek:
a) płaskich
TERIVA 4,0/1 rozpiętość stropu ≤ 6,0m
TERIVA 4,0/2 rozpiętość stropu ≤ 7,2m
TERIVA 4,0/3 rozpiętość stropu ≤ 7,8m
TERIVA 6,0 rozpiętość stropu ≤ 7,6m
TERIVA 8,0 rozpiętość stropu ≤ 6,6m

b)zaginanych:
TERIVA 4,0/1 rozpiętość stropu > 6,0
TERIVA 4,0/2 rozpiętość stropu > 7,2
TERIVA 4,0/3 rozpiętość stropu > 7,8
TERIVA 6,0 rozpiętość stropu > 7,6
TERIVA 8,0 rozpiętość stropu > 6,6

Siatki płaskie układa się wzdłuż wszystkich podpór stałych stropu, na których opierają się belki. Na podporach środkowych układane są siatki P-1, a na podporach skrajnych siatki P-2. Siatki zaginane układa się we wszystkich żebrach stropowych; na podporach środkowych siatki zaginane Z-1, a na podporach skrajnych siatki zaginane Z-2. Połączenie siatek na zakład o długości 150 mm.

Rysunki zalecanych siatek zaginanych i płaskich zbrojenia podporowego przy stropach gęstożebrowych znajdziecie Państwo w katalogu na stronie /http://www.stropex.pl/inc/system-stropowy-stropex.pdf

Bduda
Re: Ważne! Stosowanie siatek podporowych przy stropach TERIV

autor: Bduda » 10 paź 2009, 22:07

Przekopiował to Pan z tej instrukcji nawet nie zaglądając do normy, a ta wersja z normy odrobinę się różni.
wersja z PN-B-03264-2002:
"Kiedy stropy gęstożebrowe projektowane są jako swobodnie podparte, a na podporze nie zapewniono im pełnej swobody obrotu przekroju, należy na podporze zastosować zbrojenie górą, o polu przekroju... (itd.)", dalej już podaje Pan informacje zgodne z normą.
Po pierwsze siatki te tylko dla swobodnie podpartych, gdyż w stropach częściowo utwierdzonych już przewidziano przeniesienie odpowiednich sił.
Po drugie jeśli belka stropowa jest swobodnie podpartą belką jednoprzęsłową, a wieniec w którym jest oparta jest nie obciążony z góry (np. stropodachy), lub jest też obciążony stosunkowo małą siłą (np. od niskiej ściany szczytowej nie obciążone stropem ani dachem), to siły które owe siatki miały by przenosić nie istnieją, lub są na tyle małe że sam beton sobie z nimi poradzi, więc dawanie siatek nie jest uzasadnione.


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów