Tani patent na docieplenie poddasza

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Bduda
Tani patent na docieplenie poddasza

autor: Bduda » 04 wrz 2009, 20:54

Wpadł mi dzisiaj do głowy tani (chyba) sposób na docieplenie poddasza w moim domku. Jestem tylko ciekaw czy to do końca bezpieczne i czy wypali, czekam na wszelkie głosy krytyki i ewentualne rady. Pomysł jest taki: na dachu leży już FWK, następnie do krokwi od strony budynku przyczepiono zostanie paroizolacja, powstała szczelina zostanie wypełniona trocinami drzewnymi, uprzednio wykąpanymi w impregnacie (ochrona przed kornikami, grzybem, ogniem). Według PN-EN ISO 6946 (Opór cieplny...) wełna ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,045 W/(m*K), a trociny drzewne luzem 0,090 W/(m*K), więc różnica niewielka a oszczędność spora, bo dostęp do trocin mam darmowy, więc zostaje mi tylko koszt impregnatu. Dodam jeszcze że poddasze jest nieużytkowe, więc aż na takim dużym komforcie cieplnym mi nie zależy, a przy takim ociepleniu zawsze sporo ciepła zostanie. Chciałbym się tylko dowiedzieć czy to jest do końca bezpieczne (kwestie samozapłonu itp.), oraz zapytać się o jakiś dobry impregnat do konstrukcji dachowych (nie musi być tani).

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: Tani patent na docieplenie poddasza

autor: HenoK » 05 wrz 2009, 6:42

Bduda pisze:szczelina zostanie wypełniona trocinami drzewnymi, uprzednio wykąpanymi w impregnacie (ochrona przed kornikami, grzybem, ogniem). Według PN-EN ISO 6946 (Opór cieplny...) wełna ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,045 W/(m*K), a trociny drzewne luzem 0,090 W/(m*K), więc różnica niewielka a oszczędność spora, bo dostęp do trocin mam darmowy, więc zostaje mi tylko koszt impregnatu.
Róznica jest rzeczywiście niewielka, tylko dwukrotna :lol: .
Jak chcesz te wykąpane w impregnacie trociny wysuszyć ? Bo oczywiście taką lambdę mają suche trociny.
Liczyłeś jakie wiążą się z tym koszty ?

Bduda

autor: Bduda » 05 wrz 2009, 6:53

Trociny wysuszę na tarasie (mam dość duży), lub na podwórku, teraz jest jeszcze sporo słońca, więc się powinno udać. Z kosztami jest taka mała niewiadoma, bo dość ciężko wyliczyć mi zużycie impregnatu. Co do różnicy to pomimo tego że dwukrotna, to jednak jest niewielka.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 08 wrz 2009, 8:34

Bduda pisze:Co do różnicy to pomimo tego że dwukrotna, to jednak jest niewielka.

Przepraszam ale to jest bardzo duża różnica.
Przykładowo poliuretan ma różnicę do wełny/styro ma 1,6 raza lepszą izolacyjność.

Natomiast tak sobie myśle ze te trociny są dobre jak są suche.Poźniej ich izolacyjność znacznie spadnie jak złapią wilgoć.W poliuretanie tego problemu nie ma.Ale za to się niestety sporo płaci.
Dodatkowo przy trocinach jest mały klops. Trociny będą osiadać i pojawią się luki w izolacji.Dopychanie tez nie ma sensu bo wzrost gęstości obniża izolacyjność.
Z wełna jest podobnie lecz stosujac drutowanie rolka wełny jest po prostu "trzymana".Na razie nie mam pomysłu jak zapobiec osiadaniu trocin.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2009, 8:42 przez jochwaw, łącznie zmieniany 1 raz.

Bduda

autor: Bduda » 08 wrz 2009, 8:37

W sumie to nie brałem tego pod uwagę, dzięki za zwrócenie na to uwagi. Też teraz będę myślał co z tym zrobić. Myślałem że pomysł będzie sprytny, ale chyba nic z tego, za dużo z tym problemów, no i jakość ocieplenia nie najlepsza... Zostanę przy wełnie jednak, dzięki wszystkim za pomoc.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 09 wrz 2009, 6:19

Bduda pisze:W sumie to nie brałem tego pod uwagę, dzięki za zwrócenie na to uwagi. Też teraz będę myślał co z tym zrobić. Myślałem że pomysł będzie sprytny, ale chyba nic z tego, za dużo z tym problemów, no i jakość ocieplenia nie najlepsza... Zostanę przy wełnie jednak, dzięki wszystkim za pomoc.
Trociny to materiał "tradycyjny". Gdyby był skuteczny, tani i prosty, to nie wymyślano by innych sposobów izolacji termicznej ;).


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości

Gotowe projekty domów