Samowola budowlana

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Bizonek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2009, 11:34
Samowola budowlana

autor: Bizonek » 26 sie 2009, 11:42

Witam Wszystkich serdecznie. Mam taki problem, czy jest jakis sposób prawny na zmuszenie sąsiada aby rozebrał konstrukcję imitującą garaz ? Konstrukcja powstała jakies 30 - 40 lat temu, papierów, zezwoleń, uchwał itp. nie ma, stoi na działce która jest częścia wspólna Wspólnoty i na domiar złego jest z azbestu. Czy jest na to jakis haczyk ?


Z góry dziekuje

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale

autor: kielo » 26 sie 2009, 19:41

Jeśli Sąsiad nie ma na to żadnych planów i nie chce po prośbie,a grozi to np.zawaleniu to wystarczyć zgłosić do Straży Miejskiej i oni się tym powinni zająć.Takim oto sposobem mojego kolege załatwiła jego sąsiadka tylko że Jej przeszkadzały pustaki które zasłaniały widok przez okno i ponoć groziło to zawaleniu.Jak przyjechała S.M to miał był wybór albo przestawić w inne miejsce,albo kara 1.000 zł.a jak nie to pozostaje nadzór budowlany,ale może załatwićie sprawe polubownie
Pozdrowienia

-Krzych-
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2009, 13:25

autor: -Krzych- » 28 sie 2009, 15:34

Jeżeli nie ma sprawcy samowoli (inwestora sprzed 40 lat) i jeżeli obiekt stoi na części działki będącej własnością lub w wieczystym użytkowaniu Wspólnoty, to obiekt będą musieli zalegalizować wszyscy (zgodnie z kodeksem cywilnym - następca prawny, właściciel obiektu, itd) w tzw. starym prawie (czyli przepisach Prawa budowlanego z 1974 r.). Nakaz rozbiórki takiego obiektu można wydać tylko wtedy, gdy jego budowa narusza przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym lub udowodni się, że jego wybudowanie naruszyło bezpieczeństwo ludzi, mienia bądź pogorszyło warunki użytkowe otoczenia.
Skoro jednak Wspólnota byłaby stroną zobowiązaną do legalizacji obiektu, to równie dobrze może go rozebrać (jako właściciel). Rozbiórka samowoli budowlanej nie jest karana. Rozbiórka legalnego obiektu co najwyżej mandatem od 20 do 500 zł.

przemass
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 18 paź 2008, 15:15

autor: przemass » 28 sie 2009, 17:15

a ja mam taki problem
mieszkałem w mieszkaniu komunalnym na działce stał -no i stoi nadal budynek gospodarczy z lat 80, bez papierów i pozwoleń, złożyłem wniosek o wykup mieszkania, w tym czasie sasiad złozyuł wniosek o uzytkowanie tego budynku, ja kupiłem mieszkanie, a sasiadowi dali uzytkowanie-przed moim wykupem, teraz okazuje sie ze n ie mam praw do tego budynku gospodarczego,

czy jako mieszkaniec mioeszkania komunalnego- miałem prawo do korzystania z tego budynku gospodarczego,

czy po wykupie mieszkania mam prawo do czesci uzytkowania tego budynku gospodarczego


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 13 gości

Gotowe projekty domów