Domek z OSB na czas budowy

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

adrian82229
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2009, 21:06
Domek z OSB na czas budowy

autor: adrian82229 » 23 sie 2009, 21:29

witam wszystkich!
kupilem dzialke i niedlugo zaczynam budowac dom. Narazie wynajmuje mieszkanie, pomyslalem zeby zbudowac jakims niskim kosztem domek tymczasowy, w ktorym pomieszkalbym z zona jakies 2 lata na czas budowy. rozrysowalem wstepny projekt- domek mialby okolo 45m2, OSB 12mm na sciany podloge i dach, konstrukcja drewniana, na dachu jakas dachowka. Czy musiałbym dac jakas izoalcje na sciany, jezeli plyta jest wodoodporna? Jakie krokwie na szkielet? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
witia2807
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 22 sie 2009, 20:08
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:
Re: Domek z OSB na czas budowy

autor: witia2807 » 24 sie 2009, 19:23

Z tego co tutaj Pan przedstawił raczej nie nadaje się do mieszkania..Po pierwsze żeby postawić gdziekolwiek taki domek potrzebuje Pan pozwolenia na budowę,ale to jest do zrobienia...kwestia kilku miesięcy w dzisiejszej Polsce :-P..Sprawa druga,płyta OSB na ściany,dach...ok.Ale nie na podłogę.Zbyt cienka.Po trzecie dachówka na takiej konstrukcji raczej odpada.Niech Mi Pan podeśle na priv to co Pan tam narysował a może pomogę.Pozdrawiam.
Aha i jeszcze jedno..Taki domek na dwa lata tylko z pozoru wygląda tanio do budowy..Lepiej zainwestować jeśli juz w domek drewniany całoroczny prefabrykowany.jest ocieplony i może go Pan później gdzieś przenieść..np na działkę pod miasto.Myślę że zamknie się Pan spokojnie w 40tyś zł.

adrian82229
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2009, 21:06

autor: adrian82229 » 24 sie 2009, 19:40

Nie musze mieć pozwolenia bo domek nie bedzie na stale zwiazany z gruntem :D
Jaka grubosc plyty na podłoge? 18mm?
z tego co obliczalem budowa czegos takiego wyniesie ok 10k (osb-5k, krokwie 2k, jakies okna 1k, oocieplenie 1k, pokrycie 1k)Nie ma to byc jakis "luksusowy apartament" - żeby tylko dalo sie jakoś funkcjonować i zeby nie lecialo na glowe, mozna toche pocierpiec i zaoszczedzic te 30k , poza tym nie mam działki pod miastem :cry:

Awatar użytkownika
witia2807
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 22 sie 2009, 20:08
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:

autor: witia2807 » 24 sie 2009, 19:46

Zacytuję Panu tekst z jednego z forów budowlanych:
"...Nawet mały domek letniskowy składany z gotowych elementów musi mieć projekt budowlany. Zazwyczaj jest on sprzedawany wraz z domem i wymaga tylko opracowania projektu zagospodarowania działki.
Można też kupić gotowy projekt domu letniskowego lub zamówić projekt indywidualny i na jego podstawie zlecić wybudowanie domu.
Pamiętajmy o tym, że projekt musi być sporządzony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi, która jest wpisana na listę samorządu zawodowego..."
........................
..."Nieprawdą jest, że jeśli dom letniskowy nie jest trwale związany z gruntem, to jako obiekt tymczasowy nie wymaga pozwolenia na budowę. Z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnione są tylko tymczasowe obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Budowę takiego tymczasowego obiektu trzeba więc zgłosić w starostwie, wskazując jednocześnie, w jakim terminie zostanie rozebrany. Nie da się go przedłużyć, nie można też po raz drugi zgłosić tego samego obiektu na tej samej działce..."
(Tekst z jednego z innych czasopism budowlanych)..
Tak więc Art 29 prawa budowlanego określa ścisły katalog budów na które nie jest wymagane pozwolenie budowlane. Odstępstwem od tego jest samowola budowlana.
Pańskie budynki niezwiązane trwale z gruntem zakwalifikowane zostałyby zgodnie z art 29
do tymczasowych obiektów budowlanych i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Tak więc, jeżeli zgłoszeniu podlegała budowa budynku gospodarczego,domku letniskowego a w trakcie kontroli nastąpi powyższa kwalifikacja rozbiórka i kara nieuchronna.Tak wiec sami państwowidzą.... icon_confused.gif
A co do kosztów..Brał Pan pod uwagę koszty robocizny??No chyba że myśli Pan sam to wszystko zrobić a to co innego.W jakim rejonie Polski ma Pan zamiar postawić ten domek??

adrian82229
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2009, 21:06

autor: adrian82229 » 24 sie 2009, 19:59

hmmm..........
znajomy podsunal taki pomysl, mowil ze jak nie potrzeba pozolenia na budowe to nic nie trzeba zglaszac (ale nie byl pewny) :roll:
jakie by byly koszty tych wszystkich pozwolen?
jezeli chodzi o koszty robocizny to nie ma o czym mowic bo planujemy to zbudowac z kolega, to chyba nie jest az takie trudne...
Dzialke mam w poznaniu - winogrady

temat zbacza na inny dzial :?

Awatar użytkownika
witia2807
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 22 sie 2009, 20:08
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:

autor: witia2807 » 24 sie 2009, 20:13

Takie są realia polskich przepisów..Jeśli ma Pan doczynienia z budowlanką na co dzień to nie jest to chyba Panu obce..Zresztą nie jest Pan pierwszą osobą której ostudziłem zapał taniego budowania z OSB..Budujemy takie domki na co dzień i naprawdę to co inwestorzy wyliczają sobie na papierku daleko odbiega od tego co w rzeczywistości zawiera się w kosztach.Na pewno nie brał Pan pod uwagę jakiegoś fundamentu bo na płytach chodnikowych raczej Pan tego nie postawi,a koszty instalacji??elektrycznej (tylko takiej żeby pan nie puścił chałupy z dymem),wodnej??ogrzewanie w zimie??Jakieś ścieki..nie wspomnę już o innych materiałach do budowy takich jak śruby,gwoądzie,łączniki budowlane różnego rodzaju,impregnacja drewna,folia paroizolacyjna,cokolwiek na podłogi (chyba nie zostawi Pan zwykłej płyty OSB)drzwi wejściowe,jakieś okna,rynny,itd itd..Brał to Pan pod uwagę??


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów