Grzyb na ścianie przy podłodze

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

molnig
Grzyb na ścianie przy podłodze

autor: molnig » 12 lut 2006, 13:12

Mieszkam w bliźniaku, dom stoi 2 rok, wprowadziłem się w maju 2004. Już zeszłej zimy na ścianie w pokoju od północy wyszedł grzyb. Pojawił się w rogu przy podłodze i poszedł wzdłóz podłogi po całej ścianie. Nadmienię że to ściana zewnętrzna budynku. Zarówno ja jak i prywatny inwestor zwaliliśmy to na pierwszy rok użytkowania "grzeje Pan wilgoć jeszcze wtychodzi ze ścian" itp. Na wiosnę spryskałem ścianę preparatem grzybobójczym, wietrzyłem w lato. Przyszła zima ściana w rogu była zimna ale nie było grzyba. WRÓCIŁ wczoraj. Nieco mniejszy ale jest. Boję się czy nie jest wadliwa izolacja między fundamentem a budynkiem. Ten pokój jak wspomniałem jest od strony północnego-zachodu. Jest tam o 2-3 stopnie zimniej niż w pozostałych pomieszczeniach.

Co robić? Może jak sprawdzić co jest przyczyną, jeżeli rzeczywiście to izolacja to kto to może ustalić wolałbym mieć jakieś papiery przed walką z inwestorem. Bo na swój koszt remontu w takim wypadku robić nei będę. A poza tym czy instnieją jakieś regulcje prawne dotyczące gwarancji na taki dom? To dom wybudowany przez osobę fizyczną w akcie notarialnym nie ma nic o "gwarancji"

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 12 lut 2006, 21:49

Za mało szcegułów żeby profesionalnie doradzić. Czy pokój jest na parterze? Jaka jest izolacja œcian zewnętrznych? Czy pod stropem jest nieogrzewana piwnica lub garaż? Z tego co opisałeœ wynika, że œciana w tym miejscu przemarza. Pozdrawiam.

Gość
tom

autor: Gość » 12 lut 2006, 23:25

hej
Molnig pytanie o lokalizację twojego mieszkania podaj namiary. Postaramy się dojechac i stwierdzić przyczynę .Być może zależy to do izolacji budynku lub złej wentylacji
tel 0661700399

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 13 lut 2006, 9:35

Niezamknięcie izolacji termicznej podłogi z izolacją termiczną ściany powoduje powstanie mostka termicznego. Temperatura pustaka stojącego na zimnym fundamencie jest często niższa od punktu rosy, stąd kondensat. Jeżeli całość jeszcze uzupełnimy o pozimą izolację wodną na fundamencie (powinna być na stopie fundamentowej) to kondensat nie może zejść niżej. I grzyb gotowy!!! Fizyka !

molnig
Grzyb na ścianie przy podłodze

autor: molnig » 13 lut 2006, 16:15

Mieszkanie jest na parterze, jest niska - jakieś 50 cm - podmórówka. Piwnicy nie ma. Sciana jest z cegły i wełny zdaje się i pewnie ocieplone styropianem

Gość

autor: Gość » 21 lut 2006, 21:35

brzeczkowki ty lepiej nie podpowiadaj przypomnij sie jak napisales ze prad plynacy przez ciało czlowieka przez 5 s o nateżeniu 0,5 A nie jest odczuwalny a rzeczywiscie taki prąd zabija człowieku daj se spokój!!!

Slayer

autor: Slayer » 22 lut 2006, 8:56

Widzę, że T Brzęczkowski dalej trzyma się swojej teorii, że cytuję "izolacje pozioma jest po to, by wodę wypuszczać z budynku".
Panie Brzęczkowski - woda jest podciągana kapilarnie do góry, także przez grunt. NIc Panu nie da sama izolacja na stopie, bo nad nią też jest grunt. Izolacja pozioma na ścianach fundamentowych to podstawa!!! Nie wierzę, że jest Pan tak nieświadomy, tego uczą już w pierwszej klasie technikum budowlanego.
Radzę zastanowić się przez chwilę co oznacza słowo "izolacja". Skoro izolacja ma wodę z budynku wypuszczać, to może lepiej zamiast niej ułożyć papier albo starą firankę - będą doskonale wypuszczać wodę z budynku.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 22 lut 2006, 9:46

Zdecydowanie jest Pan w błędzie. Rolą izolacji wodnej w budynku nie jest, wyłącznie Jak Pan sugeruje, to by, wody do bydynku nie wpuścić. JEDYNĄ rolą izolacji wodnej budynku (niezależnie co uczą w technikach) jest by izolacja termiczna była sucha!!!!
Woda w przegrodach może być podciągana kapilarnie (ściana,podłoga ) czy z opadów, dach ściana, może taż pochodzić z kndensatu z wnętrza budynku (wszystkie przegrody). Często spotykam w dachu folie hydroizolacyjne od środka by kondensatu nie wpuścić a folie wysoce paroprzepuszczalne i 2-3 cm przerwę wentylacyjną + wentylowaną kalenicę , nad wełną, by k0ndensat z domu wypuścić!!! Podobnie rzecz się ma z fundamentami. Woda "zewnętrzna" ma nie wejść ale "wewnętrzna "musi miec możliwośc zejścia do sterefy nie przemarzania czyli stopy fundamentu, tam gdzie jest drenaż. Kiedyś taką rolę pełniły kamienne fundamenty, wody kapilarnie nie podciągały, ale kondensat zimą ze ściany ściekał.
Zapraszam Pana na osiedla w W -wie gdzie domy stoją na płycie betonowej, pod nią są garaże, a zimą ściany są mokre odpadają tynki, do domów z ytonga gdzie zimą robi się to samo.
Są oczywiście specjalne membrany do izolacji pozimej wodnej na fundamencie, lecz wyglądają one nie jak papa, lepiki, to materia gęsto upleciona z pasków foli. Membraba taka przecina kapilary, podciągające wodę w górę uniemożliwiając to zjawisko, ale zimą pozwala kondensatowi zejść w dół, a nie wychodzić przednim tynkiem.
Ps A co do absolwentów techników budowlanych... Powierzy Pan im budowę??? Czy nawet układanie płytek zaraz po szkole???

Gość

autor: Gość » 03 mar 2006, 20:17

Szanowny Panie Brzęczkowski izolacja pozioma ma odcišć ruch wody w każdym kierunku. Posadzka a tym bardziej podłoga na parterze powinna być powyżej izolacji poziomej i jeżeli tak nie jest to błšd. Wyobraża Pan sobie œciekanie kondensatu w œcianie fundamentowej z betonu B20 bo ja nie. Myœlę również, że należy się więcej szacunku dla wiedzy absolwentów technikum a praktyka jest niezbędna tym po studiach też! Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 03 mar 2006, 20:20

Przepraszam, że nie podpisałem ostatniej wypowiedzi widocznie nie byłem zalogowany. Pozdrawiam. Andrzej Wilhelmi.

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 22 sie 2006, 21:36

Nie ma oczym rozmawiać - wszędzie tam gdzie pojawia się grzyb to tam musi być mostek termiczny bo jest to miejsce najbardziej wychłodzone z całego mieszkania i tam jest najniższe ciśnienie cząstkowe pary wodnej. Powietrze i para wodna i ciepło zawsze poruszają się z wyższego pułapu (ciśnienia, stężenia, potencjału) do niższego. 8)
aga


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot], Grapeshot [Crawler] i 80 gości

Gotowe projekty domów