docieplenie scian wewnetrznych

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

freezee
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:31
docieplenie scian wewnetrznych

autor: freezee » 19 sie 2009, 21:33

Witam, niewatpliwie zbliza sie chlodna pora roku, a moje sciany w mieszkaniu sa zimne jak smierc, w dodatku centralne ogrzewanie przy temperaturze dochodzacej do -3-4* w zwyz nie daje sobie rady z ociepleniem powierzchni mieszakania. Co do czego w zime przychodzi mi mieszkac w warunkach daleko odbiegajacych od normy w kwestii temepratury, bo zaledwie 18-20*.... Posiadam okna PCV, ale za to nasza klatka jest pograzona w przeciagach dzieki czemu wentylacja grawitacyjna az nad daje znac po sobie, to nei jest przyjemne, o lazience juz nie wspomne... Slyszalem o technologii tapetowania scian specjalnymi materialami termoizolacyjnymi badz styropianie do wewnetrznych izolacji, prosilbym o przyblizenie sprawy, zbliza sie wiosna, a ja juz chcialbym zaczac od remontu swojego pokoju.
Licze na Wasza pomoc, pozdrawiam

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin

autor: GipsKarton » 20 sie 2009, 19:23

to dom czy mieszkanie?
jakie stropy, sciany, co znaczy naddaje grawitacyjna wentylacja?

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: docieplenie scian wewnetrznych

autor: HenoK » 21 sie 2009, 8:22

freezee pisze:zbliza sie wiosna, a ja juz chcialbym zaczac od remontu swojego pokoju.
Chyba coś Ci się pomyliło ;).

freezee
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:31

autor: freezee » 02 wrz 2009, 20:45

Oj przepraszam :X, juz nie poprawiam, wszyscy wiemy ocb. :)
Mieszkanie parterowe, komunalne (kamienica), wentylacja grawitacyjna jest, nawet czasem daje sie ja az za bardzo odczuc, szczegolnie zima w lazience.
Sciany jak to przystalo na kamienice sa tylko otynkowane od strony zewnetrznej, tynki 60 letnie (?), w sumie konserwator raczej by sie nie zgodzil na ocieplenie ocieplenie zewn. 100 letniego budynku, jestem skazany na ocieplenie wewnetrze, niejako przy ociepleniach scian wenw. styropianem po jakims czasie wystepuje grzyb. Chcialbym sie zapytac, czy w przypadku ocieplenia scian wewntrznych ,nie kondygnacyjnych styropianem rowniez moglby wystapic grzyb?

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 03 wrz 2009, 6:46

freezee pisze:niejako przy ociepleniach scian wenw. styropianem po jakims czasie wystepuje grzyb. Chcialbym sie zapytac, czy w przypadku ocieplenia scian wewntrznych ,nie kondygnacyjnych styropianem rowniez moglby wystapic grzyb?
Nie bardzo wiem, co rozumiesz jako ściany "niekondygnacyjne", jeżeli chodzi Ci o ścianki działowe, to ocieplenie ich ma sens wtedy, gdy stykają się ze ścianami zewnętrznymi. Wtedy należy zaizolować od wewnątrz ściany zewnętrzne oraz stykające się z nimi ściany wewnętrzne (działowe również). Długość na jakiej należy ocieplić ściany wewnetrzne zależy od ich grubości. Przy ścianach konstrukcyjnych (grubość powyżej 25cm) minimum to 1m, od ściany zewnętrznej. Przy cieńszych ścianach można długość ocieplenia zmniejszyć.
Grzyb pojawia się wtedy, gdy ma odpowiednie warunki rozwoju : wilgotność, temperaturę. Aby nie dopuścić do jego pojawienia się należy ograniczyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu - konieczna jest skuteczna wentylacja pomieszczeń (nawiew świeżego powietrza i usuwanie powietrza zużytego, wilgotnego). To jednak nie wystarczy. Konieczne jest ograniczenie ilości pary wodnej docierającej do muru (po ociepleniu wewnętrznym znacznie chłodniejszego niż temperatura powietrza w pomieszczeniu, i tym samym narażonego na zawilgocenie). Stosuje się do tego celu paroizolację (odpowiednią folię), w sposób ciągły oddzielającą powietrze w pomieszczeniu, od powietrza stykającego się ze ścianą. Zazwyczaj paroizolację daje się pod płyty gipsowo-kartonowe osłaniające izolację cieplną ściany.

Istotna jest grubość izolacji. Niewielka grubość nie ma większego sensu ekonomicznego (2-3cm), ponieważ koszt ocieplenia będzie znaczny, a efekty niewielkie. Zastosowanie grubszej izolacji (5-10cm) istotnie poprawi właściwości izolacyjne ścian (nawet 2-3krotnie), zaś koszt takiej izolacji nie jest dużo wyższy (biorąc pod uwagę cały zakres robót). Oczywiście im grubsza izolacja tym więcej stracimy powierzchni w pomieszczeniu. Trzeba więc znaleźć "złoty środek" :).


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów