Ocieplenie zbiornika

Nie pomyślałem, że przy 20 cm wełny będzie co odbijać. Podczerwień się nie przebije, o konwekcji na boki raczej nie słyszałem, a przewodzenie... lepiej przy takiej izolacji niech absorbuje.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Tomasz_Brzeczkowski napisał:
a przewodzenie... lepiej przy takiej izolacji niech absorbuje.
Rozumiem, że Pan teraz żartuje Wink. Od kiedy to ciepło przechodzi z niższej temperatury do wyższej ?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Oczywiście, chciałem sprowokować. Znam naprawdę sporo takich przypadków np. izolacja termiczna by zimno nie weszło, fundamentów domów niepodpiwniczonych. Ocieplanie budynków styropianem z pozostawieniem wentylacji ściana styropian. Ocieplanie z zewnątrz strych budynków z grubymi dwoma ścianami i przerwą wentylacyjną. A nawet każde umieszczanie izolacji za notorycznym odbiornikiem jakim jest ściana na fundamencie.
Może i Pan się spotkał (bo z tego słynął murtator ), że po co izolować od gruntu jak tam jest dodatnia temperatura ...


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Dal Pana novi61 Straty zasobnika to jedno - więcej traci się na dystrybucji

do zasobnika dałbym
http://www.centrumklima.pl/index.php?menu=produkty&menu2=katalog_produktow&kategoria=12&produkt=146


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
HenoK napisał:
Folia odbija promieniowanie pochodzące od zbiornika, oczywiście tą jego część, która "przejdzie" przez wełnę mineralną - w ten sposób zmniejsza straty zbiornika. Ma też współczynnik emisyjności, czyli mniejsze są też straty na zewnątrz. Ale oczywiście najważniejsza jest grubość i jakość samej izolacji cieplnej.


Promieniowanie cieplne może emitować ciało stałe podgrzane do odpowiedniej temperatury. W tym przypadku rozgrzane ścianki zbiornika (metal). Stosowanie folii aluminiowych bądź innych odbijacych podczerwień ma sens gdy są nawinięte bezpośrednio na zbiorniku. Natomiast za izolacją z wełny promieniowania już nie ma jest konwekcja a tą unieruchamia się w inny sposób Wink .


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ale się uśmiałem czytając Wasze spory o podczerwień - a po prostu w sklepie można kupić albo gołą wełnę - i potem kombinować czym owinąć, albo z folią alu i nie ma problemu Laughing

A na poważnie, naukowo, wełnę trzeba czymś owinąć aby:
-nie rozszarpywała się i nie niszczała
- aby nie zbierała kurzu
- aby ten zbiornik nie wyglądał jak budka żula w kanale Wink
- w ostatniej kolejności aby zmniejszyć ruch powietrza wewnątrz wełny, co daje jakieś tam straty ciepła.

I obojętne jest, czy zastosuję folię czarną, czerwoną, żółtą czy aluminiową, po prostu w hurtowni można kupić wełnę powlekaną fabrycznie folią aluminiową, więc tak jest najprościej Laughing

Przy czym ucieszy mnie, jak jeszcze jakieś ciekawe teorie na temat wpływu folii alu na wełnę usłyszę Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Indiana napisał:
Ale się uśmiałem czytając Wasze spory o podczerwień - a po prostu w sklepie można kupić albo gołą wełnę - i potem kombinować czym owinąć, albo z folią alu i nie ma problemu Laughing


To zależy z czego się śmiejesz z rozwiązania czy swojej niewiedzy w tym temacie. Wełna owszem dobra jak i parę jeszcze innych materiłów izolacyjnych. Jeśli ktoś chce trochę skuteczniej niż przeciętnie powalczyć z ucieczką energii ze zbiornika i poczytał o podczerwieni to wełna nie odbije jej tylko zamieni w ruch konwekcyjny zawartego w niej powietrza. Wiec na zewnątrz każdą folią można ten ruch tłumić. Natomiast jeśli chcemy promieniownie cieplne odbijać w kierunku zbiornika to jako pierwszą warstwę na zbiorniku stosuje się wysokorefleksyjne folie aluminiowe bądź w domowym rozwiązaniu tzw. koce ratownicze.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Nie ten zakres temperatur, również radzę się dokształcić Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Indiana napisał:
Nie ten zakres temperatur, również radzę się dokształcić Wink


Oj kolego, koce ratownicze o których pisałem wyżej służą właśnie do izolacji ciała ludzkiego przed wychłodzeniem z tytułu promieniowania cieplnego. Temperatura "pracy" jak wszystkim wiadomo 36,6 st. C wspomniany do izolacji zbiornik osiąga conajmniej dwukrotnie tą wartość. Każdy kto patrzył przez kamerę termowizyjną wie, że zakres temperatur do emisji energii cieplej nie musi być wysoki. Ale niektórzy stosują własną fizykę.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Podaj straty w kWh/d z tytułu emisji promieniowania podczerwonego z 2m2 powierzchni o temp. 45'C, współczynnik e=0.95

I zastanów się, jaki ma to wpływ na straty ciepła, jeśli cała cienka przestrzeń pomiędzy zbiornikiem a folią jest wypełniona powietrzem, doskonale przewodzącym ciepło przy tej grubości.....
Inaczej, przy grubej warstwie wełny temperatura folii od strony wełny jest taka sama jak temperatura zbiornika, odległego o 1-2 cm. Wymiana ciepła przez konwekcję pomiędzy zbiornikiem a folią całkowicie zniweluje korzystny efekt ograniczenia promieniowania cieplnego zbiornika... Ale to jeszcze nie koniec, powiększenie powierzchni strat ciepła o te 1-2 cm z każdego wymiaru (w końcu musi być jakaś przerwa pomiędzy zbiornikiem a folią, aby wyeliminować przewodzenie metal-metal) dołoży sporo strat (sporo w porównaniu do zysków z ograniczenia promieniowania), na dodatek przy jakiejkolwiek nieszczelności wykonania płaszcza z folii alu trzeba pamiętać, że cały zbiornik zamieni się w tradycyjny, konwektorowy podgrzewacz piwnicy.
A że ma to być konstrukcja domowa, to na 100% powietrze będzie swobodnie hulać pomiędzy zbiornikiem, folią alu i otoczeniem.
Zasada dokładnie taka sama jak wspominana przez TB i często stosowana w praktyce "wentylacja pomiędzy styropianem a ścianą" Laughing .
Brr, dzięki za takie "udoskonalenia", nie skorzystam Laughing

Poza tym, cała dyskusja zaczęła się od sposoby docieplenia zbiornika FABRYCZNIE ZAIZOLOWANEGO 5 CM PIANKI, więc spieranie się na temat zastosowania folii jest zupełnie bez sensu...


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Tomasz_Brzeczkowski napisał:
Dal Pana novi61 Straty zasobnika to jedno - więcej traci się na dystrybucji

do zasobnika dałbym
centrumklima.pl/index.php?menu=produkty&menu2=katalog_produktow&kategoria=12&produkt=146


proponowana izolacja jest za cienka, max.1,9cm , a u mnie gabka 5cm.


Na pewno na dystrybucji ( recyrkulacja na włącznik czasowy nastawiona) nie były większe straty. Odległość od zbiornika do pktów czerpalnych nie za duza, rury doprowadzajace recyrkulację i bezp.wodę zaizolowane w ścianie.

Dodatkowo rurki obiegu glikolu doizolowałem pianką izol.0,9cm gr.na całej długości. Uważam, że izolowanie zbiornika 20cm wełną to lekka przesada, chyba że stoi w całkowicie zimnym pomieszczeniu. U mnie, w kotłowni, trochę strat ze zbiornika sie przydaje na dogrzanie tego pomieszczenia ...szybciej schnie pranie. A i gabka jest miła w dotyku i wizualnie poprawna.


Z innej beczki. Zauwazyłem, że po dniu słonecznym mam w górze zbiornika temp. ciut niższą niż w dolnej części (przy wężownicy z solarów). Wg opisu i zalececeń to ciepła woda winna "iść" do górnej części zbiornika , ale widać tak nie jest do końca. Uważam, że taki ruch wody jest bardziej widoczny w układach otwartych, gdzie ciśnienie czym niżej tym większe jest. Natomiast w układach zamkniętych ( jak tu: stałe ciśnienie) taki ruch prawie nie zachodzi....
np dzisiaj...
3 kolektory x2,2m2 plus dwa zbiorniki; 400l z węzownicą z solarów i 115l przy piecu (cyrkulacja przy +4`C różnicy).
godz.12.30
temp.na solarach 78`C / przepływ 4l/min
temp. na wejściu do zbiorniak 75`C
temp. na wyjsciu ze zb. 65`C
temp. w dolnej cz.zb.400l 65`C
temp. w górnej cz. zb.400l 59`C
temp. w zb.115l 62`C
Jak z tym jest u Was?
Ostatnio zmieniony przez novi61 dnia 16.08.2009, 12:48, w całości zmieniany 5 razy

Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Nie, 20cm wełny to dolny próg właściwej izolacji przy instalacji energooszczędnej.

Wystarczy policzyć, że chcemy mieć tak dobrą izolację, aby temperatura zbiornika nie spadała więcej jak o np. 5'C/dobę w stanie spoczynku, przy temperaturze początkowej np. 70'C. 20cm wełny +5 cm pianki to za mało aby to spełnić, ale też jest znacznie lepiej niż przy 5 cm...


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Indiana napisał:
Nie, 20cm wełny to dolny próg właściwej izolacji przy instalacji energooszczędnej.


tak, dolny próg ..czysto teoretyczny.
Uwazam, ze kazda instalacja winna być dobrana do warunków, i dlatego potrzebni są ludzie umiejacy to dobrać, bardziej potrzebni niz najlepsza teoria.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
po 4 godzinach..
godz.16.30
temp.na solarach 78`C / przepływ 4l/min
temp. na wejściu do zbiorniak 75`C
temp. na wyjsciu ze zb. 65`C
temp. w dolnej cz.zb.400l 76`C
temp. w górnej cz. zb.400l 70`C
temp. w zb.115l 74`C
Jak z tym jest u Was?[/quote]


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
W przeciętnym budynku od 30-50% zużycia ciepła to są straty przetworzenia/złej regulacji/kiepskiego przesyłu energii, które uzupełnia się montując po prostu większy kocioł i ładując dwukrotnie za dużą ilość paliwa - bo takie zużycie zawsze było...
Przy instalacjach CWU typowa sprawność ogólna to 25-35%, znaczy się z 3-4 kWh zużytej energii mamy tylko 1 kWh w ciepłej wodzie, i też nikt sobie sprawy z tego nie zdaje.

A tak wcale być nie musi, pamiętając o podstawach można te straty ograniczać.
Dla zbiornika 300-400l 5 cm pianki + nieogrzewana piwnica to dramatyczny spadek sprawności instalacji, w niesprzyjających warunkach dochodzi do tego, o czym pisze TB - roczne straty energii źle wykonanej instalacji są większe niż całoroczny uzysk energii ze Słońca.
Inaczej - dobrze wykonana instalacja bez solara potrafi zużyć rocznie mniej np. gazu niż źle wykonany system z solarami. I właśnie tu liczą się takie rzeczy jak izolacja zasobnika.

Zajmuję się zawodowo projektowaniem i wykonywaniem dużych instalacji cieplnych, wentylacji czy klimatyzacji, gdzie odrobinę myśląc klient może zaoszczędzić nie 50 zł/mies, ale 20 000 zł miesięcznie.
A co kto sobie zrobi w domu - nic mnie to nie obchodzi, jego pieniądze
Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-dach

E-ogródek

E-mieszkanie

  • Jak kupować materac?

    Jak kupować materac?

    Zakup materaca to inwestycja w nasz dobry sen i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Dobry materac to zdrowy kręgosłup, złagodzenie objawów alergii...

E-okna

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter