rozbudowa instalacji CO

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

pawka7
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2009, 18:11
rozbudowa instalacji CO

autor: pawka7 » 02 sie 2009, 19:02

Witam szanownych forumowiczów.
Jestem aktualnie na etapie remontu dostosowania pomieszczen gospodarczych na cele mieszkalne. Ale żeby bylo krótko, musze wykonać instalacje CO i za bardzo nie wiem jaka mam wybrac średnice rur. Na moj prosty rozum zrobił bym to tak: wyjscie z pieca i zaliczenie trzech pierwszych grzejników rura 30mm wychodząc z trójnika na grzejnik 20mm, pozniej do 4 grzejnika 25mm z takim samym przejściem, a do ostatniego 20mm. powrot w odwrotnej kolejności. Dodam że za piecem jest zainstalowana pompka obiegowa a wyjcie z pieca jest poprowadzone rurą 1 1/2 cala. ten zestaw sprawdza sie dośc nieźle w ogrzewaniu 80 m domu i boliera do CWU, ale trzeba isc do przodu bo miejsca sie juz zrobiło troche malo wiec trzeba dostosowywac pomieszczenia a co za tym idzie trzeba rozbudować istniejaca instalacje. Instalacja bedzie prowadzona w rurach plastikowych termozgrzewalnych. A i jeszce jedno pytanie piec i wszystkie remontowane pomieszczenia sa na jednym poziome, wiec ze spadkiem w strone ostatniego grzejnika nie bedzie problemu ale powrót to już ina historia bedzie wypadał poniżej powrotu w piecu i czy w takim przypadku nie zachodzi potrzeba zastosowania drugiej pompki na ten własnie powrot.
Z góry dziekuje za pomoc w tym temacie.

Obrazek

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
kociol

autor: Paweł_Małek » 03 sie 2009, 13:14

Na jakie paliwo jest ten kociol?
Jesli weglowy - to instalacje najlepiej zrobic metalowa (stal lub miedz)
Tworzywo przy znacznym przegrzaniu moze zostac uszkodzone.
Niewielkie wznoszenie sie rur powrotnych nie przeszkadza nawet na grawitacji - wazne sa spadki rur zasilajacych i zeby rura powrotna wznosila sie w kierunku np. grzejnika (punkt zalamania w miejscu odgalezienia) zeby moglo z niej ujsc powietrze przy napelnianiu instalacji.

Pompa powinna miec obejscie grawitacyjne zeby szlo palic bez pompy w razie braku pradu lub awarii pompy. Instalacja wtedy bedzioe miec mniejsza moc, ale to lepsze niz brak ogrzewania.

pawka7
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2009, 18:11

autor: pawka7 » 03 sie 2009, 15:57

wielkie dzieki za pomoc.

a jeszcze pytanie odnośnie grubości rur zasilajacych i odprowadzających, czy te zaproponowane przezemnie sa do przyjecia i czy na takich przekrojach bedzie wszystko działać? aA dodam że piec jest piecem węglowym, a jeszcze co do rur to chyba rury plastikowe i miedziane mają mniejsze opory w porównaniu do rur stalowych i nie osadza sie w nich kamien kotłowy.

zeed
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 20 lip 2009, 12:48

autor: zeed » 04 sie 2009, 21:29

to ja się podepnę. Też właśnie przerabiam garaż na pokój i muszę zamontować grzejnik. Piec mam na węgiel i dotychczasowa instalacja jest z rur miedzianych, czy do nowego grzejnika w garażu mogę zastosować takie rury ?
allegro.pl/item699773516_rura_pe_x_al_pe_16x2_sprzed_na_metry_wavin_2_99.html

Chciałem takie bo wychodzi taniej niż miedziane czy stalowe ;) ale nie wiem czy się nadadzą.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 185 gości

Gotowe projekty domów