Ten piekielny Bojler

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

cad
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:53
Ten piekielny Bojler

autor: cad » 13 lip 2009, 19:22

Witam. Szukam pomocy w sprawie bojlera który sprawia problemy. Hydraulik wymienił mi bojler elektryczny 100L (stary padł), przy okazji także zawór bezpieczeństwa, jak nowe to wszystko. Bojler został napełniony, nigdy nie nagrzał wody na maksa (ciągle tylko letnia woda). Ale najgorsze jest że woda mi się cofa na wodomierzu! Potrafi cofnąć o kilkanaście litrów, i zaraz potem pompuje w drugą stronę. Zaznaczę że wszystko inne jest zakręcone (krany). Na starym bojlerze nie było tego problemu. Może jest zapowietrzony?! Lecz nie wiem jak go ewentualnie odpowietrzyć (nie ma w instrukcji), hydraulika też! Dzięki za pomoc

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 13 lip 2009, 23:22

Boiler nie może się zapowietrzyć.
Może być nie sprawny zawór bezpieczeństwa. Powinien być zamontowany przelotowy a nie boczny.
Mniemam, że mieszkasz w bloku lub kamienicy. Tam występują duże wahnięcia ciśnienia.Woda w boilerze raz jest pod ciśnieniem np. 3 bar, a za parę minut np. 8 bar. Wtedy do boilera wciska się porcja nowej, zimnej wody, miesza się z już ogrzaną, a przy kolejnym spadku ciśnienia ta już ciepła woda cofa się do rur. Wpływa zimna,a wypływa ciepła. Kilkanaście takich cykli na godzinę (a może być ich i kilkadziesiąt) potrafi nie dopuścić do zagrzania się boilera do temp. wymaganej. Winę ponosi nie sprawny, (lub jego brak) zawór zwrotny w zaworze bezpieczeństwa
adam

cad
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:53

autor: cad » 14 lip 2009, 6:10

Bardzo dziękuję za radę. choć jak wspomniałem zawór bezpieczeństwa też został wymieniony na nowy, faktem jest że może być uszkodzony. Wymienię go sam bo myślę że dam radę (nie obędzie się pewnie bez spuszczenia wody). Proponują mi jeszcze zainstalowanie zaworu zwrotnego (dodatkowo) przed zaworem bezp. Czy nie wpłynie to niekorzystnie?

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 14 lip 2009, 20:11

Zawór zwrotny przez zaw. bezp., to dobry pomysł.
Przy wymianie zaw. bezp. nie trzeba spuszczać wody z boilera. Można to zrobić, bo woda nie będzie lecieć mocno, tylko słabym strumieniem. Trochę się rozleje, ale to i tak nie jest cały boiler.
Byle tylko nie odkręcać ciepłej wody, to woda w boilerze będzie wisieć i wyciekać na tyle wolno, ze można wymienić ten zawór.
adam

grankee
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 08 lip 2009, 21:32

autor: grankee » 15 lip 2009, 21:54

Patrząc od strony wlotu zimnej wody powinno być kolejno:
1)Zawór odcinający
2)Śrubunek(każde urządzenie podgrzewające musi mieć swoje odcięcie nieuzależniające od siebie pozostałej części instalacji)(zawór+śrubunek można zastąpić zaworem z półśrubunkiem, ale należy zawór skierować tak, aby półśrubunek był za odcięciem zimnej wody, czyli tak, aby można było odłączyć bojler po jego zamknięciu)
3)Filtr siatkowy (niekoniecznie, ale zapewniam, że dużo syfu zatrzymuje, zwłaszcza przy starej instalacji)
4)Przelotowy zawór bezpieczeństwa z wbudowanym zaworem zwrotnym(koszt takiego zaworu waha się między 9 a 16 zł, a nie oszukujmy się, nie psuje się co 3 miesiące...)
5)Trójnik z zaworem odcinającym w wolnej odnodze, działający jako zaworek spustowy.


Należy pamiętać, że na wyjściu ciepłej wody nie może być niczego, co mogłoby uniemożliwić wypływ wody ciepłej z podgrzewacza, np. zaworu odcinającego. Musi być jednak możliwość odcięcia bojlera, czyli śrubunek lub wężyk.


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów