Jaką pojemność pogrzewacza wody dobrać ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

cichys
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 21 maja 2009, 14:14
Lokalizacja: Oława
Jaką pojemność pogrzewacza wody dobrać ?

autor: cichys » 29 cze 2009, 9:25

Witam

O jakiej pojemności mam dobrać pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej dla budynku socjalnego o następującej konstrukcji:

- piwnica
- parter 462 m2, kubatura 1387 m3 (4 prysznice, 8 umywalek, 3 zlewy)
- piętro 450 m2, kubatura 1340 m3 (4 prysznice, 8 umywalek, 3 zlewy)

Instalacja ciepłej wody użytkowej jest zaprojektowana z uwzględnieniem dodatkowego przewodu na cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Zarówno instalacja wody zimnej, wody ciepłej jak i C.O. będzie wykonana z wykorzystaniem rur PEX/AL/PEX.

W budynku będzie mieszkało od 4-8 rodzin (ilość ta ciągle będzie się zmieniało, bo jest to lokal tymczasowy).

Cały budynek będzie ogrzewany kotłem na ekogroszek o mocy 44 kw.
Całkowite zapotrzebowanie budynku na moc cieplną potrzebną do jego ogrzania to 40155 W (obliczona za pomocą programu PURMO - szybki dobór grzejników).
Chcę, żeby kocioł częściowo podgrzewał też wodę użytkową we współpracy z pojemnościowym podgrzewaczem wody.

1. Myślicie, że moc kotła (44kw) jest dobrze dobrana ?
2. Czy dwa pojemnościowe podgrzewacze wody o pojemności 300 litrów każdy (czyli razem 600 litrów), będzie wystarczający do podgrzania wody w takim budynku ?


Ewentualnie czy ktoś może mi powiedzieć gdzie mogę znaleźć rzetelną informację na temat zasady doboru pojemności dla podgrzewacza wody użytkowej.

Będę wdzięczny za wyrozumiałość i i rzetelne rady
:wink:

cichys
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 21 maja 2009, 14:14
Lokalizacja: Oława

autor: cichys » 29 cze 2009, 11:19

Czy schemat podłączenia całej instalacji w kotłowni może wyglądać następująco:

Obrazek
?

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 30 cze 2009, 9:00

Wyjścia z zasobnika nr 2 ciepłej wody nie ma.
A co z przygotowaniem ciepłej wody w okresie letnim. Też ogrzewanie tym kotłem? Moc potrzebna na podgrzanie zasobników zależy od ich pojemności. Ich pojemność zależy od ilości osób oraz od tego w jakim czasie wodę chcesz przygotować.
Ogólne warunki masz podane w normie PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe Wymagania w projektowaniu

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 30 cze 2009, 19:40

Czy ten budynek jest wykonany w jakiejś super technologii?
No bo mi coś ta kubatura nie pasuje do mocy kotła. Wg. mnie powinien mieć z 80kW a nie 44.
adam

Krzemo1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2009, 16:09

autor: Krzemo1 » 01 lip 2009, 13:14

Zgadzam się z kolegą Adamisem, że moc kotła musi być jednak trochę większa.

Krzemo1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2009, 16:09

autor: Krzemo1 » 01 lip 2009, 13:20

A zasobnik 600 l też będzie zdecydowanie za mały jeśli chodzi o taką liczbę osób. (8 rodzin po 3 osoby)

cichys
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 21 maja 2009, 14:14
Lokalizacja: Oława

autor: cichys » 01 lip 2009, 18:41

~fpz dzięki za odpowiedź - kolejny raz starasz się mi pomóc i jak najbardziej to doceniam :) .
"A co z przygotowaniem ciepłej wody w okresie letnim. Też ogrzewanie tym kotłem? " - wydaje mi się, że w okresie letnim wodę najlepiej będzie podgrzewać podgrzewaczem c.w.u.

Jak znajdę trochę czasu na pewno przestudiuję normy które mi podałeś, bo i tak miałem zamiar to zrobić.

~adamis ten budynek już stoi i trzeba go będzie zmodernizować. Ten budynek to ratusz, który ma być przerobiony na budynek socjalny. O ile dobrze mi wiadomo to będą tam tymczasowo mieszkały osoby których nie będzie stać na opłaty czynszu.
Okna nowoczesne plastikowe a budynek w połowie tylko ogrzany. Piwnica ma o połowę mniejszą kubaturę bo jest zasypana. Znajduje się w nim 10 pomieszczeń mieszkalnych, 2 łazienki, 2 ubikacje, 2 duuuuże kuchnie i duuuże korytarze z klatkami schodowymi. Nie ma poddasza a dach nie jest spadzisty.

Moc kotła (na razie tylko wstępnie bo na razie się uczę) dobrałem na takiej zasadzie, że programem PURMO SDG (szybki dobór grzejników) obliczyłem jakie jest całkowite zapotrzebowanie budynku na moc cieplną (czyli moc cieplną wszystkich grzejników) i wyszło, że 40155 W i na tej podstawie dobrałem kocioł o mocy 44kW, bo jeszcze nie wiem o jaki procent muszę powiększyć tą moc, żeby kocioł wspomagał podgrzewanie wody w okresie zimowym (?).

Skoro mówicie, że moc kotła jest zbyt mała to dobiorę 80 kw a w międzyczasie postaram się znaleźć jakąś dobrą literaturę w której będzie wytłumaczone zagadnienie jakim jest dobór kotła itp.

~Krzemo1 - myślisz, że 2 podgrzewacze o mocy 600 W każdy, czyli razem 1200W, wystarczy ? Czy będzie to przesada w drugą stronę ?

PS: Już teraz wiem, że schemat podłączenia kotła który zamieściłem powyżej się zmieni, na taki żeby każdy podgrzewacz wody mógł pracować niezależnie od siebie. W chwili obecnej jeszcze myślę jak to sensownie rozwiązać :wink:

Dzięki za zangażowanie :-)

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 02 lip 2009, 15:26

Jeśli to jest stary ratusz to przyjmij 90-100 W/m2 lekko licząc kocioł 80-90 kW.
Ten program purmo SDG dobiera tylko grzejniki więc nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo trzeba dobrać przewody itd. A w ogóle ty projektujesz tę instalację? Będzie tam kocioł na paliwo stałe, to rury plastikowe odpadają.
A jak ci wyszło to 44kW?

cichys
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 21 maja 2009, 14:14
Lokalizacja: Oława

autor: cichys » 02 lip 2009, 21:51

~fpz

A jak ci wyszło to 44kW?


Moc kotła (na razie tylko wstępnie bo na razie się uczę) dobrałem na takiej zasadzie, że programem PURMO SDG (szybki dobór grzejników), po wpisaniu wszystkich powierzchni, rodzajów ścian, wysokości itp. obliczyłem jakie jest całkowite zapotrzebowanie budynku na moc cieplną (czyli moc cieplną wszystkich grzejników) i wyszło, że 40155 W i na tej podstawie po dodaniu na tzw. "oko" 4 kW, dobrałem kocioł o mocy 44kW, bo jeszcze nie wiem o jaki procent muszę powiększyć tą moc, żeby kocioł wspomagał podgrzewanie wody w okresie zimowym (?).

Dzisiaj przeglądałem internet i znalazłem informację o tym, że jeśli kocioł oprócz dostarczania ciepła do grzejnika, będzie miał dodatkowo podgrzewać wodę w podgrzewaczu c.w.u. to moc tego kotła należy powiększyć o co najmniej 30%, czyli w naszym przypadku, przy dwóch podgrzewaczach, wyszłoby, że minimalna moc kotła przy dwóch podgrzewaczach powinna wynosić co najmniej 66 kW. Myślisz, że ten sposób jest dobry czy jest on za bardzo "łopatologiczny" ?


A w ogóle ty projektujesz tę instalację? Będzie tam kocioł na paliwo stałe, to rury plastikowe odpadają.


W sumie to ja mam tylko opracować tą instalację, a później sprawdzi ją osoba która posiada odpowiednie uprawnienia (bo ja oczywiście jeszcze ich nie mam ponieważ dopiero od miesiąca pracuję w biurze projektowym jako asystent projektanta i dopiero się uczę). Niestety nie mam możliwości w chwili obecnej skonsultowania tego problemu z osobą która będzie sprawdzała moją koncepcję i podbijała się pod nią pieczątką, dlatego chwilowo jestem zdany tylko na siebie. Z tego też powodu szukam porady m.in. na tym forum i w książkach, ale do tego trzeba duuużo czasu, którego mi ostatnio ciągle brakuje :?

Tak - będzie to kocioł na paliwo stałe (ekogroszek) i planuję tą instalację zrobić z rur PeX/Al/PeX z tym, że przy samym kotle, na początku będą rury z miedzi lub ocynkowane. W sumie to jeszcze o tym dokładniej poczytam bo o ile mnie pamięć nie myli, to wydaje mi się, że kiedyś widziałem projekty, w których instalacje C.O. byłyt zrobione w taki sposób z rur PeX/Al/PeX.
Ewentualnie żeby obniżyć temperaturę na wyjściu z kotła zamontuję zawór czterodrogowy (zwany również zaworem czterodrożny). Zasadę działania takiego zaworu czterodrogowego można zobaczyć na prezentacji flashowej po ściągnięciu tego pliku:

kotly.com/info/zasada_dzialania_zaworu4drogowego.exe

Myślisz, że dobrym pomysłem będzie podłączenie całej armatury kotłowni w taki sposób: ?

kotly.com/info/schemat_z_zaworem_4drogowym_z_bojlerem.JPG
com/info/schemat_z_zaworem_4drogowym_z_bojlerem.JPG

I jeszcze jedno pytani: lepiej zaprojektować jeden podgrzewacz o mocy 1000 dm3 (o ile takie są) czy np dwa po 500 dm3 ?

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 02 lip 2009, 22:25

Projektując podgrzewacz musisz też zwracać uwagę na wymiary. Czy taki podgrzewacz wejdzie. Jak go wniesiesz? Wysokość pomiesczenia. O tym nie zapomnij.
Straty ciepła lepiej policzyć Audytorem OZC oczywiście w wersji 4 później instalacje projektuj w Audytorze co w wersji 3.6.
Zwróć uwagę by współczynnik przenikania dla okien był dla okien nie szyb (to różnica). Według mnie te 40 kW to za mało. Nie wiem jak ten program liczy zapotrzebowanie, ale do projektu musisz stoswać normy. Obowiązujące znajdziesz w rozporządzeniu "Budynki i ich usytowanie".
Nie wolno ci projektować rur plastikowych przy stałopalnym kotle. Najlepszym w tym momencie rozwiązaniem będzie zastosowanie wymiennika ciepła. Nie wiem kto ci projekty podpisuje ale lepiej z tym człowiekiem skonsultuj swoje przemyślenia. Może tak być, że niepotrzebnie się napracujesz. Ja też kiedyś zaczynałem i wiem, że początki są trudne. Wtedy człowiek sobie naprawdę zdaje sprawę jak niewiele wie.
Poza tym z inwestorem ustal i mniej to na piśmie, kocioł, typ grzejników, rur itd.
Dla przygotowania wody w okresie letnim ja wybrałbym solary. Pamiętaj jest to budynek socjalny. Będzie tam palacz zatrudniony na stałe?

cichys
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 21 maja 2009, 14:14
Lokalizacja: Oława

autor: cichys » 03 lip 2009, 8:14

~fpz

- solary odpadają (bo tak sobie życzyli)
- jeśli będzie potrzebny palacz to nie będzie z tym problemu


znalazłem ciekawą wypowiedź na ten temat:

"Z postawionych pytań wyłaniają się przynajmniej dwa problemy - rodzaju zastosowanych rur i sytemu ogrzewania. Obecnie praktycznie rezygnuje się z bezpośredniego zasilania instalacji c.o. z kotła na paliwo stałe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego wymiennika ciepła i oddzielenie obiegu otwartego kotła od instalacji grzewczej typu zamkniętego. Zwiększa to znacznie trwałość grzejników i umożliwia wygodniejsze prowadzenie instalacji. Przy takim rozwiązaniu użycie rur Pex/Al/Pex jest optymalnym rozwiązaniem niezależnie od sposobu ich prowadzenia (w układzie rozdzielaczowym czy równoległym). Natomiast sprawa ich jakości to odrębne zagadnienie bo na rynku pojawiły się rury bliżej nieznanych producentów, często bez atestu ale po atrakcyjnej cenie. Nie mając doświadczeń z konkretnym produktem lepiej zakupić rury znanych producentów niż ryzykować kupno materiału wątpliwej jakości. Oczywiście lepszym rozwiązaniem są rury, które można wyginać bo odpada wtedy konieczność montowania kształtek. Rury w krążkach nie koniecznie służa do ogrzewania podłogowego - o ich zastosowaniu decyduje dopuszczalna temperatura pracy.
Przy bezpośrednim zasilaniu instalacji z kotła na paliwo stałe nie powinno stosować się rur tworzywowych a jedynie stalowe. Możliwość wystąpienia przegrzewu powyżej temperatury stwarza zagrożenie rozszczelnienia złączek, a i wymagane średnice rur w obrębie kotłowni są często niedostępne w asortymencie rur tworzywowych. "

Straty ciepła lepiej policzyć Audytorem OZC oczywiście w wersji 4 później instalacje projektuj w Audytorze co w wersji 3.6.


Chętnie wykorzystałbym te programy, ale najpierw muszę się nauczyć je obsługiwać, a to wymaga sporo czasu, którego mi brakuje. Tak czy siak robię coś w tym kierunku.

Widzę że na stronie sankom.pl pojawiła się nowa wersja programu o którym piszesz: Audytor OZC 4.5 Pro służącego do obliczania projektowego obciążenia cieplnego budynku wg nowych norm PN-EN 12831 i PN-EN ISO 13370 oraz wyznaczania Świadectw Energetycznych budynków wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.

Muszę gdzieś znaleźć schemat kotłowni z tak wykonaną instalacją. Czy na tym forum jest osoba, która może taki schemat tutaj zamieścić albo wysłać mi go na maila ? :)

cichys
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 21 maja 2009, 14:14
Lokalizacja: Oława

autor: cichys » 03 lip 2009, 9:56

~fpz

Nie wiem kto ci projekty podpisuje ale lepiej z tym człowiekiem skonsultuj swoje przemyślenia. Może tak być, że niepotrzebnie się napracujesz.


Projekt zostanie podpisany przez osobę do tego uprawnioną tylko i wyłącznie wtedy kiedy będzie w pełni dobrze zrobiony (czyli pewnie najszybciej za jakiś miesiąc :wink: ). Na razie nie daję nawet tego projektu do sprawdzenia bo na tym etapie cała ta instalacja nie ma ładu i składu.
Tak czy siak na tym projekcie mam się SAM nauczyć wykonywania takiej instalacji bo prawdopodobnie chcą sprawdzić co potrafię. Jeśli zrobię projekt źle to osoba kompetentna go poprawi i nikt na tym nie ucierpi.

PS: Zdaję sobie sprawę, że jeśli chodzi o instalacje grzewcze jestem "zielony", bo w tym momencie nie jest to moja "działka" (zawodowo zajmuję się całkiem inną dziedziną projektowania), ale przynajmniej staram się tego nauczyć (tylko i wyłącznie swoim kosztem ... ewentualnie kosztem osób które będą mi chciały pomóc :wink:).
Oczywiście zdaję sobie też sprawę z tego, że dla kogoś mogę się skompromitować jako inżynier, ale mówiąc szczerze to w to wbijam bo wiem, że swoją niewiedzą nie robię nikomu nic złego i jeśli projekt nie będzie w 100% dobrze wykonany to nie przejdzie :wink:

Jak to mówią : "Nie od razu Rzym zbudowano ..." :wink:

PS: Chyba rzeczywiście zaprojektuję tą całą instalację w miedzi.

Kolejny raz dziękuję, że chcesz pomóc :-)

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 05 lip 2009, 23:18

cichys pisze:Moc kotła (na razie tylko wstępnie bo na razie się uczę) dobrałem na takiej zasadzie, że programem PURMO SDG (szybki dobór grzejników), po wpisaniu wszystkich powierzchni, rodzajów ścian, wysokości itp. obliczyłem jakie jest całkowite zapotrzebowanie budynku na moc cieplną (czyli moc cieplną wszystkich grzejników) i wyszło, że 40155 W i na tej podstawie po dodaniu na tzw. "oko" 4 kW, dobrałem kocioł o mocy 44kW, bo jeszcze nie wiem o jaki procent muszę powiększyć tą moc, żeby kocioł wspomagał podgrzewanie wody w okresie zimowym (?).

Dzisiaj przeglądałem internet i znalazłem informację o tym, że jeśli kocioł oprócz dostarczania ciepła do grzejnika, będzie miał dodatkowo podgrzewać wodę w podgrzewaczu c.w.u. to moc tego kotła należy powiększyć o co najmniej 30%, czyli w naszym przypadku, przy dwóch podgrzewaczach, wyszłoby, że minimalna moc kotła przy dwóch podgrzewaczach powinna wynosić co najmniej 66 kW. Myślisz, że ten sposób jest dobry czy jest on za bardzo "łopatologiczny" ?

44kW na ponad 900m2 w starym budynku :shock: :shock: :shock:
No i takie właśnie są efekty projektowania instalacji wg. tabelek i programów. Albo coś pomyliłeś, albo ten program jest kompromitacją.
To dodanie 30% mocy ze względu na zasobnik c.w.u. to też niezła bzdura.
To już zależy od wielu czynników, i przyjmowanie tego jako reguły jest nie poważne. Czasem wystarczy dodać 10%, a czasem trzeba i 40.
adam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11
Re: Jaką pojemność pogrzewacza wody dobrać ?

autor: adamis » 28 wrz 2009, 22:36

Oj, prosisz się o bana, kolego :evil: :roll:
Nieładnie tak wyjeżdżac z reklamą. I to jeszcze z Viessmannem.
adam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 32 gości

Gotowe projekty domów

cron