czy mozna ogrzac dom niekonwecjnalnie i bez kotłowni?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

nikt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2009, 13:08
czy mozna ogrzac dom niekonwecjnalnie i bez kotłowni?

autor: nikt » 26 maja 2009, 14:13

Witam! Chciałbym zwrócić się do wszystkich doświadczonych w kwestii ogrzewania o pomoc w tymże temacie. Celem przybliżenia problemu zacznę od 3 faktów; kupiłem działkę w 2 strefie przemarzania i posiadam projekt domu 1-rodzinnego spełniającego warunki budynku pasywnego o bardzo malej kubaturze (pow. ok. 80m2). Planowo ma tam mieszkać 2-4osob (niewiem jeszcze z uwagi na zamysł wynajmu poddasza; także trudno mi określić tryb życia tych ludzi, a myślę ze to ma znaczenie). Przechodząc do meritum -szeroka oferta nowych rozwiązań grzewczych przy często sprzecznych informacjach, oraz brak wydzielonej ‘kotłowni’ rodzi taki dylemat: mógłbym zastosować piec gazowy 2f. z zamknięta komora, i ‘przełożyć’ to na podłogówkę, ale to jest mini-dom i poszukując niekonwencjonalnych pomysłów i oszczędności natrafiłem na rekuperator z nagrzewnicą, jednakże entuzjazm został schłodzony przez doniesienia o zużyciu instalacji tuz po zwrocie inwestycji (12lat?), dyskomforcie akustycznym, nakładach na prąd latem itd. Pompa ciepła jest ekologiczna ale czy na 3 użytkowników to sensowna inwestycja? Kominek z płaszczem byłby dobry, ale czy naprawdę trzeba go pilnować lub zrobić kotłownie z salonu? Najświeższą nadzieje dało mi rozwiązanie kominka na pelet z automatycznym sterowaniem ‘przełożony’ na system obiegu powietrza – rozwiązuje sugerowane zasłyszane problemy z tym tradycyjnym, niemam jednak pojęcia, jaki jest koszt w Polsce i jak się sprawdza?; Zaznaczam ze kocioł na to paliwo i podobne odpada, co rodzi kolejne problemy z alternatywa dla gazu-czyli co z cwu? Będę bardzo wdzięczny za państwa osądy z 1 reki i próbę odpowiedzi na pytanie, czy któryś z tych systemów lub ich kombinacji w nadmienionych we wstępie warunkach ma przewagę nad pozostałymi kierując się kryterium szeroko pojętej opłacalności?
XXX

instalix
ZABLOKOWANY
Posty: 20
Rejestracja: 23 lip 2009, 7:47
Lokalizacja: z www
jaki piec i na co ?

autor: instalix » 31 lip 2009, 8:56

Jesli ktos chce miec w domu (nowym) kotlownie z pom. na skladowanie wegla .mialu to niech sobie taka funduje.....Ja nie polecam innym takiego rozwiazania.....Mam w ( 1-nym) domu 150 m2..kociol olejowy (miniaturowy ) z malutkim wbudowanym palniczkiem , Za caly sezon zimowy ( 6-7 miesiecy place 2500 zl. ......Ja tankuje zbiornik raz w roku i mam spokoj ........... .. Moj sasiad ma piec na ekogroszek . Za taki sam sezon za ekogroszek placi 3500 zl. ..Dla sasiada jest caly czas robota,,jego zona pracuje jak kotlowy ......Jaki kociol wybrac zdecydujcie sami .Oprocz tego ze sasiad caly czas chajcuje (narobi sie jak wol ) to niestety dla Mnie i innych sasiadow jest uciazliwy - jego spalanaie ..Tacy jak oni zatruwaja pzryrode w tym i NAS Mam nadzieje ze ekolodzy wkrotce beda nakladac kary za stosowanie nieekologicznych piecy ..........
Innym dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie na ogrzewanie domu kolektorow slonecznych ze wspomaganiem pieca na gaz ( nawet propan butan ) Takie rozwiazanie mam w ( drugim domku u syna ) 180 m2.. Jestem zadowolony ..Mam podobne koszty jak w domu 150 m2. Inwestycja w kolektory to 15. 000 zl. . ,piec co.gaz. kondens to 3500 zl. .....Niskie naklady ,niskie oplaty......................... :?

tomsurm
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 18 lut 2008, 11:59

autor: tomsurm » 31 lip 2009, 10:29

instalix lubisz widzę wyolbrzymiać wszystko:
- moja znajoma ma nowiuśki piec na olej (kondensat - Visman) - w ostatni sezonie za opał zapłaciła 4000PLN a ogrzewa 110 m2. Dom nowy, dobrze ocieplony. U Cebie to chyba była zimnica
- ja mam piec na ekobroszek i dym z komina ledwo zauważalny - to nie wiem dlaczego ten Twój sąsiad tak Cię zatruwa.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 31 lip 2009, 10:49

Gwoli informacji, solary nie służą do c.o. tylko c.w.u, w domkach nie ma możliwości zastosowania solarów do c.o. ze względu na powierzchnię którą by zajmowały.

Ta twoja znajoma to ma chyba 30 st. C w domu. U moich teściów (dom około 160 m2 budowany prawie 20 lat temu) zużycie oleju na ROK (nie na sezon) razem z cieplą wodą zamyka się w granicach 4000 zł.

Odnośnie pytania autora postu - jeżeli jest gaz i możliwośc podłączenia to nawet bym się nie zastanawiał.

er0s
Aktywny
Aktywny
Posty: 131
Rejestracja: 17 maja 2008, 17:58
Lokalizacja: aleksandrów kujawski

autor: er0s » 01 sie 2009, 20:46

możne i mu wyszło 2500zł na sezon przy temperaturze 16 st c. a sąsiad miał 21 st C. i wyszło 3500zł ja tez mogę powiedzieć ze spalam tonę miału na sezon tylko przy jakiej temperaturze wewnętrznej.

Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jaki piec i na co ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sie 2009, 9:50

instalix pisze:Jesli ktos chce miec w domu (nowym) kotlownie z pom. na skladowanie wegla .mialu to niech sobie taka funduje.....Ja nie polecam innym takiego rozwiazania.....Mam w ( 1-nym) domu 150 m2..kociol olejowy (miniaturowy ) z malutkim wbudowanym palniczkiem , Za caly sezon zimowy ( 6-7 miesiecy place 2500 zl. ......Ja tankuje zbiornik raz w roku i mam spokoj ........... .. Moj sasiad ma piec na ekogroszek . Za taki sam sezon za ekogroszek placi 3500 zl. ..Dla sasiada jest caly czas robota,,jego zona pracuje jak kotlowy ......Jaki kociol wybrac zdecydujcie sami .Oprocz tego ze sasiad caly czas chajcuje (narobi sie jak wol ) to niestety dla Mnie i innych sasiadow jest uciazliwy - jego spalanaie ..Tacy jak oni zatruwaja pzryrode w tym i NAS Mam nadzieje ze ekolodzy wkrotce beda nakladac kary za stosowanie nieekologicznych piecy ..........
Innym dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie na ogrzewanie domu kolektorow slonecznych ze wspomaganiem pieca na gaz ( nawet propan butan ) Takie rozwiazanie mam w ( drugim domku u syna ) 180 m2.. Jestem zadowolony ..Mam podobne koszty jak w domu 150 m2. Inwestycja w kolektory to 15. 000 zl. . ,piec co.gaz. kondens to 3500 zl. .....Niskie naklady ,niskie oplaty......................... :?


Oczywiście nie płacimy za gaz, za olej, za ekogroszek... nie można porównywać nośników i budować domu pod dzisiejsze ceny. Solary znakomicie zwiększają koszt wody użytkowej nie wprowadzając elementu oszczędzania. Najbezpieczniej budować tak by mało zużywać.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości

Gotowe projekty domów